Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2018-04-13 00:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Druga w tym roku wystawa fotografii w BWA Galerii Sztuki

Olsztyn24
Wernisaż w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W czwartkowy (13.04) wieczór w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto drugą w tym roku wystawę znakomitych fotografii. Po „Fotografii” Zdzisława Beksińskiego, w galerii zaistniała wystawa „Niepokorność dalekich dróg”, na której zebrano fotografie zmarłej w 1997 roku Zofii Rydet - jednej z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii.

Zofia Rydet urodziła się w 1911 roku w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. W 1933 roku ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem. Po wojnie krótko mieszkała w Rabce, a potem osiedliła się w Bytomiu.

W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. W 1954 roku, zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała umiejętności i przyjaźnie z innymi fotografami.
R E K L A M A
banner
W 1961 roku, już jako członkini Związku Polskich Artystów Fotografików przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie od 1963 roku uczyłą fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na świecie zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP.

Dużo podróżowała. W latach 60. odwiedziła m.in. Jugosławię, Włochy, Egipt, Grecję, Liban, Albanię, Hiszpanię, Węgry.

Prace artystki znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także zagranicznych: m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography Film and Television w Bradford.

W wernisażu wystawy uczestniczył jej kurator Andrzej Pawelczyk oraz Maria Sokół-Augustyńska i Zofia Augustyńska-Martyniak - prezes i wiceprezes Fundacji im. Zofii Rydet z Krakowa, dzięki której możliwe było zorganizowanie wystawy w Olsztynie.

Więcej o wernisażu w naszej wideorelacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Niepokorność dalekich dróg” w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie

12-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl