Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-12-14 13:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn straci Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska

Olsztyn24
Olsztyn w 2018 roku przestanie być siedzibą RDOŚ
Mimo że województwo warmińsko-mazurskie jest najcenniejszym przyrodniczo regionem w Polsce, wkrótce nie będzie miało własnej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Rząd PiS zlikwiduje ją i przekaże kompetencje do... Białegostoku.

- Straci na tym przyroda, stracą mieszkańcy. Stracą rolnicy z regionu, bo o wiele trudniej będzie im dostać odszkodowanie za straty wyrządzone przez zwierzęta chronione jak bobry czy wilki. Stracą przedsiębiorcy, bo skomplikuje się droga do niezbędnych decyzji środowiskowych - mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur. - To zwyczajnie rozbiór naszego województwa.

Rząd kończy właśnie prace nad ustawą zakładającą centralizację zadań związanych z ochroną przyrody. Z połączenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz 16 regionalnych dyrekcji powstanie urząd centralny - Dyrekcja Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie z ośmioma delegaturami regionalnymi. Województwo warmińsko-mazurskie zostanie przyłączone do podlaskiego i będzie podlegać delegaturze w Białymstoku. Przewidywany termin - najpóźniej drugi kwartał 2018 roku.
R E K L A M A
banner
- To zła decyzja dla Warmii i Mazur - mówi Urszula Pasławska. - Połowę terenu województwa zajmują obszary chronione, z czego większość, bo 40 proc, stanowią obszary rezerwatu Natura 2000. Mamy ponad 3 tys. jezior, 111 rezerwatów przyrody, 8 parków krajobrazowych i 16 rezerwatów rzadkich ptaków. Czy urząd w Białymstoku zajmie się nimi równie dobrze?

Centralizacja ochrony przyrody oznacza również kłopoty rolników z Warmii i Mazur. Znacznie trudniej będzie im dostać odszkodowanie za zniszczenie plonów przez zwierzęta. Do tej pory pieniądze wypłacała RDOŚ w Olsztynie. Wkrótce po decyzje będą musieli jeździć do Warszawy.

- Tymczasem rolnicy z naszego regionu zgłaszają najwięcej szkód ze wszystkich województw w Polsce. W ubiegłym roku zgłosili ich 1340, gdy przykładowo rolnicy z lubuskiego jedynie 72 - podkreśla Urszula Pasławska. - Poza tym w naszym regionie większość pozwoleń na budowę wymaga decyzji środowiskowych. Tylko w tym roku RDOŚ w Olsztynie wydała 405 obwieszczeń w tej sprawie. Teraz inwestorzy będą zmuszeni jeździć do Białegostoku.

Ustawa nie przyniesie znaczących korzyści. Rząd PiS szacuje, że przez 10 lat na konsolidacji urzędów ds. ochrony przyrody zaoszczędzi 17 mln zł - blisko 10 raz mniej, niż wynosi roczna dotacja dla TVP.

- Celem jest osłabienie regionów i samorządów, wzmocnienie centralnego sterowania Polską przez rząd i jedną partię - mówi Urszula Pasławska. - I to jest właśnie główny priorytet rządów PiS.

Komentarze [10]
~Iwaniuk / 2017-12-22 09:03
99% ludzi ma w nosie to czy kilku urzędników pracuje w rdoś czy w jej delegaturze. Ludziom bardziej zależy na tym żeby w tych instytucja nie było postkomunistycznych złogów. Krzywda się nie stanie środowisku (chyba, że środowisku politycznemu - i to tez nie będzie krzywda).
~Mart / 2017-12-16 10:32
Poseł Pasławska martwiła się o wojewódzki fundusz środowiska, grzmiała jaką krzywdę PiS funduszom robi zmieniając zarządy itd itd. A potem Gazeta Polska Codziennie opublikowała świetny artykuł : http://gpcodziennie.pl/68897-zarzucila-brzydkie-intencje-teraz-sie-wycofuje.html . Czytajcie, czytajcie Kochani: --- http://niezalezna.pl/83666-hipokryzja-posel-paslawskiej . A w funduszu pracowała też do niedawna (obecnie urząd marszałkowski) osoba również blisko związana z PSL. Czyli teraz ktoś z PSL-u lub osób z tą partią związanych poczuł się zagrożony w związku z reformą rdoś? Czy się mylę.
~mśp / 2017-12-15 09:54
Poczekam aż przeniosą centralę do Białegostoku. Wtedy złożę wniosek o decyzję środowiskową. Musi być łatwiej i przyjaźniej dla inwestorów. Mam taką nadzieję, że te zmiany zaprocentują. Popieram zmiany i PiS.
~x / 2017-12-15 07:36
Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec w rozmowie z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim i wiceministrem skarbu Zdzisławem Gawlikiem o problemach kadrowych w PGE, sejmowej Komisji Skarbu i jej członka Jana Burego z PSL. : WK: Tak, Urszula Pasławska (...). Ona mówi do mnie (...) Ja nie wiem, jak ty będziesz na to patrzył, bo ja jestem wice. Myślę k..., o co chodzi? No wiem, mówię, że jesteś wice. I tak parę razy powtórzyła. Mówię, k..., wyjąłem Google, Urszula Pasławska, a tam patrzę wiceprezes PSL (śmiech).
~Właściciel fermy drobiu / 2017-12-14 22:11
RDOŚ działa tak jak urzędy przed 1989 roku, nic się nie zmieniło. PiS dobrze robi, że chce coś zmienić w środowisku. Musi być przyjaźniej dla przedsiębiorców, rolników itp. Ja czekam z rozbudową gospodarstwa, mój znajomy tez czeka na złożenie wniosku dopiero po zmianach. teraz to tylko zderzymy się z murem administracji.
~Teraz Warmiak. / 2017-12-14 19:56
To jest zemsta Ministra Degradacji Środowiska za sprzeciw RDOŚ, na strzelanie w rezerwatach Warminskich. Teraz Szyszko będzie se mógł mordować zwierzęta.
~Lubię Podlasie / 2017-12-14 19:48
Może i w naszym województwie mniej o ok. 200 tys mieszkańców. Ale Podlasie ma na pewno sprawniejszą władzę samorządową na szczeblu wojewódzkim, a i na szczeblu miejskim. Porównajcie wygląd Białegostoku i Olsztyna. My przy tym wyglądamy jak trzeci świat. A ja lubię ludzi z Podlasia: są serdeczni, uczynni i chętnie swoje sprawy będę załatwiał w Białymstoku. Rdoś to tylko administracyjna wydmuszka. Nic od czego zależałaby przyszłość Warmii, Mazur i Powiśla.
~Lolkalny PATRIOTA OLSZTYN / 2017-12-14 19:35
Wszystko do Białegostoku,a to w naszym województwie jest więcej mieszkańców i logicznie to u nas na W-M powinne być wszystkie ponadregionalne instytucje.CO NA TO NASI REGIONALNI Politycy???
~Polecam / 2017-12-14 19:10
Na blogu Łowiectwo okiem Artura..." znalazłem taki interesujący wpis. Polecam - --- http://lowiectwookiemartura.blogspot.com/2016/09/wniosek-o-delegalizacje-pz.html
~Przedsiębiorca i rolnik / 2017-12-14 18:46
Dyskusja o szkole - Pasławska się wypowiada, sądownictwo - Pasławska, fundusze ochrony środowiska znowu ona, finanse, znowu Pasławska, RDOŚ - czytam Pasławska.... O wszystkim czyli o niczym. Po wielu latach PSL w różnych koalicjach rządowych nie przypominam niczego co miało pozytywny wpływ na moje życie, na funkcjonowanie mojej firmy. Dodatkowo po ostatniej koalicji PSL z PO - została nam tylko masa afer. Jak PSL lamentuje to ja wiem, że to dla mnie dobrze. A swoją drogą na pewno nic złego się nie wydarzy, jak nie RDOŚ to jakaś filia, delegatura. Jakoś nie obawiam się o los przyrody, rolników, inwestorów.