Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
B-c | 2018-02-23 12:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Biskupiec z czujnikami powietrza

Olsztyn24
Detektory Systemu Obserwacji Zanieczyszczeń Powietrza w Biskupcu już działają (fot. UM Biskupiec - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Jakość powietrza w Biskupcu jest już monitorowana czterema czujnikami, zainstalowanymi w różnych częściach miasta. Niedługo zostanie zamontowany piąty.

Detektory Systemu Obserwacji Zanieczyszczeń Powietrza pokazują stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu dwóch frakcji: 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza (PM2,5 i PM10). Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu – zanieczyszczeń powstających w paleniskach domowych opalanych paliwami stałymi.

Gmina Biskupiec sfinansowała montaż czterech takich detektorów, a także uruchomienie dedykowanej im strony www i aplikacji na smartfony. Urządzenia zostały zamontowane w różnych częściach miasta – na budynku Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1, ul. Polnej (kotłownia PWiK) oraz na ul. Szczerbiec.
R E K L A M A
banner
Czujniki na budynkach szkół są dodatkowo wyposażone w wyświetlacze pokazujące bezpośrednio aktualne wyniki poziomów stężeń pyłów zawieszonych o frakcji PM10 i PM2,5. W Informacji Turystycznej pojawił się natomiast 32-calowy ekran prezentujący bieżące wyniki zebrane przez czujniki, a także temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne. Na stronie www publikowane są bieżące wyniki pomiarów, zestawienia uśrednione, dane z najbliższych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także temperatura, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne uśrednione z miejskich czujników. Dzięki aktywnym wykresom istnieje możliwość porównywania lokalnych wyników z odczytami stacji WIOŚ.

- W ręce mieszkańców Biskupca przekazane zostały narzędzia do samodzielnej analizy wyników prezentowanych na wykresach. Występowanie zjawisk smogowych zawsze związane jest ze zjawiskami pogodowymi. Na przykładzie ostatnich kilku dni można zaobserwować, że mroźne, bezwietrzne dni i noce sprzyjają występowaniu zastoisk powietrza w ulicach miasta, szczególnie w obrębie najstarszej jego części. Wierzymy, że samodzielne obserwacje pokażą nam, że w pewnych stanach pogody warto zwrócić szczególną uwagę na to jakiej jakości paliwa używamy w naszych piecach. Właśnie wtedy powinniśmy być czujni, ponieważ szczególnie pogoda niesprzyjająca przewietrzaniu miasta sprzyja koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, co wpływa na nasze zdrowie – mówi Grzegorz Górniak, specjalista ds. systemów informacji przestrzennej firmy Geofabryka Sp. z o.o. - Już wstępne wyniki pokazują, że obszar miasta Biskupiec jest niejednolity pod względem zanieczyszczenia powietrza. Problemy z zanieczyszczeniem pojawiają się szczególnie intensywnie w rejonie ścisłej zabudowy jednorodzinnej – dodaje.

Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski przekonuje, że czujniki mogą mieć oprócz funkcji informacyjnej także edukacyjną.

– Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy dostrzegą związek między pogodą, idącą za tym zwiększoną emisją dymów z przydomowych pieców i kotłowni, a wynikami zebranymi przez czujniki. Marzy mi się sytuacja, że ludzie będą palić wyłącznie przeznaczonym do tego opałem – mówi burmistrz. I zapowiada, że w razie alarmujących wskazań będzie interweniowała Straż Miejska.

W Biskupcu pojawi się także do końca marca piąty czujnik PM10 i PM2,5. Dzięki zgłoszeniu miasta do konkursu firmy Aviva „Wiem, czym oddycham”, na budynku Domu Pracy Twórczej „Sorboma” również zawiśnie urządzenie monitorujące jakość powietrza.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl