Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:53 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
SPKiS | 2017-11-13 15:46 | Rozmiar tekstu: A A A
Inspirujący, z talentem, ludzie stąd

Nagrody pod gwiazdami

Olsztyn24
Dawid Dziarkowski (fot. archiw. SPKiS) | Więcej zdjęć »

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie zdecydowało o tegorocznych nagrodach dla lokalnych twórców. Coroczna gala z wręczaniem nagród 6 laureatom odbędzie się 4 grudnia (poniedziałek) w sali pod kopułą gwiazd Olsztyńskiego Planetarium, początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wcześniej założyciele SPKIS nagradzali w imieniu Fundacji Środowisk Twórczych 8 razy, jako stowarzyszenie czynią to po raz trzeci. Tegoroczną galę zakończy krótki „Koncert pod gwiazdami” jednego z laureatów. Atrakcyjność dźwięków stworzą głos w oprawie instrumentarium: afrykańskie i kubańskie bębny, skrzypce, saksofon.

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka opiera działalność na dotacjach publicznych lub na życzliwości darczyńców, a wszyscy członkowie organizacji pracują społecznie, uważając, że prezentowanie lokalnego potencjału twórczego wzbogaca bądź inspiruje otoczenie, w którym żyjemy.

Tegorocznymi laureatami nagród zostają:
R E K L A M A
» Dawid Dziarkowski, aktor - Talent Olsztyna 2017, nagroda specjalna
» Agnieszka Kotowska, projektantka graficzna - Talent 2017
» Natalia Skowrońska-Iwańczyk, plastyczka - Talent 2017
» Dr King (Łukasz Budziak), multiinstrumentalista - Uskrzydleni 2017
» Renata Buczyńska, poetka, animatorka kultury - Uskrzydleni 2017
» Łukasz Staniszewski, literat, autor sztuk teatralnych, kompozytor muzyki do poezji, dziennikarz radiowy - Uskrzydleni 2017

Skrót informacji o laureatach:

1. Renata Buczyńska z Działdowa - poetka, autorka tomików wierszy, wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w ogólnopolskich konkursach poetyckich (m.in. „Podróż Poetycka” Konstantynów Łódzki, „O Miecz Św. Katarzyny Aleksandryjskiej”, „O Złote Pióro” Lubawa, „ATAN” Opinogóra), animatorka spotkań literacko-poetyckich, współtwórczyni Działdowskiej Kuźni Słowa i współorganizatorka życia kulturalnego w środowisku lokalnym (m.in. poetyckie wieczory z Wojciechem Kassem, czy aktorami scen warszawskich, czytającymi wiersze), „złoty człowiek”, potrafi przejść od biznesu, jakim jest produkcja bucików dla dzieci ( jest dyrektorem w Zakładzie Produkcji Obuwia Vi-GGA-Mi i zarządza nim w imieniu właścicieli) do wierszy i dotrzeć z nimi do publiczności, by uwrażliwiać na piękno. Renata Buczyńska jest rekomendowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Działdowie, Miejski Dom Kultury w Działdowie, Burmistrza Miasta Działdowo, Starostę Powiatu Działdowskiego.

2. Natalia Skowrońska-Iwańczyk z Marcinkowa w gm. Purda - młoda absolwentka Wydziału Sztuki UWM (dyplom w 2014 r.), realizuje się w grafice warsztatowej, malarstwie i tkaninie eksperymentalnej, wystawiała swoje prace w kraju i za granicą, zdobyła III nagrodę za plakat „Rok Feliksa Nowowiejskiego” i wyróżnienie w IX Olsztyńskim Biennale Sztuki o medal Prezydenta Olsztyna, budzi duże zaufanie środowiska kulturalnego Olsztyna jako młody twórca z talentem. Wniosek o nagrodę został poparty przez Prezydenta Olsztyna.

3. Dawid Dziarkowski - młody aktor Teatru Jaracza w Olsztynie, od 2015 r. w zespole aktorskim teatru w Olsztynie, z powodzeniem grał m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta w sztuce Petera Shaffera „Amadeusz”, Artura w sztuce „Tango” Sławomira Mrożka, Rodiona Raskolnikowa w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego, Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego, a podczas niedawnego Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zachwycał publiczność rolą Pana Młodego. Wniosek o nagrodę został poparty przez Prezydenta Olsztyna.

4. Agnieszka Kotowska z Olsztyna - projektantka graficzna, absolwentka dwóch uczelni: Architektury Krajobrazu i Gospodarki Przestrzennej UWM oraz Studiów Podyplomowych na kierunku Projektowanie graficzne na ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się głównie projektowaniem znaku i identyfikacji wizualnej, projektowaniem stron www, ilustracją i typografią. Uczestniczy w wielu konferencjach i szkoleniach związanych z nowoczesną techniką graficzną. Zdobyła I nagrodę podczas Toruń Startup Weekend Big Data Edition jako główny projektant w projekcie LeadCall oraz jako projektant graficzny w Life Studio team w projekcie FindingBloodie. W tym roku zdobyła wyróżnienia za projekt literniczy w konkursie zorganizowanym przez markę odzieżową „Pan Tu Nie Stał” oraz za projekt graficzny prezentacji przy projekcie MedMate na Startoup Weekend w Olsztynie. Rekomendacje wraz z wnioskiem o nagrodę złożyło Stowarzyszenie zwykłe Olsztyn 2.0, które współpracowało z artystką przy tworzeniu mapy dla młodych turystów.

5. Dr King (Łukasz Budziak), Olsztyn - charyzmatyczny multiinstrumentalista, student II roku Edukacji Artystycznej UWM, w 2017 r miała premierę druga płyta olsztyńskiego zespołu „Warmiński RAP”, którą w całości wyprodukował Doktor King. Druga płytą gdzie produkcją, muzyką, tekstami i śpiewem zajął się Dr King jest zespół Kings Sound. Muzyk uczestniczy też w projekcie realizowanym przez Telewizję Kopernik „Cztery Pory Roku”, wspartym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym wraz z bębnami odwiedza parki krajobrazowe Polski Północno-Wschodniej. Doktor King występował z wieloma artystami znanymi młodej publiczności; Afromental, DJ Adamus, Mark Crofts, The Skin & Blister band, Gini Hogarth, Ejtobangla. Dr King występuje w najlepszych muzycznych klubach w Polsce, ale też za granicą. Wniosek o nagrodę wraz z rekomendacją złożyła Telewizja Kopernik.

6. Łukasz Staniszewski, Bartąg - literat, autor sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, dziennikarz radiowy. Jest autorem zbioru opowiadań „Małe Grozy”, sztuki „Ołowiany ptaszek” (premiera 27 listopada 2017), wystawionej przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, autorem muzyki do wierszy min. Dylana Thomasa („Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy”), Walta Whitmana („Ja pełen życia”), autorem reportaży radiowych, min. „Zamknięty - pierwszy dzień w więzieniu”, „Gejland”. Był wielokrotnie nagradzany w krajowych konkursach literackich. W tym roku otrzymał nominację do nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej. Jego dodatkowym hobby jest gra na gitarze elektrycznej. Wniosek o nagrodę wraz z rekomendacją złożyło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie.

Wszystkie nagrody są równoznacznej wartości i kolejność wymienienia ich nie ma znaczenia choć jedną z tych nagród tradycyjnie za Talent Olsztyna w danym roku wręcza Prezydent Olsztyna. Nagrody przyznawane są corocznie, zawsze mają wymiar finansowy (nie mniej niż 1.000 zł dla osoby) i rzeczowy. Gala organizowana jest corocznie w grudniu. Tytuły towarzyszące nagrodom symbolicznie obrazują charakter działalności laureata, wszechstronność, aktywność w środowisku itp.

Budżet nagród i artystycznej oprawy gali wręczania nagród jest co roku zależny od możliwości stowarzyszenia, a w roku 2017 powstał dzięki życzliwości osób prywatnych, firm oraz instytucji publicznych i listę tę tworzą: Prezydent Olsztyna, PWIK, KOEMI, Piotr Kowalski, Maria Tomalik, Danuta Ciborowska, Piotr Pancer, Henryk Cirut, Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy, Ewa Letki.

Kapitułę przyznania nagrody tworzą członkowie Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie (i w miarę potrzeby doproszeni goście) na zebraniach rozstrzygających, które corocznie obradują przynajmniej dwukrotnie w celu rozpoznania wniosków i zebrania opinii, pod przewodnictwem prezesa Zarządu SPKIS aktualnej kadencji - obecnie Elżbiety Mierzyńskiej. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka na rzecz wydarzenia pracują społecznie. Tegoroczne statuetki specjalnie na edycję 2017 zaprojektowała i osobiście wykonała Ewa Letki, olsztyńska plastyczka.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.