Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-01-19 16:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Żeby ferie były bezpieczne

Olsztyn24
Konferencja prasowa policjantów i funkcjonariuszy ITD | Więcej zdjęć »
Formalnie w poniedziałek, a faktycznie już dzisiaj (19.01) uczniowie warmińsko-mazurskich szkół rozpoczynają tegoroczne ferie zimowe. Jak zwykle przed feriami policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie zorganizowali konferencję prasową, podczas której poinformowali, jak będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających, a także przekazali garść informacji przydatnych rodzicom i opiekunom, by dwa tygodnie przerwy w nauce przebiegły bezpiecznie.

Dla policjantów ruchu drogowego na Warmii i Mazurach ferie trwają już od tygodnia, bo tydzień temu zimowy wypoczynek rozpoczęli uczniowie z innych województw. Już wtedy na drogach naszego województwa nastąpił wzrost liczby pojazdów, szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież. Teraz policjanci spodziewają się jeszcze większego natężenia ruchu, bo już dzisiaj w drogę wyruszą pierwsze autokarami wypełnionymi feriowiczami z Warmii i Mazur, zmierzającymi do miejsc zorganizowanego wypoczynku w różnych miejscach w kraju.

- Przez te dwa tygodnie codziennie na drogach Warmii i Mazur będzie pracowało około 160. policjantów ruchu drogowego - zapewnił mł. insp. Robert Zalewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. - Szczególnie będziemy się interesować autobusami. Jak co roku zostały wyznaczone miejsca do kompleksowej kontroli autokarów z dziećmi, w Olsztynie, w Elblągu i Ełku. Na takie sprawdzenie można się umówić kontaktując się z właściwą jednostką Policji lub ITD, w Olsztynie jest to Komenda Miejska Policji lub Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Będziemy również sprawdzać, jak kierowcy autokarów zachowują się na trasie.

Naczelnik Zalewski zapowiedział też zdecydowane dyscyplinowanie tych, którzy nie będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drogach.
R E K L A M A
banner
- Będziemy dyscyplinować tych, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących, będziemy sprawdzać, czy wszyscy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, czy dzieci podróżują w fotelikach, a także, czy przewożony bagaż jest właściwie zabezpieczony - mówił naczelnik Zalewski.   
 
Mł. insp. Zalewski apelował też do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, szczególnie teraz, gdy warunki do jazdy są bardzo trudne. A że z bezpieczną jazdą kierowcy na Warmii i Mazurach kierowcy mają problem dowodzą dane o wypadkach zaistniałych w województwie warmińsko-mazurskim od początku tego roku. Wypadków tych w ciągu 18. dni 2018 roku było już 50, śmierć w tych zdarzeniach poniosło 5 osób, a 50 odniosło rany. Dodajmy jeszcze, że w czasie ubiegłorocznych ferii na Warmii i Mazurach doszło do 37. wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 50 zostało rannych. Doszło również do 600 kolizji drogowych.  

- Apelujemy o zachowanie rozwagi na drogach i bezpieczne zachowania - powiedział naczelnik Zalewski.

Policjantów na drogach wspierać będą funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie. Koncentrować się oni będą na kontrolach autobusów przewożących dzieci i młodzież.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających na Warmii i Mazurach czuwać też będą policjanci pionu prewencji. Działania prewencyjne i edukacyjne policjanci tego pionu rozpoczęli na długo przed rozpoczęciem ferii.

- Jeszcze przed feriami nasi policjanci odwiedzali szkoły rozmawiając z dziećmi i młodzieżą na temat zagrożeń, jak i bezpiecznych zachowań w czasie zimowego wypoczynku - powiedziała podinsp. Małgorzata Bojarowska z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. - Co roku takich spotkań przeprowadzamy ponad 1200. Spotykamy się również z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na zorganizowanych formach wypoczynku.

Policjanci prewencji będą zwracać szczególną uwagę na placówki, które oferują zorganizowane formy wypoczynku.

- Będziemy sprawdzać przede wszystkim, czy placówki te działają zgodnie z prawem, w tym również i to, czy wypoczynek znajduje się na wykazie prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, tzw. bazie wypoczynku - mówiła podinsp. Bojarowicz. - Rejestr jest otwarty i gorąco zachęcam rodziców do sprawdzenia, czy wypoczynek, z którego korzystać będą ich pociechy został zgłoszony do ministerstwa. Jeżeli taki wypoczynek nie znajduje się w ministerialnej bazie, należy powiadomić policję.

Policjantka radziła rodzicom, by przygotowując dzieci do ferii, przede wszystkim porozmawiali z nimi na temat elementarnych zasad bezpieczeństwa.

- Ważna jest wiedza, gdzie dziecko będzie spędzało wolny czas, sprawdzenie czy miejsca w których dziecko będzie się bawiło są bezpieczne. Bezwzględnie należy zabronić dzieciom wchodzenia na lód na akwenach. Trzeba się też interesować tym, kogo dziecko będzie odwiedzało w czasie ferii i uwrażliwić dziecko na kontakty z osobami nieznajomymi, czy to w świecie realnym, czy w Internecie. Rodzice muszą wiedzieć, gdzie dziecko znajduje się w danej chwili. Trzeba też ustalić zasady zapraszania gości do naszego domu. Interesujmy się tym, co dziecko robi, także we własnym domu -
mówiła podinsp. Bojarowska.

Dodajmy, że ad bezpieczeństwem korzystających ze zorganizowanych stoków narciarskich na Warmii i Mazurach czuwać będą patrole policyjne na nartach. Takich stoków na Warmii i Mazurach jest cztery: W Gołdapii, w Kętrzynie, w Kurzętniku i w Rusi k/Olsztyna.  

Nie wszystkie dzieci wyjazdą z na zorganizowany wypoczynek, a nawet jeśli wyjadą, to na pewno będą korzystały z Internetu. Kwestie związane z bezpieczeństwem w Internecie poruszył mł. insp. Leszek Róziecki, naczelnik Wydziału Cyberprzestępczości KWP w Olsztynie.

- Rodzice zapewniając bezpieczeństwo w świecie rzeczywistym nie mogą spocząć na laurach, ponieważ muszą zadbać także o bezpieczeństwo swoich pociech w świecie wirtualnym - powiedział policjant. - W czasie ferii dzieci na pewno będą spędzały dużo czasu przed komputerem lub ze smartfonem w ręku. Internet to nie jest miejsce, gdzie są same dobre rzeczy, to miejsce gdzie również czasami rozgrywają się poważne dramaty. Ważne jest więc, by rodzice również sprawowali kontrolę nad tym, co dzieci robią w Internecie. Najprostrzą formą takiej kontroli jest rozmowa z dziećmi, przygotowanie ich na to, co złego może je spotkać w Internecie i nawiązanie z dziećmi takich relacji, by nie bały się poinformować rodzićów, jeżeli coś złego sie stanie. Szczególnie mam tu na myślii przestępstwa o charakterze pedofilskim.

Mł. insp. Róziecki przypomniał, że Internet zapewnia narzędzia, które mogą pomóc rodzicom w kontrolowaniu aktywności ich pociech w sieci. Polecił rodzicom programy typy cyber niania.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Briefing prasowy dot. Bezpiecznych Ferii 2018 na Warmii i Mazurach

19-01-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl