Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-12-07 13:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzieła Dwurnika, Dadleza i Marschalla wzbogaciły zbiory Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Prezentacja nowych nabytków Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Cztery znaczące prace uznanych artystów, Edwarda Dwurnika, Juliana Dadleza i Macieja Marschalla, wzbogaciły zbiory sztuki współczesnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dzisiaj (7.12) nowe nabytki podczas konferencji prasowej w Zamku Kapituły Warmińskiej zaprezentowali: dyrektor muzeum Piotr Żuchowski i odpowiedzialna w muzeum za zbiory sztuki współczesnej Grażyna Prusińska.

Wśród zakupionych przez muzeum prac są dwa obrazy Edwarda Dwurnika: „Bitwa pod Grunwaldem” z 2010 roku i „Mróz minus piętnaście” z 1982 roku, a także prace artystów z naszego regionu: Juliana Dadleza „Portret Janusza Wierzyńskiego” z 1963 roku oraz Macieja Marschalla „Studium w przestrzeni” wykonane w 2016 roku.

- Te dzieła zostały zakupione do Muzeum Warmii i Mazur przy ogromnym udziale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wsparł zakup kwotą 105 tys. złotych z programu Zakupy Dzieł Sztuki Współczesnej, a około 30 tys. złotych dał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego jako wkłąd własny do tego projektu - powiedział dyrektor muzeum Piotr Żuchowski. - Już dzisiaj, przede wszystkim ze względu na dwa znakomite działa Edwarda Dwurnika, ten zakup jest o wiele więcej wart. Kupiliśmy rzeczy niezwykle wartościowe, niezwykle istotne.
R E K L A M A
banner
Kupione przez Muzeum Warmii i Mazur prace będzie można oglądać w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku do 10 grudnia. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów popularyzatorskich, na które wstęp jest wolny. Pierwszy z wykładów zatytułowany „Jan Matejko, Edward Dwurnik, Bitwa pod Grunwaldem. Czas przeszły, czas teraźniejszy”, odbył się już dzisiaj, a jego autorem był dyrektor Piotr Żuchowski. 12 grudnia o godz. 17.00 planowany jest wykład Małgorzaty Gałęziowskiej z Muzeum  Warmii i Mazur o tytule „Budzisz się i... Mróz minus piętnaście. Stan wojenny z perspektywy uczestników tamtych wydarzeń”. Ostatni z wykładów zaplanowano na 14 grudnia godz. 17.00. Ada Kowalczyk z Muzeum Warmii i Mazur opowie o „Wątkach historycznych w twórczości Edwarda Dwurnika za szczególnym uwzględnieniem Bitwy pod Grunwaldem i obrazu Mróz minus piętnaście”.

*******

Grażyna Prusińska o nowych nabytkach Muzeum Warmii i Mazur

Edward Dwurnik
Bitwa pod Grunwaldem, 2010, olej, płótno


„Bitwa pod Grunwaldem”, olej, płótno o wymiarach 345x600 cm, została namalowana z okazji 600. rocznicy słynnej bitwy. Już na etapie powstawania, Muzeum zarezerwowało obraz u autora na planowaną w czerwcu 2010 roku wystawę „Grunwald w sztuce. Co po Matejce?” Na ekspozycji pokazane zostały dzieła twórców, dla których temat bitwy grunwaldzkiej stał się głównym źródłem inspiracji, i którzy czerpali z ikonografii Matejkowskiej wizji bitwy, albo też tworzyli swoją w oderwaniu od słynnego i powszechnie znanego obrazu. Premierowy pokaz „Bitwy pod Grunwaldem” Edwarda Dwurnika odbył się 28 czerwca 2010 r. podczas wernisażu wystawy „Grunwald w sztuce. Co po Matejce?” w Muzeum Warmii i Mazur.

Edward Dwurnik
Mróz minus piętnaście, 1982, olej, płótno


Obraz należy do XV cyklu, Sportowcy, będącego wizualna kroniką historii Polski, opisem zdarzeń i ludzi przynależnych swojej epoce, zmian, które determinowały postawy i zachowania, obyczajów różnych grup społecznych, z wielką wnikliwością portretowanych i dokumentowanych przez artystę. „Mróz minus piętnaście” powstał kilka miesięcy po wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981). Przywołuje nastrój grudniowej nocy, kiedy na zaśnieżonych ulicach nie było przechodniów, a pojawiły się czołgi, transportery, koksowniki i wojsko.

Obraz, ze znakomitego okresu twórczości Dwurnika, stanowić będzie uzupełnienie kolekcji jego prac w zbiorach Muzeum (84 pozycje z lat 1973-2003), zwłaszcza tych odnoszących się do sytuacji politycznej i obyczajowej lat 80, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.

Julian Dadlez (18931979)
Portret Janusza Wierzyńskiego, 1963, olej, płótno


Artysta należał do twórców kształtujących oblicze kulturalne powojennego Olsztyna. Najchętniej malował pejzaże, ale również portrety i martwe natury. Jego obrazy znajdują się w muzeach, instytucjach, kolekcjach prywatnych. Jego sztuka sytuuje się w tradycji malarstwa realistycznego przełomu XIX/XX w., nie pozbawiona jednak wpływu francuskich postimpresjonistów.

Portretowany to Janusz Wierzyński, urodzony w 1947 r. olsztynianin, malarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Aktywny uczestnik życia kulturalnego Olsztyna (w latach 1976-1983 dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, później Domu Środowisk Twórczych, organizator plenerów i aukcji charytatywnych).

Muzeum Warmii i Mazur posiada liczną kolekcję prac Juliana Dadleza 38 obrazów, w większości portretów i autoportretów. Ten, będący świetnym przykładem talentu malarza portrecisty stanowi uzupełnienie zbioru o ważną pozycję, także ze względu na postać portretowanego.

Maciej Marschall
Dłoń, 2013, stal spawana, patynowana


Urodzony 1978 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 2008 roku na wydziale rzeźby w pracowni prof. Adama Myjaka. Realizacje rzeźbiarskie wykonuje w metalu, kamieniu, w drewnie i gipsie. Brał udział w wystawach zbiorowych olsztyńskiego środowiska plastycznego. Autor realizacji plenerowych, jego rzeźba znajduje się w zbiorach Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest drugim pokoleniem rzeźbiarzy związanym z naszym regionem i tu pracującym.

Kompozycja przedstawia męską dłoń z przedramieniem ujętym poniżej łokcia, zawieszoną w prostopadłościanie wykonanym z metalowych prętów. Dłoń wpółotwarta skierowana w dół. Praca uzupełniłaby istniejący w Muzeum zbiór rzeźby współczesnej, liczący 165 pozycji i będący swoistą dokumentacją dokonań artystów olsztyńskiego środowiska.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w Muzeum Warmii i Mazur [7.12.2017]

07-12-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl