Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-05-14 16:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na Noc Muzeów

Olsztyn24
Konferencja miała miejsce na dziedzińcu olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »
Takiej nocy w muzeum jeszcze nie było! - tymi słowami Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zachęca olsztynian do wzięcia udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się w najbliższą sobotę (19.05) we wszystkich oddziałach tej instytucji kultury województwa warmińsko-mazurskiego. O tym, co muzealnicy wraz z partnerem - Państwowym Liceum Plastycznym - przygotowali na tę jedyną w roku noc, rozmawiano dzisiaj (14.05) podczas spotkania z mediami na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, siedziby muzeum.

Tegoroczna Noc Muzeów w olsztyńskim zamku otwiera dwuletni projekt pod nazwą: „I ty zbuduj swoje Muzeum”. Jego ideą jest chęć powrotu do praprzyczyny powstania muzeum jako takiego. Motywem przewodnim działań muzealników będzie szeroko pojęte kolekcjonerstwo, jako impuls powstawania zbiorów prywatnych i muzealnych.

- Z jednej strony sięgamy do prapoczątków muzeów w ogóle - do kolekcjonerstwa. Z drugiej zaś otwieramy się na nowe trendy - włączamy do naszych działań odbiorców, a zwłaszcza kolekcjonerów i młodzież - mówi Piotr Żuchowski, dyrektor muzeum. - Proponujemy publiczności twórcze zaangażowanie w budowanie muzeum.
R E K L A M A
banner
Muzealnicy przypomną także o swoich kolegach-muzealnikach zasłużonych dla regionu, takich jak Hieronim Skurpski oraz Cecylia Vetulani, którzy tuż po wojnie przyjechali do Olsztyna, aby tworzyć kolekcje muzealne. Pieczołowicie zbierali wszystko, co udało się ocalić z wojennej pożogi, tworząc tym samym podwaliny Muzeum Warmii i Mazur.

Zamek olsztyński, który będzie gościł miłośników kultury w przyszłą sobotę, jest perłą średniowiecznej architektury, świadczącą o bogatym dziedzictwie regionu. Do tego nawiązywać będzie instalacja artystyczna „Żywy zamek”, towarzysząca Nocy Muzeów. Będzie ożywiała ducha średniowiecznego budowania. Do współpracy przy tym projekcie zaproszono nauczycieli i uczniów z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Wielką atrakcją będzie też gigantyczna układanka na dziedzińcu zamkowym. W otoczeniu scenografii odwołującej się do architektury olsztyńskiego zamku stanie mur z wielkich sześcianów. Na każdej ze ścian będą ręcznie odwzorowane wizerunki cennych zabytków z muzealnych zbiorów. Muzealnicy zbudują tę ścianę wraz z publicznością. Będą się na niej wyłaniać kolejno najważniejsze zabytki i postacie eksponowane w Muzeum Warmii i Mazur. Po ułożeniu obrazu goście zostaną zaproszeni do obejrzenia w oryginale tych zabytków - prezentacja będzie wzbogacona komentarzem kustoszy muzealnych.

Ważną częścią muzealnej nocy będzie też możliwość podziwiania dzieł z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika, które w oryginale pokazywane są niezwykle rzadko i tylko przy wyjątkowych okazjach.

Muzeum do współpracy zaprosiło prywatnych kolekcjonerów, którzy zaprezentują militaria, numizmaty, zegary, samochody i motocykle. Tym sposobem ma zostać podkreślona społeczna wartość gromadzenia i zachowania cennych przedmiotów z dziedziny sztuki, historii i kultury, a także przybliżona idea wystawiennictwa, udostępniania zbiorów szerszemu kręgowi odbiorców.

Dla najmłodszych natomiast przygotowano konkursy oraz tradycyjne warsztaty muzealne, które w swym założeniu nawiązują do idei kolekcjonerstwa. Ponadto tej nocy otwarte dla zwiedzających będą wszystkie oddziały Muzeum Warmii i Mazur: w Olsztynie, Morągu, Mrągowie, Reszlu, Szczytnie i Lidzbarku Warmińskim.

Więcej informacji dostępnych jest w zapisie wideo konferencji.

Szczegółowy program wydarzenia wkrótce udostępnimy w zakładce „Co?Gdzie? Kiedy?”.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. Nocy Muzeów w Muzeum Warmii i Mazur

14-05-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl