Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-04-12 12:07:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Paweł Oleszuk zobrazuje „Brzmienie światła” w Galerii Stary Ratusz WBP

Olsztyn24
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza jutro (13.04), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Brzmienie światła” Pawła Oleszczuka.

Autor o wystawie:

Zawsze lubiłem zarówno muzykę, jak i robienie zdjęć, ale od kilku lat szczególnie intensywnie w fotografowaniu towarzyszą mi dźwięki. Nie chodzi o to, że słucham nagrań, robiąc zdjęcia – to akurat zdarza mi się rzadko. Odbieram natomiast muzykę w połączeniu z otoczeniem – prawdziwym lub wyobrażonym. Często atmosfera danego miejsca, pory dnia, czy nocy itp. oraz nastrój, brzmienie jakiegoś utworu czy całej płyty nachodzą na siebie, wywołują we mnie bardzo podobne doznania. Nie zawsze z tą synestezją łączy się tekst utworu i jego przesłanie – często taki trop mógłby być mylący (np. piosenki Andrzeja Garczarka o Bieszczadach czy „W ogródku na Foksalu” rezonują we mnie najbardziej z odludnym brzegiem mazurskiego jeziora w upalny dzień).
R E K L A M A
banner
Zdjęcia wybrane na tę wystawę łączy jedno – związek z konkretnymi utworami muzycznymi. Niektóre fotografie zostały wykonane specjalnie jako ilustracje brzmienia danej piosenki, inne połączyły się w mojej głowie z dźwiękami, gdy tylko zobaczyłem je po raz pierwszy na monitorze, zgrane z aparatu lub już po obróbce. Wszystkie pochodzą z lat 2016–2018 i większość z nich wykonałem na Warmii i w Prusach Górnych.

Tytuły zdjęć wskazują na konkretne utwory – czasem są to fragmenty tekstów, czasem po prostu tytuły piosenek. Wyjątkami są dwa zdjęcia, które, choć również związane są z piosenkami, funkcjonują już pod tytułami nadanymi wcześniej („Road to Fairyland III i IV”). Przywołane w ten sposób utwory pochodzą z płyt Pink Floyd, Davida Gilmoura, Boba Dylana, Grzegorza Turnaua, Bruce’a Springsteena, Andrzeja Garczarka, Jana Kondraka, Jana Krzysztofa Kelusa i Ryana Binghama.


Wystawę można oczywiście oglądać w oderwaniu od tych utworów. Fotografie stanowią osobny byt, tak jak i piosenki, nic nie stoi na przeszkodzie, by w ogóle ich z muzyką nie kojarzyć. Jeśli jednak ktoś chciałby dodatkowo ubarwić sobie odbiór, zapraszam do odnalezienia nagrań ­i posłuchania ich podczas oglądania wystawy. Może się okazać, że mamy podobny gust. Jeszcze ciekawszym eksperymentem może się okazać zadanie sobie pytania, z jakim innym brzmieniem czy utworem z, całkiem innego niż mój, muzycznego świata dane miejsce, obiekt, zestawienie kształtów czy barw może się kojarzyć.

Niezależnie od sposobu odbioru zapraszam każdego, komu spodoba się wystawa, do obejrzenia innych zdjęć i do kontaktu przez stronę www.oleszczuk.art. Wszystkie te prace są również na sprzedaż, zarówno oryginały, jak i druki w innych formatach.


Paweł Oleszczuk z wykształcenia jest dziennikarzem i kulturoznawcą, z zamiłowania zaś fotografem. Fotografia (z początku analogowa) towarzyszyła mu od dzieciństwa, była z nim również wtedy, gdy na co dzień zajmował się innymi rodzajami twórczości. Obecnie studiuje w Trójmiejskiej Szkole Fotografii i jest członkiem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Blur”. Fotografuje również komercyjnie przedmioty oraz miejsca.

Ważniejsze publikacje fotograficzne w czasopismach: Poznaj Świat (2017 i 2018), Tygodnik Powszechny (2017), LOVE W_M (2017).

Udział w wystawach:
2018 - Galeria Sowa, Olsztyn – wystawa WMSF „Blur” „Uliczny strzał”
2018 - Urząd Miasta w Barczewie – wystawa pokonkursowa Barczewskie Pejzaże
2017 - MOK w Olsztynie – wystawa pokonkursowa Otwartych Mistrzostw Fotograficznych

Wystawa będzie czynna do 26 kwietnia 2018 r.

Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl