Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2018-04-25 13:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Za tydzień rusza „Majówka z łukiem i koniem” na Polach Grunwaldu

Olsztyn24
Majówka z łukiem i koniem (fot. archiwum) | Więcej zdjęć »
Galopujące konie, świst strzał – 4 dni pełne sportowych wrażeń i emocji na Polach Grunwaldu. Przygotowania do siódmych International Mounted Archery Games dobiegają końca. W dniach 3-6 maja, na największe, międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce, zjedzie blisko 40 zawodników z 10 państw. Swoje umiejętności zaprezentują wirtuozi łucznictwa konnego m.in. z Iranu, Australii, Węgier, Niemiec, Francji, Szwecji oraz Szwajcarii. Swój udział potwierdził dwukrotny Mistrz Świata, Irańczyk – Ali Ghoorchian oraz pierwsza dama łucznictwa konnego, najlepsza polska zawodniczka – Anna Sokólska.

Zawodników będzie można podziwiać w 3 konkurencjach. W konkurencji węgierskiej trzeba wykazać się doskonałą techniką strzelania na dużych dystansach; w konkurencji koreańskiej trzeba mieć silne nerwy oraz wykazać się szybkostrzelnością. Najtrudniejsza zaś konkurencja grunwaldzka (na zasadach Toru Polskiego), rozegrana zostanie w ciągu dwóch dni. Dla uczestników to będzie prawdziwy sprawdzian umiejętności zarówno łuczniczych jak i jeździeckich.

Już teraz organizatorzy kolejnej „Majówki z łukiem i koniem” - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz ośrodek łucznictwa konnego AMM Archery - zapraszają na wspólne spędzenie czasu. Dla publiczności przygotowano wiele atrakcji. Dorośli, młodzież i dzieci będą mieli możliwość strzelania z łuku pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, będą konne przejażdżki, prelekcje o współczesnym i historycznym łucznictwie konnym, zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i otwarty turniej łuczniczy.
R E K L A M A
banner
- Od 7 lat, rozgrywane w ramach „Majówki z łukiem i koniem” International Mounted Archery Games (IMAG) to największe międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce - mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zawodników z zagranicy i z naszego kraju. Przez tych kilka lat, w imprezie wzięło udział ponad 200 zawodników z blisko 20 państw. Pola Grunwaldu odwiedzali zawodnicy z tak dalekich krajów jak: Iran, Malezja, USA, Turcja, Brazylia oraz najlepsi Europejczycy. Nic w tym dziwnego - zawody organizowane są na najwyższym, światowym poziomie. Trzykrotnie podczas nich była rozgrywana pierwsza runda Pucharu Europy. A co roku IMAG przyciąga najlepszych łuczników konnych z kraju i ze świata - Mistrzów Europy i świata, medalistów Mistrzostw Świata, Pucharu Europy, Euroazji i oczywiście czołowych polskich zawodników. Kilkukrotnie podczas zawodów były bite rekordy Polski. Tylko podczas ostatnich zawodów, w 2017 roku, ustanowiony został nowy rekord Polski oraz nowy rekord toru w konkurencji węgierskiej. W tegorocznej edycji zawodów, po raz pierwszy w Polsce zostanie wprowadzona specjalna klasyfikacja drużynowa, obejmująca zespoły dwuosobowe, składające się z jednego seniora i jednego juniora.Łucznictwo konne to współcześnie przede wszystkim sport i forma aktywnego wypoczynku. Jednak w tak wyjątkowym miejscu, na terenie gdzie rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy nie sposób zapomnieć o historii. Dlatego na zawodach wprowadzona została jeszcze jedna klasyfikacja – historyczna, dedykowana zawodnikom, którzy startują w strojach odtwarzających minione epoki: średniowiecze oraz XVI i XVII wiek. Na publiczność i widzów czeka nie tylko moc sportowych emocji ale również uczta dla oczu: piękne siedemnastowieczne żupany, tatarskie czapy oraz łuki, strzały, kołczany i łubia odtworzone ze szczególną dbałością o zgodność z historią.

Zawody łucznictwa konnego będą rozegrane w trzech konkurencjach: grunwaldzkiej (na zasadach Toru Polskiego), koreańskiej i węgierskiej. Każda z tych konkurencji różni się liczbą tarcz, długością toru, na którym się startuje, liczbą przejazdów oraz limitem czasu, w jakim należy pokonać całą trasę.

Konkurencja Koreańska rozgrywana jest w trzech etapach. Na potrzeby każdego z nich tor jest przebudowywany – od 90 m poprzez 120 m, a kończąc na 150 m oraz zmieniana jest liczba tarcz (odpowiednio 2, 3 i 5). Tarcze kwadratowe (84 cm) są punktowane od 1 do 5. Za trafianie w każdym przejeździe wszystkie tarcze można uzyskać punkty bonusowe. Każdego zawodnika obowiązuje limit czasowy dopasowany do długości toru (odpowiednio jest to 14, 18 i 23 sekundy). Za pokonanie toru w krótszym czasie zawodnik również otrzymuje dodatkowe punkty bonusowe. Za przekroczenie normy czasu, zawodnik nie tylko traci wszystkie bonusy (zarówno za czas, jak i za tarcze), ale otrzymuje jeszcze punkty ujemne (za każdą sekundę -1 pkt). Podczas przejazdu strzały muszą znajdować się w kołczanie. W trakcie rozgrywania konkurencji, każdy zawodnik ma po sześć punktowanych przejazdów, tzn. po dwa na każdym ww. torze.

Konkurencja Węgierska rozgrywana na 99 metrowym, prostym torze. Limit czasu to 20 sekund. Tarcza okrągła, o średnicy 90 cm, stoi na środku toru i jest punktowana 2-3-4. Należy do niej strzelać od przodu, w bok i do tyłu. Każdy zawodnik ma po dziewięć punktowanych przejazdów, a liczba oddanych strzałów jest nieograniczona. Podobnie jak w konkurencji koreańskiej, również i tu, za pokonanie toru w krótszym czasie, zawodnik otrzymuje punkty bonusowe. Za każdą sekundę poniżej limitu czasu można zyskać 1 pkt. Przekroczenie zaś normy czasu jest szczególnie bolesne, gdyż przejazd jest zerowany i zawodnik nie otrzymuje żadnych punktów. W trakcie tej konkurencji strzały mogą się znajdować zarówno w ręce zawodnika, jak i w różnego typu kołczanach.

Tor polski, nasza narodowa konkurencja, wymaga od uczestników doskonałych umiejętności jeździeckich i łuczniczych. Trzeba bowiem umieć prowadzić konia na kilkusetmetrowym torze w zakrętach, jednocześnie strzelając z łuku do mat ustawionych w różnych konfiguracjach. Zawodnicy muszą celnie strzelać na dalekie odległości do przodu (nawet do 100 m) i na krótsze, w bok lub do tyłu. Tarcze są ustawiane po prawej i lewej stronie toru, wymaga to umiejętności przekładania łuku do drugiej ręki lub na drugą stronę szyi konia. Niejednokrotnie ustawienie mat wymusza strzały pionowo w dół lub do góry. Tor polski to prawdziwie bojowe wyzwanie - kilkadziesiąt sekund galopu i prawie dwadzieścia strzałów. Jest to konkurencja najbardziej lubiana i wyczekiwana przez wszystkich zawodników. W tym roku ponownie poświęcone zostaną jej dwa dni zawodów.

Harmonogram zawodów przedstawia się następująco:

» 3.05.2018 - czwartek
- 9:00-15:00 - Tor Polski nr 1

» 4.05.2018 - piątek
- 9:00-18:00 - Konkurencja Węgierska

» 5.05.2018 - sobota
- 10:00-17:00 - Konkurencja Koreańska

» 6.05.2018 - niedziela
- 9:00-15:00 - Tor Polski nr 2
- 16:00 - Ceremonia zamknięcia zawodów
» 16:00-18:00 - atrakcje dla publiczności

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~ / 2018-04-27 07:09
Zapowiada się jak zawsze bardzo intetesująco.Wielka frajda dla dzieci i dorosłych.Będziemy napewno!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl