Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
B-c | 2018-02-23 12:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Biskupiec z czujnikami powietrza

Olsztyn24
Detektory Systemu Obserwacji Zanieczyszczeń Powietrza w Biskupcu już działają (fot. UM Biskupiec - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Jakość powietrza w Biskupcu jest już monitorowana czterema czujnikami, zainstalowanymi w różnych częściach miasta. Niedługo zostanie zamontowany piąty.

Detektory Systemu Obserwacji Zanieczyszczeń Powietrza pokazują stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu dwóch frakcji: 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza (PM2,5 i PM10). Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu – zanieczyszczeń powstających w paleniskach domowych opalanych paliwami stałymi.

Gmina Biskupiec sfinansowała montaż czterech takich detektorów, a także uruchomienie dedykowanej im strony www i aplikacji na smartfony. Urządzenia zostały zamontowane w różnych częściach miasta – na budynku Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1, ul. Polnej (kotłownia PWiK) oraz na ul. Szczerbiec.
R E K L A M A
banner
Czujniki na budynkach szkół są dodatkowo wyposażone w wyświetlacze pokazujące bezpośrednio aktualne wyniki poziomów stężeń pyłów zawieszonych o frakcji PM10 i PM2,5. W Informacji Turystycznej pojawił się natomiast 32-calowy ekran prezentujący bieżące wyniki zebrane przez czujniki, a także temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne. Na stronie www publikowane są bieżące wyniki pomiarów, zestawienia uśrednione, dane z najbliższych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także temperatura, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne uśrednione z miejskich czujników. Dzięki aktywnym wykresom istnieje możliwość porównywania lokalnych wyników z odczytami stacji WIOŚ.

- W ręce mieszkańców Biskupca przekazane zostały narzędzia do samodzielnej analizy wyników prezentowanych na wykresach. Występowanie zjawisk smogowych zawsze związane jest ze zjawiskami pogodowymi. Na przykładzie ostatnich kilku dni można zaobserwować, że mroźne, bezwietrzne dni i noce sprzyjają występowaniu zastoisk powietrza w ulicach miasta, szczególnie w obrębie najstarszej jego części. Wierzymy, że samodzielne obserwacje pokażą nam, że w pewnych stanach pogody warto zwrócić szczególną uwagę na to jakiej jakości paliwa używamy w naszych piecach. Właśnie wtedy powinniśmy być czujni, ponieważ szczególnie pogoda niesprzyjająca przewietrzaniu miasta sprzyja koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, co wpływa na nasze zdrowie – mówi Grzegorz Górniak, specjalista ds. systemów informacji przestrzennej firmy Geofabryka Sp. z o.o. - Już wstępne wyniki pokazują, że obszar miasta Biskupiec jest niejednolity pod względem zanieczyszczenia powietrza. Problemy z zanieczyszczeniem pojawiają się szczególnie intensywnie w rejonie ścisłej zabudowy jednorodzinnej – dodaje.

Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski przekonuje, że czujniki mogą mieć oprócz funkcji informacyjnej także edukacyjną.

– Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy dostrzegą związek między pogodą, idącą za tym zwiększoną emisją dymów z przydomowych pieców i kotłowni, a wynikami zebranymi przez czujniki. Marzy mi się sytuacja, że ludzie będą palić wyłącznie przeznaczonym do tego opałem – mówi burmistrz. I zapowiada, że w razie alarmujących wskazań będzie interweniowała Straż Miejska.

W Biskupcu pojawi się także do końca marca piąty czujnik PM10 i PM2,5. Dzięki zgłoszeniu miasta do konkursu firmy Aviva „Wiem, czym oddycham”, na budynku Domu Pracy Twórczej „Sorboma” również zawiśnie urządzenie monitorujące jakość powietrza.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl