Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-13 14:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłowie PO: Gigantyczne wydatki na PiS-owską propagandę

Olsztyn24
Posłowie PO: Anna Wasilewska i Janusz Cichoń | Więcej zdjęć »
Zmianom w budżecie państwa olsztyńscy posłowie Platformy Obywatelskiej poświęcili dziś (13.11) cotygodniową konferencję prasową. Anna Wasilewska i Janusz Cichoń mówili m.in. o finansowym wspieraniu telewizji i radia publicznego ogromnymi dotacjami z budżetu państwa. Przedstawili też propozycję Platformy Obywatelskiej wsparcia syryjskich dzieci dzieci.

Jak poinformowała poseł Wasilewska, w ostatnich dniach Sejm zdominowany przez Zjednoczoną Prawicę zwiększył wydatki w tegorocznym budżecie państwa o 1 mld 195 mln złotych. W tej kwocie znalazła się 980-milionowa dotacja dla telewizji i radia publicznego, jako rekompensata za utracone wpływy z abonamentu RTV w latach 2010-2017. Dodatkowe 100 mln złotych Sejm przeznaczył na Polski Fundusz Audiowizualny, a 75 mln złotych przeznaczył na Instytut Solidarności i Męstwa. 40 milionów złotych parlamentarzyści przeznaczyli również na zakup praw własności do katalogu zbiorów polskich nagrań od firmy Warnier Misic Poland.     

- Mamy do czynienia z gigantycznymi wydatkami na PiS-owską propagandę - skomentował Janusz Cichoń. - Zwłaszcza w przypadku dotacji dla telewizji publicznej, jest to finansowanie tuby propagandowej jednej partii - PiS-u. W tym kontekście poważne zastrzeżenia może budzić to, co dzieje się w obszarze, w którym PiS deklarował wyraźne wsparcie dla terenów objętych wojną w północnej Afryce.
R E K L A M A
banner
Poseł przypomniał, że stanowisko PiS sprowadza się do tego, że Polska nie przyjmuje migrantów, natomiast stara się wspierać potrzebujących tam gdzie toczy się wojna, gdzie ludzie potrzebują wsparcia.

- Rząd PiS wydaje na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych rocznie - powiedział poseł Cichoń. - To naprawdę kropla w morzu potrzeb i tak naprawdę te środki, które wydaje rząd są pokryciem obowiązkowej składki w ramach mechanizmu tureckiego - na wsparcie rządu tureckiego, który wydaje pieniądze na obozy uchodźców w Turcji. Natomiast na tę bezpośrednią pomoc z puli rządowej płyną mikroskopijne pieniądze. Do Syrii trafia około 1,5 mln złotych rocznie.

W tej sytuacji Platforma Obywatelska złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy, według którego Polacy mogliby w przyszłorocznych zeznaniach podatkowych przekazać 0,25 procenta należnych podatków na pomoc medyczną dla syryjskich dzieci. Pieniądze miałyby być przekazywane za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.
 
- Wnosząc projekt tej ustawy chcieliśmy trochę wspomóc rząd w wykonywaniu deklaracji - skomentował Janusz Cichoń. - Liczymy na poparcie naszego projektu ponad podziałami wszystkich ugrupowań politycznych. Chcielibyśmy, aby ustawa została przyjęta w ramach szybkiej ścieżki legislacyjnej, aby jeszcze w przyszłorocznych zeznaniach podatkowych można było przekazać 0,25 procenta podatku na rzecz PCK, który zobligowany byłby do wsparcia medycznego dzieci w Syrii.

Więcej o konferencji w naszym nagraniu wideo z tego wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [5]
~ / 2017-11-14 23:18
Cichoń od 2013 do 2015 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Nie chcę żeby on decydował o moich finansach. Nie ufam mu, nie ufam ludziom z PO oraz ich koalicjantowi PSL. Jeśli zechcę przekażę pieniądze na szczytny cel, nie będzie PO za mnie decydowało. Dość, pora aby ta formacja odeszła do historii.
~Tokyo / 2017-11-14 17:52
Ludzie z PO i z PSL mają niezwykle wybiórczą pamięć. Nawet nie pamiętają, że wchodzili w skład rządu, że wojna w Syrii to przede wszystkim długi okres ich rządów w Polsce, że nie działali. Cichoń miała czas , swój czas na działanie. Jakoś fajerwerków i sukcesów nie przypominam sobie. Za to teraz dowiaduję się, że ZA ICH RZĄDÓW BUDŻET OKRADANO Z PODATKU VAT, ŻE NIE REAGOWANO W SPRAWIE AMBER GOLD, ŻE TRWAŁA ZŁODZIEJSKA REPRYWATYZACJA.... mogę wymieniać długo.
~Tosiek / 2017-11-13 23:02
wszystko opluć co robi ten rząd,nie widzą swoich afer,wyłudzeń vat, złodziejstwa .Wszyscy bez pamięci i bez krzty honoru -obłudnicy .
~Janek Pantera / 2017-11-13 19:57
Szanowni Państwo, Zgodnie z wytycznymi MPiPS, zadania Samorządu Województwa na płaszczyźnie pomocy społecznej są następujące : - opracowanie, aktualizowanie i realizacja strategii wojewódzkiej w zakresie polityki społecznej będącej integralną częścią strategii rozwoju województwa obejmującej w szczególności programy: 1) przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, 2) wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, 3) pomocy społecznej, 4) profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, 5) współpracy z organizacjami pozarządowymi - po konsultacji z powiatami; 6) organizowanie kształcenia, w tym prowadzenie publicznych szkół służb społecznych oraz szkolenia zawodowego kadr pomocy społecznej; 7) rozpoznawanie przyczyn ubóstwa oraz opracowywanie regionalnych programów pomocy społecznej wspierających samorządy lokalne w działaniach na rzecz ograniczania tego zjawiska; Na pewno w/w działania nie znajdowały się w centrum zainteresowań Platformy Obywatelskiej oraz PSL. Co więcej, na tej płaszczyźnie, Samorząd Województwa pod zarządami PO i PSL wpędził społeczeństwo w totalne zacofanie. Dlaczego uboższy obywatel był kimś gorszym w czasach rządów PO i PSL?
~Hanna / 2017-11-13 17:02
Wojna w Syrii rozpoczęła się w roku 2011. W Polsce przy władzy była PO i PSL. I co wtedy zrobili dla Syrii? NIC, ZERO. A teraz Cichoń podatki wymyśla. Był wysokim urzędnikiem Ministerstwa Finansów, jakoś takich propozycji nie wysuwał. Ta konferencja to w mojej ocenie Himalaje zakłamania.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej [13.11.2017]

13-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl