Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-03-06 18:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Pierwsza w regionie operacja metodą RIRS

Olsztyn24
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie
Pięćdziesiąt tysięcy złotych – tyle kosztowały dwa urządzenia, które zakupiła Klinice Urologii Dyrekcja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, dzięki którym 8 marca 2018 r. lekarze wykonają pierwszą w regionie operację metodą RIRS. Są to giętkie ureterorenoskopy wraz laserem holmowym stosowane głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Urządzenia służą do zabiegów zwanych RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery) czyli małoinwazyjnego wewnątrznerkowego rozbijania kamieni poprzez naturalną drogę. Do tej pory z powodu braku odpowiedniego sprzętu zabieg nie był wykonywany w województwie warmińsko–mazurskim.

RIRS to małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Giętka końcówka tego endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenie go przy pomocy energii generowanej przez laser holmowy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG. Jego czas uzależniony jest od wielkości i twardości kamienia.

- Metoda RIRS korzysta z najlepszych rozwiązań technologicznych i z najnowocześniejszego sprzętu medycznego do którego mają teraz dostęp nasi pacjenci - mówi dyrektor Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk.
R E K L A M A
banner
- Nie ma potrzeby nakłuwania nerki ani ingerencji w miąższ nerkowy, co sprawia, że zabieg jest maksymalnie bezpieczny - tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej. - Rekonwalescencja po zabiegu RIRS jest bardzo krótka – pacjent wraca do normalnego funkcjonowania po 1-2 dniach hospitalizacji - dodaje doktor Purpurowicz.

Lekarze zamierzają wykonać pierwszy zabieg RIRS na Warmii i Mazurach już 8 marca 2018 r.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl