Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-02-22 22:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Projekt „Bilet Olsztyn - Chicago” towarzyszył V Dniom Seweryna Pieniężnego

Olsztyn24
Projekt „Bilet Olsztyn - Chicago” w Olsztyńskim Planetarium | Więcej zdjęć »
Na Warmii i Mazurach trwają imprezy towarzyszące organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich V Dniom Seweryna Pieniężnego - dziennikarza, redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej” w latach 1886-1939. Kulminacyjne wydarzenia to sobotnie (24.02) przejście Olsztyńskim Szlakiem Pamięci Seweryna Pieniężnego oraz niedzielna (25.02) Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur, organizowane odpowiednio w 78. rocznicę śmierci i 128. rocznicę urodzin Seweryna Pieniężnego. Jedną z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Seweryna Pieniężnego był zaprezentowany dzisiaj (22.02) pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium reportaż foto-muzyczny „Bilet Olsztyn - Chicago”, zrealizowany przez Elżbietę i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich.

- W bieżącym roku, w związku z obchodami 100-lecia Niepodległej, dziennikarze postanowili dwa Dni Seweryna Pieniężnego rozbudować do całego tygodnia - poinformował przed rozpoczęciem wydarzenia ks. Ireneusz St. Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Od poniedziałku prezentujemy działalność, twórczość żurnalistów Warmii i Mazur oraz osób, które ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich współpracują. Niektórzy bogactwem swojej twórczości mogliby obdarzyć wielu. I dzisiaj zaprezentujemy takie właśnie osoby - Elżbietę i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich.

Ks. Bruski podkreślił, że Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy zaangażowani są w kulturę na różnych szczeblach, nie tylko dziennikarskim czy publicystycznym, ale także artystycznym.
R E K L A M A
banner
- „Bilet Olsztyn - Chicago” to rodzaj reportażu foto-muzycznego - powiedziała Elżbieta Mierzyńska. - Premiera miała miejsce w 2015 roku. Projekt został zrealizowany pod patronatem Polskiego Radia Chicago, we współpracy ze słuchaczami tego radia. Projekt tworzy około 400 zdjęć wybranych z około 2 tysięcy fotografii nadesłanych przez mieszkających za oceanem Polaków. Projekt tworzy też 45 minut muzyki ilustracyjnej. Teksty inspirowane są rozmowami i mailami słuchaczy Polskiego Radia Chicago. Jest prezentacja graficzna na kopule planetarium. Na zdjęciach można obejrzeć m.in. impresję na temat nocy w wielkim mieście, pracy od nocy do nocy. Można też zobaczyć „zielony” dzień św. Patryka, można zobaczyć kolorową polską paradę w Chicago, a także polską grupę parateatralną z Bolesławca występującą w Chicago.

Prezentację fotografii z USA do muzyki elektronicznej skomponowanej przez Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskiego, wzbogaconej śpiewem Elżbiety Mierzyńskiej, rozpoczęły fragmenty audycji radiowych Polskiego Radia Chicago, obrazujących klimat audycji, w czasie których zrodził się projekt „Bilet Olsztyn - Chicago”. Koncert zamknęły natomiast fragmenty maili napisanych przez Polaków mieszkających w USA, które zainspirowały Elżbietę Mierzyńską do napisania warstwy tekstowej koncertu.

Więcej o projekcie „Bilet Olsztyn - Chicago” można dowiedzieć się z zarejestrowanej przez nas wypowiedzi Elżbiety Mierzyńskiej, zawartej w pliku audio załączonym do tego tekstu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
Komentarze [6]
~Kebiz / 2018-02-24 11:56
Uprzejmie informują, że nie mam obowiązku codziennie wczytywać w doniesienia o tak epokowych wydarzeniach, więc pewnie przegapiłem niektóre
~Xxx / 2018-02-23 18:20
Ja bylem, bo chcialem byc. Czasu nie zmarnowalem.
~Jacek / 2018-02-23 16:26
Obserwuje niektore wpisy. Ktos, kto na przyklad podpisuje sie jako Kebitz wszedzie wtyka komentarze, aby tylko sie przyczepic. Taka jego choroba. Szkoda, bo zapewne jak wielu hejterow marnuje energie na puste slowa, gdy tymczasem inni pracuja.
~olsztyniak / 2018-02-23 14:15
Ciekawe, dlaczego 160 osób (tyle jest miejsc w Planetarium) potrafiło znaleźć informacje o tym koncercie, a niejaki Kebiz miał z tym problem?
~midori / 2018-02-23 13:50
material zapowiadajacy ten koncert byl miedzy innymi na glownej stronie tego portalu i na stonie Urzedu Miasta, wiec niech pan nie mowi, ze nie bylo. Ja sie dowiedzialam z tutejszej zakladki co gdzie kiedy, tam jest kalendarz z info na temat roznych imprez i wydarzen z miasta
~Kebiz / 2018-02-23 13:01
Koncert, występ , spektakl nie są w modzie - konieczny jest ...PROJEKT ! Dlaczego nie było żadnej informacji o tym wydarzeniu ? A może była przedsprzedaż internetowa, którą przegapiłem ? Pewnie za bilety do Chicago trzeba było płacić w dolarach !
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Projekt „Bilet Olsztyn - Chicago” w Olsztyńskim Planetarium

22-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl