Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
zbp | 2018-01-27 17:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Ukraińskie kolędowanie

Olsztyn24
Ukraińskie kolędowanie (fot. zbp - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Na Warmii i Mazurach jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych jest mniejszość ukraińska. W tradycji ukraińskiej cykl świąt Bożego Narodzenia obejmuje okres od 6 do 19 stycznia (według kalendarza gregoriańskiego). Tradycyjnie jest to czas kolędowania oraz wędrowania grup kolędniczych z wertepem czyli szopką.

W Olsztynie kilka lat temu Ukraińcy odnowili tę piękną tradycję. Dzisiaj (28.01) grupa kolędników odwiedzała poszczególne rodziny z powinszowaniami świąteczno-noworocznymi. W tym roku kolędnicy przygotowali scenariusz wertepu oparty na XVIII-wiecznych tekstach. Wertep to teatralizowany spektakl, który opowiada o ewangelicznych wydarzeniach towarzyszących Bożemu Narodzeniu. Według starej tradycji przyjmowanie kolędników w domu było pomyślną wróżbą urodzaju, dobrobytu i szczęścia.

Uczestnikami grupy kolędniczej byli parafianie cerkwi greckokatolickiej p.w. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~Mirek Olech / 2018-01-30 16:44
Jestem Łemkiem i co w związku z tym?
~Maria Bura / 2018-01-28 22:53
Brawo tym, którzy jasnym przekazem mówią: jestem Ukrainką/Ukraińcem lub Białorusinką/Białorusinem. Ale jeśli ktoś wstydzi się swoich korzeni - to hańba.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl