Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2018-01-29 15:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Dyplomanci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy poprowadzą koncert symfoniczny w Olsztynie

Olsztyn24
 
W piątek (2.02) o godz. 19.00 w koncercie symfonicznym za pulpitem dyrygenckim w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie stanie dwoje dyplomantów Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Jagoda Wyrwińska i Yuriy Rizun. Koncert rozpocznie II Symfonia e-moll op. 2 Siergieja Rachmaninowa, a orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Jagoda Wyrwińska.

Młoda artystka ukończyła z wyróżnieniem studia I stopnia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie kontynuuje naukę na studiach II stopnia. Dotychczas miała już okazję pracować z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Kameralną i Symfoniczną Orkiestrą Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Gdańsku, z Elbląską Orkiestrą Kameralną i Polską Filharmonią Bałtycką. W marcu 2017 roku otrzymała wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. II Symfonia e-mol op.27 Sergiusza Rachmaninowa powstała w latach 1906-1907, a jej prawykonanie miało miejsce w Sankt Petersburgu 8 lutego 1908 roku. Kompozytor wtedy osobiście poprowadził orkiestrę. II Symfonia okazała się wielkim sukcesem Rachmaninowa, pozwalając na trwałe przezwyciężyć wrażliwemu artyście wątpliwości co do swojego potencjału artystycznego. Dziś powszechnie uznawana jest za szczytowe osiągnięcie muzyki neoromantycznej. Obok Koncertów fortepianowych kompozytora II Symfonia jest bodaj jedną z najczęściej wykonywanych kompozycji Rachmaninowa.

Po przerwie za pulpitem dyrygenckim stanie Yuriy Rizun (dotychczas znany jako doskonały wiolinista, muzyk grupy I skrzypiec olsztyńskiej orkiestry). Filharmonicy pod batutą Yuriya Rizuna wykonają IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” op. 95. Antonína Dvořáka. Yuriy Rizun ukończył Narodową Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie w klasie skrzypiec. Po ukończeniu studiów pracował w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej we Lwowie oraz w Orkiestrze Symfonicznej „K&K Philharmoniker”. Jako skrzypek brał udział w licznych tournée ww. orkiestr po krajach Europy. Od 2012 roku do chwili obecnej jest artystą muzykiem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
R E K L A M A
banner
Antonín Dvořák nasiąknięty nowymi ideami, już rok po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, 16 grudnia 1893 roku, w nowojorskiej Carnegie Hall zaprezentował swoją nową, dziewiąta już symfonię. Tak o swojej napisanej w tonacji e-moll, czteroczęściowej IX Symfonii „ Z Nowego Świata” op. 95 wyraził się Dvořák:

Napisałem symfonię, która porwała całą Amerykę. Sprawia mi ogromnie dużo radości i będzie się zasadniczo różnić od moich poprzednich symfonii. Ano, każdy, kto ma „nosa”, musi wyczuć wpływ Ameryki. „Z Nowego Świata” – to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata. U nas w domu zrozumieją, co miałem na myśli. Jest to i zawsze będzie muzyka czeska”.

IX Symfonia Dvořáka to kompozycja, która dzięki swojej indywidualności, nowatorstwu i autentycznemu pięknu szturmem zdobyła amerykańskie, a wkrótce również europejskie sale koncertowe, umacniając pozycję Dvořáka, jako jednego z najwybitniejszych symfoników drugiej połowy XIX wieku. I jedyne, o co można mieć do niej „pretensje”, to o to, że swoją popularnością na wiele lat „przyćmiła” pozostałe, równie wspaniałe dzieła wielkiego Czecha.

Zapraszamy Państwa na koncert z udziałem młodych adeptów sztuki dyrygenckiej mając nadzieję, że zobaczycie Państwo w niedalekiej przyszłości Ich nazwiska na wielkich afiszach koncertowych. I wtedy będziemy mogli dopowiedzieć „w lutym 2018 roku dyrygowali koncertem w Olsztynie”.

******

2 lutego 2018 r. (piątek), godz. 19.00 sala koncertowa filharmonii

Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczną Bydgoszczy


Dyrygenci:

» Jagoda Wyrwińska,
» Yuriy Rizun
(dyplomanci Wydziału Dyrygentury AM w Bydgoszczy)
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Siergiej Rachmaninow – II Symfonia e-moll op.27
I. Largo - Allegro moderato
II. Allegro molto
III. Adagio
IV. Allegro vivace


Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op.95.
I. Adagio – Allegro molto
II. Largo
III. Scherzo: Molto vivace – Poco sostenuto
IV. Allegro con fuoco


******

Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, do nabycia w kasie Filharmonii pn.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety@filharmonia.olsztyn.pl
Bilety do nabycia również na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu „Warmia i Mazury dla dużej rodziny” (kasa)


logo FWM
Komentarze [1]
~Akademia Muzyczna w Gdańsku / 2018-01-30 09:22
Jagoda Wyrwińska jest tegoroczną dyplomantką Akademii Muzycznej w Gdańsku, a nie w Bydgoszczy. Prosimy o sprostowanie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl