Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
B-c | 2018-04-09 21:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Milowy krok PSONI

Olsztyn24
Otwarcie mieszkania w Biskupcu (fot. archiw. UM Biskupiec) | Więcej zdjęć »
W Biskupcu stworzono pierwsze mieszkanie chronione dla podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzięki wsparciu starosty olsztyńskiego – Małgorzaty Chyziak i burmistrza Biskupca – Kamila Kozłowskiego 5 kwietnia symbolicznie otwarto mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Na ponad 80m2 osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą mogły rozwijać kompetencje i umiejętności niezbędne do samodzielnego zamieszkania. Program treningów mieszkaniowych składa się z kilku etapów, podczas których osoby z niepełnosprawnością pod okiem asystenta przez tydzień w miesiącu będą przebywały w mieszkaniu chronionym, odpowiadając za realizację obowiązków domowych i organizację czasu wolnego. Czas pobytu osoby z niepełnosprawnością w mieszkaniu chronionym jest jednocześnie „opieką wytchnieniową” dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Treningi mieszkaniowe są pierwszym etapem wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną przed zamieszkaniem poza domem. Stowarzyszenie już pozyskało środki na realizację projektu „Nie jestem sam! – usługi społeczne dla osób z niepełnosprawnością” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014–2020, który umożliwi rozwój samodzielności i zaradności życiowej u ponad 40 uczestników treningów mieszkaniowych. Projekt zakłada poza treningami mieszkaniowymi dla osób z niepełnosprawnością wsparcie doradcze i szkoleniowe dla całej rodziny. Nauka samodzielności i utrwalenie codziennych umiejętności wymaga odpowiednich warunków i indywidualnego podejścia do każdej osoby. W trakcie treningów w mieszkaniu chronionym będzie przebywać 5 osób z niepełnosprawnością, które przy wsparciu asystentów, psychologa i wolontariuszy będą nabywać umiejętności niezbędnych w samodzielnym życiu.
R E K L A M A
banner
Mieszkalnictwo chronione jest nową, ale żywo rozwijającą się formą wsparcia osób wykluczonych. Jak pokazują doświadczenia – zamieszkanie osób z niepełnosprawnością w małych grupach przy wsparciu asystenckim jest rozwiązaniem wzmacniającym podmiotowość i niezależność osób z niepełnosprawnością, a jednocześnie rozwiązaniem znacznie tańszym niż pobyt osoby w DPS.

Symboliczne przecięcie wstęgi które miało miejsce na ul Armii Krajowej 4 w Biskupcu dało początek dla systemowych i stałych działań przybliżających osoby z niepełnosprawnością intelektualną do godnego i pełnego życia na miarę swoich możliwości.

- To milowy krok w działalności PSONI Koło w Biskupcu. Cieszę się, że Gmina pośrednicząc w przekazaniu lokalu od Starostwa do PSONI kolejny raz pokazała, że jest otwarta na potrzeby niepełnosprawnych – mówił na uroczystym otwarciu mieszkania burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl