Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-11-20 19:17 | Rozmiar tekstu: A A A

PO o zmianach w ordynacji wyborczej oraz półmetku rządów PiS na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Od lewej: Marcin Kuchciński, Jacek Protas i Janusz Cichoń | Więcej zdjęć »
Członkowie Platformy Obywatelskiej zaprosili dzisiaj (20.11) dziennikarzy na cotygodniową konferencję prasową do swej olsztyńskiej siedziby. Marcin Kuchciński, Jacek Protas i Janusz Cichoń skomentowali ostatnie poczynania partii rządzącej w sprawie zmian w ordynacji wyborczej oraz podsumowanie w miniony piątek dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w regionie przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Gospodarze spotkania skrytykowali propozycje zmian w ordynacji wyborczej w części dotyczącej wyborów samorządowych, likwidującej w rezultacie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w wyborach do rad gmin. Uważają oni, że zmiany w samorządowej ordynacji wyborczej zmarginalizują możliwość i znaczenie udziału obywateli w wyborach. Podnoszą również, że nowe okręgi wyborcze mogą zostać „wykrojone” pod kandydatów związanych z PiS, ponieważ to urzędnicy (nowo powołani komisarze wyborczy, którzy nie muszą być bezpartyjni) będą decydowali, jaki kształt będą miały okręgi.

Projekt zmian zakłada także reformę Państwowej Komisji Wyborczej i wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, co jest wg PO działaniem sprzecznym z Konstytucją. Dlatego też PO stoi na stanowisku, że nie należy likwidować JOWów.
R E K L A M A
banner
Działacze PO nie zostawili też suchej nitki na piątkowym (17.11) wystąpieniu wojewody Artura Chojeckiego, który na spotkaniu z dziennikarzami posumował dwa lata rządów PiS i ich wpływ na region. Gospodarze dzisiejszej konferencji podnieśli między innymi, że inwestycje drogowe, których wykonaniem chwali się wojewoda, zostały zaplanowane i wpisane w kontrakt terytorialny przez poprzedni rząd PO-PSL, nie udało się zaś zrealizować nowych projektów. Siedemnastu nowych inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej natomiast to w większości plon działań podjętych przez poprzednie władze regionu.

Skrytykowana została także reforma oświaty, która - mimo obietnic - pociągnęła za sobą koszty do chwili obecnej niepokryte samorządom przez rząd, i które doprowadziły do zwolnień pedagogów. Natomiast kolejna wprowadzona w życie za rządów PiS zmiana wprowadzająca sieć szpitali jest sztuką dla sztuki, ponieważ pieniędzy w służbie zdrowia nadal brakuje.

Więcej na ten temat w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy również do zapoznania się z wystąpieniem wojewody, które jest dostępne w zakładce „Polecane Wideo”.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [6]
~X / 2017-11-23 19:39
IDźcie Precz
~Boże czy w Polsce nie mądrych / 2017-11-21 21:51
uczciwych ludzi, ktorzy byliby uczicwymi Politykami i bronili Polskli ???? - tylko tacy prymitywni, bezczelni i antypolscy. Boże ratuj nasza Ojczyznę.
~ / 2017-11-21 20:09
Czekam z utęsknieniem jak po wyborach samorządowy formacja Peło odejdzie w zapomnienie
~xyz / 2017-11-21 15:24
Janusz Cichoń od stycznia 2013 do stycznia 2015 roku obejmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Urszula Pasławska PSL od czerwca 2012do stycznia 2015 roku była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Jak widać lokalni politycy brali czynny udział w zarządzaniu państwem Polskim. Oczekuję, że na swoich licznych konferencjach prasowych odpowiedzą na pytania dotyczące afer: Vat-owskiej, amber-gold, kradzieży naszych oszczędności zgromadzonych w OFE. Dlaczego tak łatwo podwyższali nam wiek emerytalny?
~Hanna / 2017-11-21 12:04
W czasach rządów PO i PSL w latach 2007–2015 wyłudzono 250 mld zł z podatku od towarów i usług!. Wyłudzenia VAT-u to największy przekręt w historii III RP. Skala jest porażająca. Może o tym kilka słów na kolejnych konferencjach? Może od Amber Gold? O podwyższeniu prze was z ludowcami wieku emerytalnego?
~Z Lidzbarka Warmińskiego / 2017-11-21 11:34
Jak patrzę na tych trzech gości to wiem jedno „Nie urodzi sowa sokoła”. Garniturki, fryzurki, pic okularki - a pod tym wszystkim nic do zaoferowania.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa działaczy PO na Warmii i Mazurach [20.11.2017]

20-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl