Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-06-29 19:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur prezentuje meble z czasów Kopernika

Olsztyn24
Piotr Żuchowski i Małgorzata Okulicz | Więcej zdjęć »
Piotr Żuchowski, nowy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, po raz pierwszy zaprezentował się publiczności w nowej roli. W Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku otworzył dziś (29.06) wystawę mebli pamiętających czasy Mikołaja Kopernika. Wystawa zorganizowaną przez Muzeum Warmii i Mazur we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie nosi tytuł „Na przełomie epok. Meble w czasach Kopernika”.

- Meble potrzebują wnętrz. Dziś w Salach Kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej możemy powiedzieć: meble wróciły do swoich wnętrz - powiedział otwierający wystawę Piotr Żuchowski. - Bo przecież te fantastyczne meble z końca epoki gotyku, z początku renesansu, wróciły do przestrzeni, dla których powstały. Zobaczmy, jak one się fantastycznie czują pod tymi kryształowymi sklepieniami olsztyńskiego zamku. To jest to coś wyjątkowego w Muzeum Warmii i Mazur, że mamy te wyjątkowe przestrzenie, które tak jak w przypadku tej wystawy, możemy wypełnić wyjątkowymi obiektami. Meble wróciły do swojej epoki. I to jest najdoskonalszy przykład realizacji misji każdego muzeum.

Spośród 34 eksponatów, które od jutra będą mogli oglądać odwiedzający olsztyński zamek, najcenniejszym jest odrestaurowana szafa biblioteczna pochodząca z około 1471 roku (dwa lata przed narodzeniem Mikołaja Kopernika), wypożyczona na wystawę przez parafię w Reszlu.
R E K L A M A
banner
- Znany „kopernikolog” dr Jerzy Sikorski sprawdził, że biskup Jan Dantyszek wysłał Mikołaja Kopernika na wizytację do Reszla - poinformował Piotr Żuchowski. - Nie mam wątpliwości, że taki umysł, taki intelekt nie zajrzał do szafy, w której, jak na tamte czasy, kryły się bardzo wartościowe księgi. Tego nie wiemy na pewno, ale możemy przypuszczać, że Mikołaj Kopernik mógł tę szafę dotykać.

Zgromadzone w olsztyńskim zamku meble zostały wytworzone na przestrzeni około 150 lat - od początku XV do połowy XVI wieku.

- To wyjątkowa wystawa przede wszystkim z tego względu, że jest to pierwsza w Polsce wystawa prezentująca tego typu meble z tego okresu - powiedziała Małgorzata Okulicz z Muzeum Warmii i Mazur, pomysłodawczyni i kurator wystawy. - Jeżeli widzieliście państwo meble gotyckie czy renesansowe w jakimś muzeum, to były albo elementem jakiejś wystawy, albo elementem zrekonstruowanego wnętrza. Do tej pory nie było wystawy monograficznej, na której prezentowane byłyby meble z tego okresu i to jeszcze z tak niewielkiego przedziału czasowego. Wynika to głównie z tego, że tych mebli, szczególnie gotyckich, jest niewiele. To co pozostało możemy zobaczyć głównie w kościołach, natomiast w zbiorach muzealnych tych obiektów jest niewiele.

Więcej o wernisażu w naszej wideorelacji i zdjęciach z wydarzenia.

Dodamy jeszcze, że w otwarciu wystawy wziął udział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Alina i Jan Szynaka - właściciele firmy Szynaka-Meble, którzy udzielili pomocy z przygotowaniu wystawy. Do Olsztyna przyjechali też z Muzeum Narodowego w Warszawie współkuratorzy wystawy: Dorota Gutowska i Stefan Stanisław Mieleszkiewicz.

Wystawę „Na przełomie epok. Meble w czasach Kopernika” będzie można oglądać do 1 października br.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Na przełomie epok. Meble w czasach Kopernika”

29-06-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl