Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Olgierd Dąbrowski-Żegalski | 2017-05-12 22:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie namalowali prawa dużych i małych ludzi

Olsztyn24
Uczestnicy projektu z nauczycielką Marią Radoch
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie stworzyli plakaty, w których pokazali, jak rozumieją ideę praw człowieka. Ich prace będą zaprezentowane 23 maja 2017 r. w holu Sądu Okręgowego w Olsztynie podczas obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” w Olsztynie, Sąd Okręgowy w Olsztynie oraz Szkoła Podstawowa nr 13 w Olsztynie zrealizowały wspólnie projekt pod nazwą „Dzieciaki z Zatorza przedstawiają: Prawa Ludzi Dużych i Małych”. W tym edukacyjnym przedsięwzięciu wzięło udział 17 uczniów z klas IV – VI.

Nauczyciele pod wrażeniem pracy uczniów
R E K L A M A
banner
Uczniowie SP nr 13 na przełomie kwietnia i maja br. pracowali nad plakatami, na których mieli podać, uzasadnić i zilustrować najważniejsze w ich odczuciu prawa człowieka. Efekty ich pracy przerosły oczekiwania dorosłych. Każdy plakat jest wyjątkowy i świadczy o tym, że młodzi autorzy odznaczają się niezwykłą kreatywnością i świadomością w zakresie swoich praw.

Każdy Duży i Mały Człowiek ma prawo do „Wyrażania emocji”, „Życia bez przemocy”, „Wyrażania własnego zdania”, „Szacunku”, „Miłości”, czy „Opieki zdrowotnej” – to tylko niektóre z licznych haseł zawartych na plakatach przygotowanych przez uczniów. Dojrzałością zaskakują natomiast uzasadnienia pisemne tych haseł.

– Celem tego projektu było zachęcenie uczniów do refleksji nad problematyką praw człowieka – tłumaczy Maria Radoch. – Tak też się stało. Uczniowie za nim zabrali się do pracy rozmawiali o prawach człowieka ze swoimi rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami. Zaglądali też do książek i internetu, a niektórzy sięgnęli nawet po lekturę konstytucji.

Maria Radoch dodaje, że jest pod wrażeniem prac swoich podopiecznych, a zwłaszcza ich wiedzy na temat praw człowieka.

– Mam nadzieję, że mając tak rozwiniętą świadomość obywatelską w przyszłości będą angażować się w życie swojej społeczności – mówi nauczycielka.

Dyplomy szkole, wystawa w sądzie

Sami uczniowie zapewniają, że udział w projekcie, choć wymagał sporego wysiłku, był dla nich przyjemnością.

– Pracując nad plakatem doszliśmy do wniosku, że najważniejsze jest dla nas prawo do miłości, bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej, ponieważ bez tych praw żaden człowiek nie byłby w stanie normalnie żyć – opowiadają Adrian Butkiewicz i Filip Rostek z V a.

Dzisiaj (12.05) w SP nr 13 odbył się apel, w trakcie którego uczniowie zaangażowani w projekt odebrali dyplomy, a także drobne upominki od stowarzyszenia „IUSTITIA” i Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Olgierd Dąbrowski–Żegalski

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl