Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2018-04-24 12:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Dziecięce orkiestry dęte wystąpią w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Olsztyn24
 
W sobotę (28.04) o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpią dwie szkolne orkiestry dęte: „Tuuliviiri” - Dziecięca Orkiestra Dęta z East Helsinki Music Institute z Finlandii oraz Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.

Orkiestra „Tuuliviiri” powstała w 1995 roku. Początkowo był to mały, składający się z zaledwie dziesięciu młodych muzyków zespół kameralny. Z biegiem lat grupa przekształciła się w dwie duże, pełno obsadowe orkiestry dęte: „Itätuuli” i „Tuuliviiri”. Zespół „Tuuliviiri” obecnie składa się z czterdziestu osób i tworzą go uczniowie w wieku 10-15 lat. Oprócz licznych koncertów w rodzimej Finlandii, orkiestra koncertowała także w Szwecji, w Rosji, Estonii i na Łotwie. Młodzi Finowie wystąpią pod dyrekcją Heleny Sinisalo - nauczycielki trąbki i dyrektor zespołu w East Helsinki Music Institute.

Helena Sinisalo jako instrumentalistka współpracowała z orkiestrami symfonicznymi i teatrami muzycznymi w Pori, Tampere i Helsinkach. Grała także w fińskim Big-Bandzie „Ladys First”, w składzie którego były i są wyłącznie panie. Helena Sinisalo jest autorką dwóch podręczników dla młodych trębaczy TRUMPET ABC (2001) i TRUMPET AbBC # (2004) wykorzystujących metodę Colourbrass. Podczas koncertu orkiestra „Tuuliviiri” zaprezentuje muzyczne tematy z filmów, bajek, współczesne kompozycje fińskie oraz przeboje muzyki klasycznej.
R E K L A M A
banner
Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie powstała w 2008 roku. W przeważającej części tworzą go uczniowie klas instrumentów dętych i perkusji z PSM II st. w Olsztynie wspierani przez pedagogów - członków orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W odróżnieniu od tradycyjnych orkiestr dętych (tzw. marszowych), zespół ma charakter koncertowy, brzmieniem oraz instrumentarium korespondujący raczej z zespołem symfonicznym. Taki jest też charakter wykonywanego przez orkiestrę repertuaru. 40-osobowy skład, zawierający m.in. oboje, fagoty, rozbudowane instrumentarium perkusyjne, fortepian - dają olbrzymie możliwości brzmieniowe i interpretacyjne.

Koncertowa Orkiestra Dęta PSM cieszy się dużym powodzeniem publiczności, występując zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ma na swoim koncie również prawykonania muzyki współczesnej.

Orkiestrą od początku jej istnienia dyryguje Janusz Ciepliński, wieloletni trębacz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, nauczyciel PSM w Olsztynie, założyciel i dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach, olsztyńskiej publiczności znany również jako konferansjer i prelegent koncertów symfonicznych.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie filharmonii wt.-pt. w godz.10-18 i na dwie godziny przed koncertem  oraz poprzez stronę internetową www.bilety@filharmonia.olsztyn.pl

logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl