Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-05-09 00:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Noc Muzeów na Polach Grunwaldu wcześniej niż w całej Europie

Olsztyn24
Noc Muzeów na Polach Grunwaldu (fot. archiw.) | Więcej zdjęć »
Za 10 dni, w sobotę 19 maja, kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Setki muzeów i innych jednostek kultury w Europie, w nocy z soboty na niedzielę otworzy swoje bramy, a dla odwiedzających przygotuje atrakcyjną ofertę. Co ważne - za darmo!

Mieszkańcy Warmii i Mazur, a także odwiedzający nasz region turyści, na Europejską Noc Muzeów nie będą musieli czekać aż 10 dni. Już w tę sobotę (12.05) „swoją” Noc Muzeów organizuje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. I to wcale nie dlatego, że muzealnicy ze Stębarka chcą być pierwsi.

- Noc Muzeów na Polach Grunwaldu organizujemy z 12 na 13 maja, żeby nie rywalizować o odwiedzających z okolicznymi instytucjami kultury - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. - Ten model bardzo dobrze nam się sprawdził w poprzednim roku. My byliśmy zadowoleni z dużej liczby gości, a uczestniczący w naszej imprezie byli zadowoleni, że nie musieli wybierać: Grunwald albo inne muzeum w regionie. Myślę, że w tym roku nasza propozycja wcześniejszego zorganizowania Nocy Muzeów również spotka się z uznaniem miłośników historii.
R E K L A M A
banner
Dla większości uczestników Nocy Muzeów wielką atrakcją sobotniego wydarzenia na Polach Grunwaldu będzie przemarsz z pochodniami po miejscu największej bitwy średniowiecznej Europy. Zanim jednak nastanie ciemna noc i ruszy orszak z pochodniami, muzealnicy już o godzinie 18. otworzą drzwi do pawilonu wystawowego i namiotu z wystawą czasową, które będzie można zobaczyć za darmo w towarzystwie przewodnika. Pół godziny później przy pawilonie wystawowym wystartuje blok rycerskich i plebejskich gier i zabaw. Będzie można m.in. postrzelać z łuku, porzucać toporem czy „przymierzyć się” do rycerskiego miecza i zbroi.

Na godzinę 19. muzealnicy zaplanowali otwarcie kolejnej w ciągu ostatnich lat wystawy czasowej średniowiecznego uzbrojenia, zatytułowanej „Zbroja polska przez stulecia. Rycerz i koń. Europejskie uzbrojenie XVI-XVII w. z pracowni Siergieja Nurmatova”.

- Dla nas, muzealników, otwarcie tej wystawy to bardzo ważne wydarzenie - tłumaczy Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Na wystawie znajdą się wykonane przez zaprzyjaźnionego z naszym muzeum płatnerza z Białorusi, Siergieja Nurmatova, kopie zbroi z najświetniejszego chyba okresu rozwoju uzbrojenia ochronnego, czyli z XVI-XVII wieku. Wystawę będziemy prezentować przez cały sezon, ale w sobotę pokażemy ją po raz pierwszy. To trzeba zobaczyć na własne oczy!

Wspomniany już przemarsz z pochodniami wyruszy ze wzgórza pomnikowego o godzinie 21. Uczestnicy marszu, z których cześć przebrana będzie w stroje z epoki średniowiecza, przejdą do ruin kaplicy pobitewnej, a potem aleją wśród rozłożystych koron drzew - na plac przy amfiteatrze. Tam, w replice litewskiego zamku, przy blasku pochodni, rozegrany zostanie rycerski turniej „Północ vs. Południe”.

- W turnieju turnieju Północ reprezentować będą rycerze z rycerskiej kadry Warmii i Mazur, którzy staną przeciwko rycerstwu z południa Polski, wśród których prym będą wiedli członkowie Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde - tłumaczy Piotr Nowakowski. - Rozegrane zostaną cztery pojedynki w konwencji PLWR, która jest najbardziej widowiskowa, w której liczą się nie tylko trafienia, ale też styl walki, aktywność i agresywna postawa walczących. To gwarantuje widzom wysoki poziom i dużą atrakcyjność widowiska.

Zakończenie turnieju rycerskiego zaplanowano na godzinę 22.30. Zaraz po tym na scenie pojawią się tancerze ognia ze swoim pokazem.

Kto dotrwa do końca przygotowanych przez muzealników atrakcji, może liczyć na zaproszenie do ogniska i poczęstunek kiełbasą do własnoręcznego upieczenia na ognisku.

Zapowiada się więc interesująca impreza na Polach Grunwaldu. Pozostaje wierzyć, że planów nie pokrzyżuje pogoda.

******

Program Nocy Muzeów na Polach Grunwaldu:

» 18:00 - Wstęp wolny do Muzeum, zwiedzanie z przewodnikiem
» 18:30-21:00 - Rycerskie i plebejskie gry, zabawy atrakcje dla zwiedzających.
» 19:00 - Otwarcie wystawy czasowej
» 21:00 - Przemarsz z pochodniami z Muzeum na plac turniejowy
» 21:30 - Gala profesjonalnych walk Rycerskich Północ vs Południe
» 22:30 - Fireshow, pokaz tańca z ogniem
» 23:00 - Ognisko

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl