Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-02-14 20:26 | Rozmiar tekstu: A A A
Akcja „Nazywam się Miliard” w Olsztynie

Zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet

Olsztyn24
Taniec na ul. Zamkowej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Po raz szósty na świecie, a po raz czwarty w Olsztynie, dzisiaj (14.02), w walentynki, odbyła się akcja społeczna pod hasłem „Nazywam się Miliard”. W proteście przeciwko pomocy wobec kobiet, na ulicy Zamkowej zatańczyło kilkanaście osób.

- One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard), to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną - wyjaśnia Monika Falej, jedna z organizatorek olsztyńskiej akcji. - W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym. Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.

Według udostępnionych przez Monikę Falej wyników przeprowadzonego przez Antyprzemocową Sieć Kobiet badania ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
R E K L A M A
banner
» 50% programów nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta,
» 90% programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci,
» tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet,
» tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.

- Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać - powiedziała Monika Falej. - Jednak bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać - dodała.

Organizatorzy akcji „Nazywam się Miliard” apelują do lokalnych lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. Akcja to także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów.

Organizatorami akcji „Nazywam się Miliard” w Olsztynie byli: Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Sukurs oraz pub Qźnia Muzycznych Klimatów. Koordynatorem akcji w Polsce Fundacja Feminoteka.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Akcja „Nazywam się Miliard” w Olsztynie 2018

14-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl