Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-23 21:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńscy astronomowie wyprodukowali film animowany w technologii fulldome

Olsztyn24
Od lewej: dariusz Prokopczuk, Katarzyna Kamińska, Magdalena Pilska-Piotrowska Robert Orłowski i Jacek Szubiakowski | Więcej zdjęć »
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne chwali się produkcją pierwszego, w pełni profesjonalnego filmu animowanego w technologii fulldome. Premierowa prezentacja 30-minutowego obrazu wyprodukowanego przez pracowników OPOiA zaplanowana została na 5 grudnia. Szeroka publiczność będzie mogła oglądać film pod kopułą planetarium od 10 grudnia.

Film zatytułowany „Co się stało z kalendarzem?” powstał na kanwie bajki napisanej przez Agatę Grzegorczyk-Wosiek z Muzeum Warmii i Mazur, autorkę kilku książek o Olsztynie, jego zabytkach i historii. O promocji tej bajki w olsztyńskim zamku informowaliśmy wczoraj (22.11) w materiale pt. „Co się stało z kalendarzem?”.
 
- Mniej więcej dwa lata temu przyszła do mnie Agata Grzegorczyk-Wosiek przynosząc książkę poświęconą kalendarzowi „365. Co się stało z kalendarzem” prosząc mnie o ocenę tejże książki dla dzieci pod względem astronomicznym
- mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA w Olsztynie. - Książka mnie urzekła. Jest to taka baśniowa, zbeletryzowana historia reformy kalendarza, wprowadzająca również w tajniki procesu powstawania kalendarza w dawnych czasach. Pani Agata chciała wydać tę książkę. Ja niewiele mogłem w tym pomóc, ale zaproponowałem żebyśmy zrobili film na podstawie tej baśni. No i „z bólami” ten film przez dwa lata był tworzony w naszych pracowniach, na naszym sprzęcie i przez naszych pracowników. Myślę, że film powinien się podobać nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, którzy już mają jakąś wiedzę o astronomii czy kalendarzach.

Autorką scenariusza filmu i reżyserem została Magdalena Pilska-Piotrowska, kierownik działu multimediów i obsługi technicznej OPiOA, grafikę przygotowała Katarzyna Kamińska, animacje wykonał Dariusz Prokopczuk, udźwiękowieniem zajął się Robert Orłowski, a animacje 3D przygotował Krzysztof Zaskórski. Podkład muzyczny w konwencji neorenesansowej przygotowali zaprzyjaźnieni z planetarium Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy. Co ciekawe, głosu animowanym bohaterom filmu udzielili pracownicy planetarium. Pomocy finansowej przy realizacji filmu udzieliła Fundacja Banku Zachodniego WBK, dzięki której planetarium kupiło komputery umożliwiające wyprodukowanie filmu.  
R E K L A M A
banner
- To była ogromna praca - ocenia dyrektor Szubiakowski. - Tego może nie widać w czasie oglądania filmu, ale każdy ruch, każda z 60. scen filmu musiała być osobno przygotowana i opracowana. Ale udało się! Film powstał i teraz chcemy zaprezentować go publiczności.

- To było ogromne wyzwanie, ale zarazem wielka przygoda - mówi Magdalena Pilska-Piotrowska, dodając, że planetarium nie dysponuje projesjonalnym studiem filmowym. - Sami byliśmy ciekawi, czy z takiego sprzętu jakim dysponujemy uda się coś ciekawego „wycisnąć”, bo nie jest on przeznaczony do produkcji filmów w technologii fulldome. Jesteśmy dumni, że pokonaliśmy wszystkie przeciwności, a przede wszystkim to, co „w głowie siedzi”. Uważa się bowiem, że jak się nie ma odpowiedniego sprzętu, to nie powinno się przystępować do produkcji filmów. A to nieprawda! Tak naprawdę - chcieć to móc!

Film „Co stało się z kalendarzem?” to druga z „poważnych” produkcji filmowych OPiOA. Pierwszy film zatytułowany „Nasz Olsztyn” poświęcony był historii miasta i jego dniowi dzisiejszemu. Zawierał elementy animacji starych pocztówek, jak również współczesnych fotografii i filmów. Nie był to jednak film w pełni animowany, tak jak najnowsza produkcja.  

Dodajmy jeszcze, że film „Co stało się z kalendarzem?” to w specyficzny sposób przedstawiona historia kalendarza. Oglądając film dowiemy się, jak układano kalendarze w starożytności, jakie były problemy z ich tworzeniem i jakie były konsekwencje tych problemów. Film mówi także o reformie kalendarza w okresie średniowiecza i renesansu, do której zaproszony był również znamienity mieszkaniec Olsztyna Mikołaj Kopernik, pracujący nad reformą kalendarza w 1516 roku. Pod kopułą planetarium zobaczymy nie tylko Kopernika, ale też inne postacie związane z historią kalendarza. Autorzy filmu nie zapomnieli również o tablicy astronomicznej Kopernika z krużganka olsztyńskiego zamku, której 500-lecie powstania obchodziliśmy w tym roku.

Film „Co się stało z kalendarzem?” wejdzie do stałego programu seansów pod kopułą planetarium od 10 grudnia.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl