Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2017-11-29 14:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Szkoła muzyczna rozwija skrzydła

Olsztyn24
Forum Gitarre-Austria 2016 (fot. archiw. PSM w Dywitach) | Więcej zdjęć »
Jak kształcić, by osiągać jak najlepsze efekty? Odpowiedzi na to pytanie szukali nauczyciele Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach. Przez ostatnie 3 lata placówka bowiem realizowała projekt pn. „Rozwiń Skrzydła - innowacyjne metody w edukacji artystycznej”, w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój”. Otrzymany na ten cel grant wyniósł 290 668,37 zł.

Szkoła w Dywitach jest jedną z największych placówek artystycznych I stopnia w kraju. Oprócz siedziby głównej posiada 4 filie – w Barczewie, Biskupcu, Dobrym Mieście i Olsztynku. Tym, co ją wyróżnia jest m.in. nacisk kładziony na poszukiwania nowych metod nauczania.

– Jesteśmy jedną z nielicznych szkół publicznych, które wprowadziły metodykę Suzuki w zakresie gry na skrzypcach, wiolonczeli, fortepianie i flecie. Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy też metodę Colour Strings – innowacyjną zarówno w nauczaniu gry na instrumentach, jak i posiadającą kompleksowy program edukacji muzycznej dla dzieci. Obserwując dobre efekty postanowiliśmy przedstawić metodę kolejnym nauczycielom, napisaliśmy więc projekt dedykowany temu tematowi – mówi Ewa Giska, wicedyrektor PSM I st. w Dywitach.
R E K L A M A
banner
W ramach projektu 39 nauczycieli zarówno przedmiotów teoretycznych, jak i tych uczących gry na instrumentach, wzięło udział w intensywnych szkoleniach i kursach, które odbyły się w Austrii (Forum Gitarre Wien), Islandii (metoda Suzuki) i Finlandii (metoda Colour Strings). Pedagodzy mogli przy okazji obserwować systemy szkolnictwa artystycznego w wymienionych krajach. Uczestniczyli w dziesiątkach lekcji, koncertów, spotkań roboczych, paneli dyskusyjnych i koncertów. Mogli także poznawać miejsca szczególne dla kultury muzycznej poszczególnych krajów, jak choćby dom rodzinny i muzeum Jana Sibeliusa w Finlandii. Zajęcia były prowadzone przez najlepszych pedagogów, autorytety w swoich dziedzinach, w tym dyrektorów szkół muzycznych, a także dyrygentów szkolnych orkiestr i chórów, muzyków prowadzących lekcje indywidualne, grupowe oraz zespoły kameralne.

Ciekawym doświadczeniem były obserwacje podczas prowadzonych zajęć. Wiele z nich prowadzono w sposób odmienny od tego, jaki stosujemy w Polsce. Z powodu różnic w systemach organizacji szkół i sposobów ich finansowania nie wszystko da się przenieść na polski grunt, ale też nie o to chodziło. Zdaniem dyrekcji PSM, nauczyciele otrzymali potężną dawkę inspiracji i bogaty materiał do przemyśleń.

– Duże wrażenie zrobił na nas stopień „rozśpiewania” dzieci w fińskich i islandzkich szkołach oraz powszechność i masowość edukacji artystycznej. Większość dzieci, tak jak i całego społeczeństwa, potrafi czytać nuty, ludzie śpiewają w chórach, grają w orkiestrach amatorskich i półamatorskich. Sale koncertowe wypełnione są po brzegi – opowiada Ewa Giska.

Okazuje się, że pedagodzy z powiatowej szkoły szybko wyciągnęli wnioski.

– Dzięki realizacji projektu możemy stosować w większym niż dotąd stopniu metody Suzuki i Colour Strings (Cololur Winds, Colour Keys, Colour Brass). Nasi teoretycy już pracują nad zastosowaniem w nauczaniu kształcenia słuchu i innych przedmiotów teoretycznych tzw. „metody relatywnego do”, stworzonej przez węgierskiego kompozytora Zoltana Kodaly’a. Jest ona punktem wyjścia do metodologii Colour Strings, stworzonej przez Gezę Silva, pochodzącego z Węgier genialnego pedagoga, cieszącego się w Finlandii wielką estymą. Mieliśmy zresztą zaszczyt poznać prof. Silvę osobiście – cieszy się wicedyrektor. – Hasło, które towarzyszy nam od momentu powstania brzmi „Rozwijamy skrzydła”. Chcemy utrwalać i rozwijać w opinii środowiska obraz szkoły przyjaznej, aktywnej i dynamicznej, która w swojej pracy z uczniami korzysta z najlepszych wzorców europejskich, wykorzystując nowoczesne narzędzia techniczne i organizacyjne. Zamierzamy promować dobre wzorce obecności i działania w świecie różnorodnym kulturowo z jednej strony i posiadającym wspólne, europejskie dziedzictwo z drugiej, przełamując lęk przed światem, budować międzynarodowe relacje.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl