Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2018-04-23 15:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Duet fortepianowy Kociuban/Maximov wystąpi w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
 
W ramach „Mistrzowskich Recitali Fortepianowych” w piątek (27.04) o godz. 19.00, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpi Duet Fortepianowy: Julia Kociuban i Ilya Maximov. Podczas koncertu usłyszymy trzy kompozycje Siergieja Rachmaninowa: Tańce symfoniczne op. 45, Rosyjską Rapsodię oraz I Suitę op. 5.

Polska pianistka Julia Kociuban uważana jest obecnie za jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia. Krakowianka, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5-ciu lat. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu. Jej debiutancka płyta „Schumann, Chopin, Bacewicz” została uznana przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat.

Julia Kociuban regularnie koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych. Pianistka występowała w salach koncertowych Europy: (m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu), koncertuje również w Ameryce Północnej oraz Azji. Zapraszana jest na prestiżowe międzynarodowe festiwale muzyczne m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w La Roque d’Antheron, Festiwal Pianistyczny Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Kissinger Sommer w Bad Kissingen. W 2016 roku nagrała płytę „Karnaval der Tiere” wraz z Lahavem Shani oraz Wiener Symphoniker. Pianistka prowadzi działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz prowadząc kursy mistrzowskie w całej Europie.
R E K L A M A
banner
Rosyjski pianista Ilya Maximov zdobył najwyższe laury na ponad piętnastu Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych, w tym m.in. Marii Canals w Barcelonie, Hilton Head w USA, Jose Iturbi w Walencji i Szkockim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym. W 2011 r. otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu „Muzyczny Olimp” w Saint-Petersburgu w Rosji. Jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. G.B. Viottiego w Varcelli we Włoszech. Artysta jest absolwentem Conservatorio Superior del Liceu w Barcelonie, Royal College of Music w Londynie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu. 

Występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych w Europe, Azji i obu Amerykach m.in.: Palau de la Música w Barcelonie, Salle Cortot w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Morinomiye Piloti Hall w Osace, Suginami Kokaido w Tokio, Esplanade Hall w Singapurze, Theatre A. Roldán w Havanie, Palau de la musica w Walencji, Real Academia de Bellas Artes w Madrycie, czy La Sapienza w Rzymie. Regularnie koncertuje jako solista z towarzyszeniem wielu znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in. Royal Scottish National Orchestra, Teatro Carlo Felice Orchestra, Wuhan Symphonic Orchestra, Singapore Youth National Symphonic Orchestra, Raanana Symphonette Orchestra, Orchestra Simfònica del Valles, Bach Chamber Orchestra, Havana National Symphonic Orchestra, Hilton Head Symphony Orchestra by wymienić te najważniejsze.

W grudniu 2017 artysta wydał swój debiutancki album z muzyką wybitnych rosyjskich kompozytorów S. Rachmaninowa, S. Taniejewa oraz S. Prokofiewa. Artysta prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu.

Program recitalu:

Rapsodia Rosyjska – utwór (w sensie formalnym raczej forma wariacyjna niż rapsodia), skomponował 18-letni Siergiej Rachmaninow podczas swoich studiów w Konserwatorium Moskiewskim. Przeznaczony jest na dwa fortepiany. Rachmaninow, pozostający pod przemożnym wpływem muzyki Piotra Czajkowskiego napisał go w 1891 roku, w którym to 29 października miało miejsce jego prawykonanie. Kompozycja ta jest najlepszym świadectwem wielkiego talentu kompozytora i wyobraźni muzycznej przyszłego czołowego neoromantyka.

Tańce Symfoniczne op. 41 (opracowanie na dwa fortepiany)

I. Non Allegro

II. Andante Con Moto (Tempo Di Valse)
III. Lento Assai. Allegro Vivace

Tańce symfoniczne op. 45 – to ostatnia z większych kompozycji Siergieja Rachmaninowa. Kompozytor objawia w niej swoje panowanie nad orkiestrą, udowadniając światu, że jego kontestowanie XX wiecznego modernizmu było jego najlepszym, konsekwentnym i w pełni świadomym wyborem. Powstałe w 1940 roku dzieło jest uznawane przez biografów kompozytora za swego rodzaju „muzyczne pożegnanie” i podsumowanie twórczości symfonicznej ostatniego z romantyków, artysty dla którego przymusowy wyjazd z Rosji był wielką, artystyczną tragedią. Transkrypcja tego monumentalnego dzieła na dwa fortepiany stanowić musi wyzwanie zarówno dla autora opracowania jak i wykonawców.

Pierwsza Suita op. 5 na dwa fortepiany Rachmaninowa skomponowana została latem 1893roku. Oryginalnie nazwana została "Fantaisie-Tableaux". W liście do swojej kuzynki Sofii autor określał ją mianem „serii muzycznych obrazów”. Kompozycja składa się z czterech inspirowanych poezją części. 

I. Barcarolle. Allegretto
II. La nuit... L`amour... Adagio sostenuto,
III. Les Larmes. Largo di molto, 
IV. Pâques. Allegro maestoso

Pytanie, czy można doszukiwać się w nich prostej programowości zdaje się pozostawać nierozstrzygnięte. O ile „programem” poszczególnych ogniw wg biografów były wiersze Lermontowa, Byrona, Tyjuczewa i Khomajkowa, o tyle trudno jest udowodnić ich prostą „ilustracyjność”, jak chcieliby niektórzy. Pozostawałoby to raczej w sprzeczności z ideologiczną postawą Rachmaninowa wobec muzyki jako takiej.

Prawykonanie I Suity odbyło się 30 listopada 1893 r. w Moskwie. Do drugiego fortepianu zaprosił autor profesora Pawła Pabsta, rosyjskiego kompozytora i pianistę, ówczesnego wykładowcę Konserwatorium Moskiewskiego. Kompozycja została zadedykowana (jakże by inaczej) Piotrowi Czajkowskiemu.

Prowadzenie koncertu: Jagienka Perlikiewicz-Kass.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie filharmonii wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę bilety@filharmonia.olsztyn.pl  Bilety do nabycia na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu „Warmia i Mazury dla dużej rodziny”.

logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl