Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-12-18 18:48 | Rozmiar tekstu: A A A

PO o zmianach w sądownictwie, kodeksie wyborczym, prawie przedsiębiorców i 500-leciu Reformacji

Olsztyn24
Posłowie Anna Wasilewska i Janusz Cichoń | Więcej zdjęć »
Posłowie Platformy Obywatelskiej zaprosili dzisiaj (18.12) przedstawicieli mediów na spotkanie podsumowujące ostatnie dwa posiedzenia Sejmu. Anna Wasilewska i Janusz Cichoń zapelowali do prezydenta o zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Skrytykowali również zmiany mające objąć od przyszłego roku przedsiębiorców oraz odnieśli się do sytuacji wynikłej podczas głosowania nad podjęciem uchwały sejmowej dotyczącej uczczenia 500-lecia Reformacji. 

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza między innymi możliwość składania skarg na prawomocne wyroki oraz zakłada powstanie dwóch nowych izb, w których będą mogli zasiadać ławnicy wybierani przez Senat. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada natomiast wybór piętnastu sędziów do tej rady przez Sejm. Posłowie uważają, że zmiany te prowadzą do upolitycznienia polskiego sądownictwa, łamania konstytucji i podstaw państwa prawa.

Gospodarze spotkania skrytykowali po raz kolejny także nową ordynację wyborczą do wyborów samorządowych, która wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wydłużenie kadencji samorządów do 5 lat oraz zlikwidowanie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców i likwidację możliwości głosowania korespondencyjnego. Twierdzą, że wynik wyborów będzie łatwy do zmanipulowania.
R E K L A M A
banner
Uwadze PO nie umknęły również zmiany, które obejmą przedsiębiorców. Posłowie podnieśli, że na pakiet ustaw mający ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zapowiadany przez premiera Morawieckiego czekano ponad 2 lata. Zaproponowane w nich zmiany są jednak powieleniem dotychczasowych rozwiązań i brak jest całościowej koncepcji tego pakietu. Ponadto nowe rozwiązania prowadzą do wzrostu zobowiązań administracyjnych przedsiębiorcy m.in. względem organów skarbowych, wzrostu dotychczas istniejących i pojawienia się nowych zobowiązań finansowych oraz surowej odpowiedzialności karnej za niezamierzone błędy w dokumentacji VAT.

Ostatnim tematem konferencji była sytuacja wynikła podczas głosowania nad podjęciem uchwały sejmowej dotyczącej uczczenia 500-lecia Reformacji. Posłowie Wasilewska i Cichoń wyrazili swoje oburzenie zachowaniem posłanki PiS Anny Siarkowskiej, autorki wniosku o skierowanie projektu uchwały do komisji sejmowej, co uniemożliwiło podjęcie uchwały poprzez aklamację. Projekt uchwały został skierowany do prac w komisji, jednak oznacza to, że dalsze procedowanie w tej sprawie jest bezcelowe, ponieważ nie będzie możliwości głosowania nad nią do końca bieżącego roku, a jubileusz 500-lecia Reformacji przypada właśnie w tym roku.  

Więcej na ten i pozostałe tematy w zapisie wideo dzisiejszej konferencji. Zachęcamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [5]
~men / 2017-12-20 17:31
No to PO dzisiaj się zaorała. ta szopka z art. 7 pogrąży ich zupełnie.
~do przedsiębiorcy / 2017-12-19 11:58
Pseuoprzedsiębiorco żadnego uszczelnienia VATu PiS nie zrobił, a tylko dożyna firmy brakiem zwrotu (należnego zwrotu) VATu.Z afery Amber Gold to niech sie lepiej PiS rozlicza, bo w to były zamieszane pieniądze ze SKOKów, oczko w głowie tej partii.
~ / 2017-12-19 10:00
Wasilewska ekspert...No ja nie mogę.
~UE juz ma dość Tuska / 2017-12-18 23:28
Unijna RPO wzywa Tuska do informowania o spotkaniach z lobbystami - http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-unijna-rpo-wzywa-tuska-do-informowania-o-spotkaniach-z-lobby,nId,2479523 .
~Przedsiębiorca / 2017-12-18 22:59
Krytyka, krytyka i żadnych propozycji. To jest całe PO. Ale lepsze to niż tak jak za ich rządów oszustwa podatkowe, wyłudzanie VAT, podwyższanie wieku emerytalnego, Amber Gold itd. Już lepiej niech krytykują, przynajmniej nie szkodzą tak bardzo.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja posłów PO [18.12.2017]

18-12-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl