Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2018-01-22 11:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Mistrzowski Recital Organowy w piątek w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
 
Podczas kolejnego „Mistrzowskiego Recitalu Organowego” w piątek (26.01), o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie zabrzmią arcydzieła wielkich twórców światowej literatury organowej. Od Dietricha Buxtehudego począwszy, solista Łukasz Mateja poprowadzi nas do epoki gwałtownego rozwoju muzyki organowej, czyli baroku i jej niekwestionowanego króla – Jana Sebastiana Bacha. Wysłuchamy trzy jego Chorały oraz Toccatę i fugę d-moll. Kolejną kompozycją recitalu będzie Sonata organowa c-moll Felixa Mendelsohna, któremu jak wiadomo, zawdzięczamy m.in. ponowne odkrycie i przywrócenie ludzkości dzieł lipskiego kantora - jak nazywano Bacha.

Chcąc przybliżyć publiczności literaturę organową, Łukasz Mateja sięgnie po muzykę najwybitniejszego bodaj kompozytora organowego XIX w., pochodzącego z Belgii Césara Francka. Autor słynnego Panis Angelicus, twórca tzw. symfonizmu organowego, zabrzmi za sprawą swojego poruszającego Preludium, fugi i wariacji z opusu 18. W programie recitalu nie zabraknie twórczości kompozytorów współczesnych. Pierwszym z nich będzie Bogusław Schaeffer - polski kompozytor, muzykolog, dramaturg, wybitny wykładowca akademicki, autor licznych wydawnictw poświęconych muzyce współczesnej. Usłyszymy jego „Zimę” z IV Sonaty z cyklu Cztery Poru Roku na organy solo. Recital zakończy oryginalna kompozycja „Toccata alla rumba” współczesnego organisty austriackiego Petera Planyavsky’ego. Planyavsky przez wiele lat był organistą w wiedeńskiej Katedrze św. Stefana, gdzie odpowiadał m.in. za dobór muzyki wykonywanej w tej niezwykłej wiedeńskiej świątyni.

Łukasz Mikołaj Mateja rozpoczął studia w 1989 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1991 r. otrzymał stypendium Roosevelt University i studiował w Chicago Musical College. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie ukończył w 1994 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W roku akademickim 1994/95 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie organów prof. dr Hansa Haselböcka.
R E K L A M A
banner
W roku 1991 podejmuje studia na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1996 r. otrzymuje dyplom ze specjalnością: teoria muzyki. Swoje zainteresowania naukowe kontynuował jako słuchacz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1991 r. pełni funkcję organisty w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny. W latach 1993-99 był pedagogiem w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Od 1997 r. pełni funkcję organisty i kantora Wspólnoty Niemieckojęzycznej Sankt Barbara działającej przy kościele księży Jezuitów w Krakowie. Od 1998 r. do chwili obecnej prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista. Wykonał szereg koncertów organowych w Polsce, Niemczech, Austrii, USA, Francji, Irlandii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i Ukrainie. Koncert poprowadzi Jagienka Perlikiewicz-Kass.

Bilety na recital w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie filharmonii pon.-pt. w godz. 10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

******
26 stycznia 2018 r., (piątek). godz. 19. 00 sala koncertowa filharmonii

Mistrzowski Recital Organowy

» Łukasz Mateja – organy
» Jagienka Perlikiewicz-Kass – prowadzenie koncertu

Program:

» Dietrich Buxtehude – Preludium g-moll BuxWV 149
» Johann Sebastian Bach – Chorały:
- O Mensch, bewein dein Sünde groß BWV 622 (ze zbioru Na Wielki Post),
- Komm Gott Schöpfer, Heiliger Geist BWV 667 (z Chorałów lipskich),
- Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659 (z Chorałów lipskich).
» Johann Sebastian Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565
» Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonata c-moll op.65 nr 2
» César Franck – Preludium, fuga i wariacja h-moll op.18
» Bogusław Schaeffer – Zima (IV Sonata z cyklu Cztery Pory Roku na organy solo): Grudzień; Styczeń; Luty
» Peter Planyavsky – Toccata alla rumba

logo FWM
Komentarze [1]
~Widz / 2018-01-22 21:18
Mistrzowski. Ciekawe.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl