Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2018-03-21 14:52 | Rozmiar tekstu: A A A

„Stabat Mater” zabrzmi w niedzielę w bazylice św. Jakuba

Olsztyn24
 
„Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego zabrzmi w niedzielę (25.03), o godz. 20.00 w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Jan Jakub Rousseau nazwał „Stabat Mater” Pergolesiego „najdoskonalszym, najbardziej poruszającym duetem jaki wyszedł spod pióra kompozytora w historii”, a kompozytor i dyrygent niemiecki Johann A. Hiller powiedział „Nie zasłużył na miano człowieka ten, kto mógłby wobec tej muzyki pozostać zimny i niewzruszony”.

Kompozycja Pergolesiego jest również nazywana muzycznym odpowiednikiem słynnej Piety Michała Anioła. Autorstwo tekstu „Stabat Mater” przesyconego najgłębszym współczuciem dla stojącej pod krzyżem Matki przypisywane jest Jacopone da Todi – włoskiemu poecie i mistykowi franciszkańskiemu, twórcy pieśni duchownych i traktatów o życiu wewnętrznym. Giovanni Battista Pergolesi żył zaledwie 26 lat (1710-1736). „Stabat Mater” napisane przez kompozytora w ostatnich tygodniach jego życia, stało się po dzień dzisiejszy najpiękniejszym, najbardziej poruszającym i najczęściej wykonywanym dziełem muzyki religijnej.

Wykonawcami tego wyjątkowego koncertu będą: Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Karol Bartosiński – kontratenor, Chór Cantores Varmienses (przygotowanie chóru Benedykt Błoński) oraz orkiestra kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Piotr Sułkowski.
R E K L A M A
banner
******

O solistach:

Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran

Trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury (2004/05, 2005/06, 2006/07), Miasta Krakowa (Stypendium „Twórcze”, 2009) oraz programu „Młoda Polska” (2009).

Ukończyła z wyróżnieniem zarówno Akademię Muzyczną w Krakowie (klasa śpiewu prof. Agnieszki Monasterskiej), jak też studia podyplomowe w Guildhall School of Music&Drama w Londynie.

Uczestniczka kursów mistrzowskich m.in.: Heleny Łazarskiej, Teresy Żylis-Gara, Paula Esswooda, Barbary Schlick, Petera Kooji.

Jest laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowych Konkursów: Bach Singer’s Prize w Londynie (2008) oraz The Thelma King (2009). Laureatka III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011). Otrzymała Nagrodę Fundacji Bach-Marschall na Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Lipsku (2008), Nagrodę „Jurica Murai Prize” za najlepszą interpretację na 39th Festiwalu „Varaždin Baroque Evenings” (Chorwacja, 2009), a także wyróżnienia m.in. na Mozartowskim Konkursie Wokalnym w Londynie (2008).

Współpracuje z zespołem The Musicke Companye, z którym dała szereg koncertów w Wielkiej Brytanii. Od 2003 r. współpracuje także z Zespołem Capella Cracoviensis, z którym koncertowała m.in. w Kazachstanie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Finlandii, Chorwacji, Włoszech, na Ukrainie, Białorusi.

Występowała z dyrygentami t.j.: Marc Minkowski, Andrew Parrott, Ottavio Dantone, Jordi Savall, Ralf Sochaczevsky, Anthony Ford, Paul Esswood, Andreas Spering, David Shemer, Piotr Sułkowski.
Koncertowała między innymi na Festiwalach Opera RARA, Misteria Paschalia, Chichester Festivities w Anglii, Festival La Folia w Szwajcarii, Festival de Cannes we Francji, Bachfest organizowanym przez London Bach Society w Londynie i in.

W październiku 2011 wystąpiła na festiwalu Opera Rara w „Alcinie” G.F. Haendla, którą poprowadził Marc Minkowski z towarzyszeniem orkiestry Les Musiciens du Louvre-Grenoble, co zaowocowało zaproszeniem na tournée po Hiszpanii, Francji i Niemczech z Pasją wg św. Mateusza J.S. Bacha.

W roku 2015 wystąpiła między innymi na koncercie w Versailles wraz z Jordi Savallem czy na Festiwalu Opera Rara w „Koronacji Poppei” H. Purcella pod batutą Claudio Cavina z zespołem La Venexiana czy w „Jephtha” Haendla z Ottavio Dantone i Accademia Bizantina na Festiwalu Misteria Paschalia.

Wystąpiła na zakończenie sezonu koncertowego NOSPR 2015/16 w partii Zerliny z opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta pod batutą Alexandra Liebreichta.

W swoim repertuarze ma także partie operowe m.in.: H. Purcell – „Dido and Aeneas” partia Belindy, W.A. Mozart – „Don Giovanni” partia Zerliny, W.A. Mozart – „Le nozze di Figaro” partia Suzanny, W.A. Mozart – „Cosi fan tutte” partia Despiny, W. A. Mozart – „Die Zauberflöte” partia Paminy i Papageny, Ch. Gounod – „Orfeo ed Euridice” partia Euridice i in. Prócz działalności artystycznej Jolanta Pawlikowska zajmuje się także dydaktyką jako asystent na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Karol Bartosiński – kontratenor


Urodził się w Toruniu. Studiował na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu dr hab. Leszka Skrla. W ramach programu Erasmus, studiował w Leuven, w Belgii, w klasie śpiewu prof. Diny Grossberger. W czasie studiów brał udział w festiwalach operowych w Niemczech i we Francji. Ma za sobą liczne koncerty w Niemczech i Belgii.

Debiutował w Operze Narodowej w 2006 roku, wykonując partię Hipolita w interaktywnej operze Dobromiły Jaskot „Fedra”. Występował w Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Bałtyckiej, Operze na Zamku w Szczecinie. Współpracuje z zespołem Ars Nova.

W swoim repertuarze ma wiele dzieł sakralnych i oper. W większości G. F. Haendla i A. Vivaldiego.

Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 r. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu.

Chór w 2016 roku przyjął nazwę: Chór CANTORES VARMIENSES przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Inauguracyjny koncert miał miejsce 19 grudnia 2009 r. w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, podczas którego  Chór wraz z  Orkiestrą Kameralną Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas kilkuletniej działalności Chór wykonał setki  koncertów z programem a cappella jak również wokalno-instrumentalnym zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), Barcelonie, a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w kategorii chórów mieszanych i w Lloret de Mar - Barcelona 2014 gdzie biorąc udział w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym zdobył Złote Medale w kategoriach musica sacra i pop music.

Chór aktywnie uczestniczy w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, Roku  Feliksa Nowowiejskiego, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym był koncert Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010) a także wykonanie IX Symfonii L.van Beethovena i Angelus W.Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (06.06.2014r)

W repertuarze wokalno-instrumentalnym Chór posiada m.in.: Symfonię FATIMA  H.J.Botora (prawykonanie światowe), Carmina burana C. Orffa,  Requiem d-moll, Mszę C-dur „ Koronacyjną” W.A. Mozarta, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus, Victoria W. Kilara, IX Symfonię – L.van Beethovena, Te Deum – M.A. Charpentiera, Stabat Mater, Mszę G-dur  F.Schuberta, Kantatę op.48 „Testament Bolesława Chrobrego” F.Nowowiejskiego, opery: Tosca G. Pucciniego  i Traviata G. Verdiego, Jasia I Małgosię E.Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego i operetki:  Księżniczkę Czardasza I. Kalmana, Zemstę nietoperza J. Straussa, musical Skrzypek na dachu Jerry’ego Bock’a.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella ( utwory polskich i obcych kompozytorów od muzyki dawnej do czasów współczesnych , standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy  i pastorałki ) i wokalno-instrumentalny   o wysokim stopniu trudności i profesjonalnym wykonaniu stanowi o obecności zespołu w rodzimym i polskim  środowisku muzycznym.

******

25 marca 2018 (niedziela), godz. 20.00 Bazylika konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie


Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater
Piotr Sułkowski – dyrygent
Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor
Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru Benedykt Błoński)
Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

logo FWM
Komentarze [2]
~Wacek / 2018-03-21 19:41
Nie mam takiej informacji, ale dotychczas koncerty organizowane przez filharmonię w bazylice konkatedralnej nie były biletowane. Więc i tym razem zapewne tak będzie.
~kóba / 2018-03-21 18:50
WACEK !!! Napisz czy to wstęp wolny......................czy bilety.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl