Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-05-03 21:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Śmietanka światowego łucznictwa konnego zjechała na Pola Grunwaldu

Olsztyn24
VII Mazda International Mounted Archery Games na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »
Na Polach Grunwaldu ruszyła dzisiaj (3.05) VII Majówka z łukiem i koniem. Podobnie jak przy poprzednich edycjach majówki, rozpoczynającej sezon imprez plenerowych w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, również tym razem program wydarzenia wypełniają przede wszystkim międzynarodowe zawody łucznictwa konnego - VII Mazda International Mounted Archery Games.

Grunwald powszechnie kojarzy się z największą w dziejach średniowiecznej Europy bitwą ciężkozbrojnego rycerstwa. Pamiętać jednak należy, że ponad 600 lat temu pod Grunwaldem walczyli również łucznicy, głównie Tatarzy.

- Wiemy że chan Dżalal ad-Din przyprowadził pod Grunwald około 3 tys. Tatarów
- wyjaśnia Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Brali oni udział w bitwie grunwaldzkiej po stronie połączonych sił polskich i litewskich. W związku z tym, wydaje nam się, że uhonorować ich również należy. Zwłaszcza, że to, co się dzieje na Polach Grunwaldu jest bardzo ciekawe i widowiskowe, mimo tego, że ciężkozbrojnych rycerzy dzisiaj tu nie ma.
R E K L A M A
banner
Z zaproszenia do udziału w zawodach skorzystało 45 zawodników z 19 krajów. Na listach startowych są Polacy, Czesi, Turcy, Irańczycy, Malezyjczycy, Amerykanie, Niemcy, Finowie, Ukraińcy, Luksemburczycy, Szwajcarzy, Włosi, Litwini, Grecy, Rosjanie, Australijczycy, Węgrzy, a nawet Chińczyk.

Potencjał promocyjny grunwaldzkich zawodów zauważyli sponsorzy. W tym roku zawody po raz pierwszy mają sponsora tytularnego - producenta i dystrybutora samochodów Mazda.

- Świadczy to też o randze zawodów, jeżeli tak poważne firmy chcą być sponsorami łucznictwa konnego i pomagają nam w organizacji majówki - podkreśla Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Obecne zawody rozłożono na cztery dni: 3-6 maja. Dzisiaj rozgrywano konkurencję na torze polskim o długości ponad 900 metrów z ustawionymi na nim 12 tarczami. Identyczną konkurencję zaplanowano na ostatni dzień zawodów - w niedzielę, 6 maja. Wyniki łuczników na torze polskim zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Polski w łucznictwie konnym. Jutro (4.05) rozegrana zostanie konkurencja węgierska, zaś w sobotę (4.05) - konkurencja koreańska. Te dwie konkurencje są szczególnie widowiskowe, bowiem rozgrywane są na torach o długości nieco ponad 100 metrów, co wymusza na zawodnikach bardzo dynamiczną jazdę na koniu i strzelanie z łuku.

Zakończenie zawodów zaplanowano na godzinę 16.00 w niedzielę (6.05). Wówczas ogłoszone zostaną wyniki rywalizacji, a najlepsi łucznicy otrzymają nagrody. Na ten czas muzealnicy przygotowali też dwugodzinny blok atrakcji dla publiczności.

Przypominamy harmonogram na pozostałe trzy dni VII Mazda International Mounted Archery Games:

» 4.05.2018 - piątek
- 9:00-18:00 - Konkurencja Węgierska

» 5.05.2018 - sobota
- 10:00-17:00 - Konkurencja Koreańska

» 6.05.2018 - niedziela
- 9:00-15:00 - Tor Polski nr 2
- 16:00 - Ceremonia zamknięcia zawodów
- 16:00-18:00 - atrakcje dla publiczności

Zapraszamy na majówkę na Pola Grunwaldu!

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~ / 2018-05-06 19:00
Niestety mogłam z mężem spędzić na Polach Grunwaldu tylko jeden dzień , ale wrażenia niezapomniane.Zawodnicy ptezentowali się pięknie.Warto było.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
VII Majówka z łukiem i koniem na Polach Grunwaldu

03-05-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl