Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-10-12 17:01 | Rozmiar tekstu: A A A

W Sejmie debata o Małym Ruchu Granicznym

Olsztyn24
Konferencja prasowa PSL w Sejmie
Ponad pół miliarda złotych stracili polscy przedsiębiorcy w ciągu 15 miesięcy na zawieszeniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. Rosyjskie embargo kosztowało rolników ponad 3 mld euro. Klub parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że relacje ekonomiczne z Rosją powinny być jak najszybciej naprawione. Z inicjatywy Urszuli Pasławskiej, posłanki PSL z Warmii i Mazur, dziś (12.10) w Sejmie odbyła się krótka debata w sprawie.

Zdaniem PSL zbliżający się Mundial w Rosji może być okazją do przywrócenia małego ruchu granicznego między Pomorzem, Warmią i Mazurami a Obwodem Kaliningradzkim.

- Robert Lewandowski już wybrał - jedzie do Rosji z polską drużyną. Decyzję poparli prezydent Duda, premier Szydło, minister Waszczykowski. Powinni więc opowiedzieć się także za wyborem zwykłych Polaków, którzy chcą jeździć do Rosji nie tylko w czasie mistrzostw i zarabiać - mówi Urszula Pasławska.
R E K L A M A
banner
Posłanka pytała dziś w Sejmie, jakie względy zadecydowały o zawieszeniu MRG. Argumentowała, że przez cztery lata funkcjonowania MRG miasta i powiaty ze strukturalnym bezrobociem przeżywały impuls rozwojowy. Stopa bezrobocia w powiecie węgorzewskim spadła o 4,5 proc, w bartoszyckim - o 5 proc, braniewskim o 3,5 proc. W lipcu 2016 r. PiS zamknął MRG i skończyła się dobra passa. Po zakończeniu MRG do Polski wjechało dziewięciokrotnie mniej Rosjan niż rok wcześniej - w lipcu 2015 r. było ich ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. - niewiele ponad 16 tys. Przedsiębiorcy z terenów przygranicznych policzyli, że obroty spadły im o 80 proc.

PiS w sprawie MRG pozostał nieugięty. Jarosław Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji tłumaczył, że przyczyną są względy bezpieczeństwa, bo Rosja zagraża Polsce a Rosjanie Polakom.

- Żadne dane nie potwierdzają tej tezy. MRG nie zwiększyło przestępczości, zawieszenie nie poprawiło poczucia bezpieczeństwa Polaków - mówi Urszula Pasławska.

Osobną sprawą jest rosyjskie embargo nałożone na produkty z krajów Unii Europejskiej. Ekonomiści policzyli, że wszystkie kraje Wspólnoty straciły ponad 30 mld euro, a polscy rolnicy około 3 mld euro.

- Embargo oczywiście nie jest winą rządu. Politycy PiS powinni zdać sobie sprawę z konsekwencji i starać się o zniesienie - a przynajmniej zmniejszenie - sankcji. Niestety wolą walczyć i z Rosją, i z UE, na czym polscy rolnicy tracą ogromne sumy -
mówi Urszula Pasławska. - Nie popieramy Putina, nie jesteśmy sympatykami Federacji Rosyjskiej, ale myślimy pragmatycznie. Jeśli gdzieś chcą kupować nasze produkty, należy je sprzedawać, jeśli gdzieś chcą korzystać z usług polskich firm, powinniśmy to umożliwiać. Dlatego PSL będzie do skutku dążyć do polepszenia relacji ekonomicznych z Rosją i przywrócenia MRG.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl