Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:53 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność polityczna
inf. pras./d. | 2017-09-25 19:30 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL o małym ruchu granicznym i projekcie ustawy dot. zmiany czasu

Olsztyn24
Poseł Urszula Pasławska i Marian Podziewski

Polskie Stronnictwo Ludowe zorganizowało dzisiaj (25.09) w Olsztynie konferencję prasową dotyczącą przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją jeszcze przed Mundialem 2018. Poseł Urszula Pasławska i Marian Podziewski, gospodarze spotkania, podnoszą że mecze będą rozgrywane między innymi w sąsiednim Kaliningradzie, co jest szansą dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur, zaś dalszy upór rządu w sprawie MRG będzie strzelaniem goli do własnej bramki.

MRG z Rosją funkcjonował od 2012 roku do 2016 roku i szybko stał się impulsem rozwoju miast oraz powiatów dotkniętych wcześniej strukturalnym bezrobociem. Przez 4 lata stopa bezrobocia w powiecie węgorzewskim spadła o 4,5 proc., w powiecie bartoszyckim - o 5 proc., braniewskim o 3,5 proc. Tylko w 2015 r. goście z Obwodu Kaliningradzkiego wydali w Polsce blisko 300 mln zł. Handel z Rosjanami spowodował powstawanie nowych miejsc pracy. Rozwijało się rolnictwo, usługi, transport, hotelarstwo.

W lipcu 2016 r. rząd PiS zawiesił MRG tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Decyzja odbiła się fatalnie na kondycji małych i średnich firm z terenów przygranicznych. Liczba Rosjan, czyli potencjalnych klientów przekraczających granicę dzięki MRG spadła dziewięciokrotnie. W lipcu 2015 r. było ich ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. - niewiele ponad 16 tys. Przedsiębiorcy szacowali, że w efekcie przez pół roku ich obroty spadły nawet o 80 proc.

Gospodarze konferencji stwierdzili, że klub parlamentarny PSL zareagował błyskawicznie na skargi mieszkańców terenów przygranicznych z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Już w lipcu 2016 r. poseł Pasławska wystąpiła do rządu z zapytaniem o możliwość przywrócenia MRG. We wrześniu 2016 r. złożyła kolejną interpelację w tej sprawie, a z inicjatywy posłów PSL w Sejmie odbyła się debata na temat wznowienia MRG. Rząd PiS jednak nie zmienił decyzji i nie sprecyzował, kiedy w ogóle będzie to możliwe.
R E K L A M A
Dziś sytuację zmienia zbliżający się Mundial w Federacji Rosyjskiej. W czerwcu 2018 r. rozgrywane będą mecze w sąsiednim Kaliningradzie. Niewykluczone, że zagrają tutaj polscy piłkarze, którzy są o krok od awansu na mistrzostwa. Województwo warmińsko-mazurskie jest idealną bazą wypadową dla turystów z całego świata, z dobrą infrastrukturą i z lotniskiem międzynarodowym w Szymanach. Korzystając z ułatwień, jakie da im wprowadzenie przez Rosję tzw. wiz elektronicznych, turyści mogliby stacjonować w naszym regionie i jeździć do Kaliningradu na mecze. PSL jest zdania, ze przywrócenie MRG przed czerwcem 2018 r. będzie wręcz historyczną szansą dla lokalnych przedsiębiorców, nie tylko z branży transportowej.

- Na dobrych kontaktach ekonomicznych z Rosją skorzystają również rolnicy - mówi Urszula Pasławska. - Już w lutym ubiegłego roku PSL wystąpiło z uchwałą o zwrócenie się do Unii Europejskiej o zniesienie embarga w handlu z Federacją Rosyjską. Nasz wschodni sąsiad to ogromny, wciąż rozwijający się rynek. Tylko w 2015 roku polscy rolnicy stracili na embargo nawet 500 mln dolarów!

Zniesienie embarga jest jednak kwestią dużo trudniejszą od przywrócenia ruchu bezwizowego z Rosją. PSL domaga się wznowienia MRG i liczy na pozytywną odpowiedź rządu. Poseł Pasławska i Marian Podziewski podnoszą, że działania w tej sprawie popierają mieszkańcy terenów przygranicznych oraz wiele środowisk. Z uchwałami o przywrócenie MRG wystąpili radni Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. Stoją na stanowisku, że brak właściwej reakcji rządu w przeddzień Mundialu w Rosji będzie świadczyć o braku wrażliwości społecznej oraz perspektywicznego myślenia polityków PiS.

Drugim tematem dzisiejszej konferencji była kwestia zmiany czasu, którą przechodzimy w Polsce 2 razy w roku. Klub parlamentarny PSL złożył w tej sprawie projekt ustawy. Posłowie twierdzą, że zmiana czasu nie ma obecnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a dezorganizuje życie. Zegar biologiczny człowieka nie przestawia się łatwo, zmiana wpływa więc niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie, a tym samym na efektywność w pracy. Dodatkowo wiąże się z dużym zamieszaniem w gospodarce. Na godzinę stają pociągi, przestają latać samoloty, nie działają systemy informatyczne czy bankowe. Po zmianie czasu spada wydajność zarówno pracowników, jak i studentów, którzy osiągają znacznie słabsze wyniki w testach umysłowych.

W ubiegłym roku Stowarzyszenia Koliber wraz Fundacją Republikańską opublikowały raport zatytułowany „Zła zmiana”, z którego wynika, że po zmianie czasu występuje również większe ryzyko zawałów serca, wzrost liczby wypadków drogowych, występowanie zaburzeń snu, samopoczucia i nastroju.

PSL w związku z powyższym złożyło projekt ustawy o niezmienianiu czasu z letniego na zimowy. Jeśli uda się przekonać posłów innych klubów, już w tym roku nie będzie trzeba w Polsce przestawiać zegarków w ostatnią sobotę października - po raz pierwszy od 1977 roku.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.