Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-01-05 15:23 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL ponownie apeluje o przywrócenie małego ruchu granicznego

Olsztyn24
(źródło: pixabay.com)
Rozpoczął się rok 2018. Za niespełna pół roku zacznie się Mundial w Rosji - także w Kaliningradzie oddalonym o 150 km od Olsztyna. Polskie Stronnictwo Ludowe w imieniu lokalnych przedsiębiorców intensyfikuje działania o przywrócenie małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

- Od 1 stycznia br. Polacy mogą jeździć bez wiz na Białoruś. Dlaczego więc mieszkańcy naszego regionu wciąż nie mogą zarabiać więcej na kontaktach z Rosjanami? Najwyższy czas na pragmatyczne decyzje. Oddzielmy w końcu politykę od gospodarki - mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur. - Przywrócenie MRG w przeddzień mistrzostw będzie szansą dla wielu małych i średnich firm z Warmii i Mazur.

Mały ruch graniczny (MRG) z Rosją funkcjonował przez cztery lata, od 2012 do 2016 roku. W biednych przygranicznych powiatach rozwijało się rolnictwo, budownictwo, usługi, transport i hotelarstwo. W lipcu 2016 r. rząd PiS zawiesił jednak MRG tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Decyzję szybko odczuli przedsiębiorcy. Liczba Rosjan przekraczających granicę przez pierwszy rok spadła dziewięciokrotnie. W lipcu 2015 r. było ich ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. - niewiele ponad 16 tys. Tendencja wciąż się utrzymuje, choć z mniejszym nasileniem. Liczba podróżnych na granicy polsko-rosyjskiej w czerwcu 2017 r. była o 20 proc. niższa niż w czerwcu 2016 r.  
R E K L A M A
banner
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Olsztyńskiej Izbie Budowlanej poprosili wojewodę warmińsko-mazurskiego o wyjaśnienie, dlaczego rząd nie chce przywrócić MRG. Wojewoda odpisał, że decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa narodowego, odpieraniu aktywności rosyjskich służb w regionie i ich „niebezpiecznych działań o charakterze hybrydowym”. Ze statystyk wynika jednak, że zniesienie MRG wpłynęło jedynie na spadek liczby spraw karno-skarbowych i mandatów za przemyt. W czerwcu 2016 roku wniesiono 11 336 takich spraw i wystawiono 3606 mandatów. W czerwcu 2017 było ich odpowiednio 1376 oraz 679. Urzędnicy wojewody argumentują, że Rosjanie nadal przyjeżdżają do Polski i wydają tutaj pieniądze. Znacznie trudniej jednak przekroczyć granicę Polakom, bo wiza turystyczna do Rosji kosztuje ok. 1300 zł. Firmy budowlane czy transportowe z Warmii i Mazur nie są więc w stanie inwestować i zarabiać w Obwodzie Kaliningradzkim.

Klub parlamentarny PSL od samego początku stara się przywrócić MRG. Już w lipcu 2016 r. posłanka Urszula Pasławska wystąpiła do rządu z zapytaniem o możliwość przywrócenia MRG. Pod koniec września ub.r. z inicjatywy posłów PSL w Sejmie odbyła się szeroka debata na temat wznowienia MRG z Rosją, ale rząd PiS nie zmienił decyzji.

Niedawno zmienił się jednak premier. Nowy szef rządu PiS wydaje się być pragmatykiem i człowiekiem zorientowanym na rozwój gospodarki. Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się także nieoczekiwana wiadomość - Rada Ministrów dosłownie w ostatniej chwili przyjęła program współpracy transgranicznej Polska-Rosja.

- To oznacza dodatkowe 62 mln euro z funduszy unijnych także dla Warmii i Mazur, a być może również szansę na nowe otwarcie w sprawie MRG. Wykorzystując okazję intensyfikujemy więc działania w tej sprawie - mówi Urszula Pasławska. - Skoro w 2018 roku Polacy mogą jeździć bez wiz na Białoruś, dlaczego nie do Obwodu Kaliningradzkiego? Na dobrych kontaktach ekonomicznych z Rosją skorzystają również polscy rolnicy, którzy na rosyjskim embargo stracili ponad 3 mld euro. Możemy się nie zgadzać z polityką Putina, ale nie mogą wciąż płacić za to zwykli Polacy. Zwracamy się ponownie do rządu o przywrócenie MRG z Obwodem Kaliningradzkim.

Komentarze [5]
~Przedsiębiorca / 2018-01-07 17:00
No tak, zwykli ludzie nie chcą MRG, jako przedsiębiorca z Bartoszyc - też tego nie chcę, budowlańcy chcą ??? - dziwne. MRG służył w 99% przemytnikom. Dziwie się, że jakaś partia walczy o to żeby przemycać do Polski wódkę, paliwo, papierosy i narażać budżet na straty. Chyba śnię... Polecam wszystkim aby zwrócili uwagę na komentarz opublikowany przez Tokyo i koniecznie przeczytajcie to co jest pod zamieszczonym w nim linkiem. To obnaża w całości jak szkodliwy jest dla nas Polaków mały ruch graniczny.
~Obserwator / 2018-01-06 11:03
Byłem wczoraj na zakupach w galerii warmińskiej, Rosjanie prawie w każdym sklepie. Robili zakupy, jedli, pili kawę. To cieszy. Kiedy funkcjonował MRG Rosjan praktycznie nie było w naszych olsztyńskich sklepach. To dowód na to, że MRG służył głównie przemytnikom. Tzw. normalnym ludziom jego brak nie wadzi, a wręcz pomaga. Mam nadzieję, że MRG nie wróci.
~Podróżnik / 2018-01-05 17:44
To jest kłamstwo, wiza turystyczna do Rosji NIE kosztuje ok. 1300 zł. Droga Redakcji sprawdźcie to i zweryfikujcie treść artykułu. Opłata konsularna za wydanie wizy: 153 PLN + koszt obowiązkowej opłaty na konto Rosyjskiego Centrum Wizowego: 125 PLN. Załatwiałem wizę turystyczną w konsulacie w Gdańsku, bez pośredników (grudzień 2017).
~Tokyo / 2018-01-05 15:42
Wszystkim zainteresowanym polecam przeczytanie odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Sebastiana Chwałekna na interpelację nr 5357 Pasławskiej. Z TEGO WYJAŚNIENIA JASNO I KONKRETNIE WYNIKA, ŻE PASŁAWSKA I CAŁA TA EKIPA Z PSL-u NIE MA RACJI. Link do tego wyjaśnienia: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=519CEEC3
~Ze Skitna / 2018-01-05 15:38
A ja myslę, że to chodzi o kuzynkę, tę daleką i możliwość taniego tankowania.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl