Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-03-06 19:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłanka Pasławska interpeluje w sprawie małego ruchu granicznego

Olsztyn24
Aa sto dni startuje Mundial w Rosji - także w Kaliningradzie
Ostatnie odliczanie rozpoczęte, za sto dni startuje Mundial w Rosji - także w Kaliningradzie, oddalonym o 50 km od polskiej granicy. Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur, złożyła dziś (6.03) w Sejmie czwartą już interpelację w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego (MRG) z Obwodem Kaliningradzkim.

- Występuję w imieniu mieszkańców i przedsiębiorców z terenów przygranicznych, którzy powinni mieć możliwość zarabiania na mistrzostwach - mówi Urszula Pasławska. - Nasz region z dobrą infrastrukturą i lotniskiem może być świetną bazą wypadową dla kibiców, jednak muszą mieć oni możliwość szybkiego i bezproblemowego przekraczania granicy z Rosją.

MRG z Rosją funkcjonował od 2012 roku do 2016 roku. W biednych przygranicznych powiatach rozwijało się rolnictwo, budownictwo, usługi, transport i hotelarstwo. W lipcu 2016 r. rząd PiS zawiesił MRG tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Argument nie znalazł jednak potwierdzenia w statystykach. Skutki szybko odczuli przedsiębiorcy, bo liczba Rosjan przekraczających granicę tylko przez rok spadła dziewięciokrotnie. W lipcu 2015 r. było ich ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. - niewiele ponad 16 tys. Tendencja wciąż się utrzymuje, na czym tracą firmy z północy Warmii i Mazur. Urszula Pasławska już w lipcu 2016 złożyła pierwszą interpelację w sprawie wznowienia MRG. Pismo złożone dziś jest już czwartym w tej sprawie.
R E K L A M A
banner
- Hotele w Kaliningradzie są już pozajmowane od 16 czerwca. Ceny wynajmu mieszkań w blokach nieopodal stadionu w czasie mistrzostw sięgają 10 tys. zł za dobę. Wznowienie MRG byłoby więc wielką szansa dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur oraz na ucywilizowanie relacji handlowych z Rosją, która szybko się nie powtórzy -
mówi Urszula Pasławska. - Do mistrzostw zostało sto dni, piłka więc wciąż jest w grze, aktualnie po stronie rządu PiS. Niewykorzystanie tej historycznej szansy będzie strzelaniem sobie goli do własnej bramki.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodawanie nowych komentarzy do tego artykułu zostało zablokowane.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl