Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-05-21 15:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Noc Muzeów na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Olsztyn24
Europejska Noc Muzeów w Zamku Kapituły Warmińskiej | Więcej zdjęć »
Europejska Noc Muzeów nie mogła się odbyć bez udziału największej instytucji muzealnej w regionie - Muzeum Warmii i Mazur. Jak co roku, wszystkie oddziały muzeum przygotowały ofertę dla miłośników muzealiów, a najszerszy program miała impreza przygotowana na wczorajszą noc (20.05) w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

- Przygotowaliśmy wiele atrakcji - powiedziała dyrektor muzeum Elżbieta Jelińska, witając gości na zamkowym dziedzińcu. - Otworzymy dwie nowe wystawy. Na krużgankach koleżanka z działu historii Małgorzata Kumorowicz zaprezentuje ekspozycję „Mikołaj Kopernik w sztuce medalierskiej”, zaś koledzy z działu archeologii w sali przy wieży pokażą wystawę „Chwała i moc. Atrybuty dawnych wojowników w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur”. Przygotowaliśmy także wiele warsztatów, w których przewijają się dwa podstawowe motywy dzisiejszej nocy: motyw kopernikowski, związany z tym, że w tym roku przypada 500. rocznica tablicy astronomicznej, wykonanej rękami słynnego astronoma, drugim motywem jest motyw europejski, związany z Dniami Funduszy Europejskich.

Muzeum zadbało też o rozrywkę dla gości.
R E K L A M A
banner
- Towarzyszy nam dzisiaj cały wieczór i noc grupa rekonstrukcyje Konwent Św. Piotra, bractwo rycerskie z Olsztynka - mówiła dyrektor Jelińska. - Jak za dawnych lat zobaczymy w zamku rycerzy, pokazy walk, wysłuchamy opowieści rycerskich, zobaczymy obóz rycerski.

Było też coś „dla ucha”. W sali Kromera wystąpił kwartet smyczkowy Avista, a koncertowi towarzyszyła wizualizacja zatytułowana „Muzyka filmowa”.

Impreza na zamku trwała pięć godzin, od 19. do północy. Żeby zapoznać się ze wszystkimi z przygotowanych na Europejską Noc Muzeów propozycjami, trzeba było na zamku spędzić kilka godzin. Szczególnej cierpliwości wymagało skorzystanie z jednej z większych atrakcji - podziwiania nocnej panoramy Olsztyna z zamkowej wieży. W kolejce do wejścia na wieżę trzeba było odstać nawet kilkadziesiąt minut.

- Żeby tak długo wytrzymać, będziemy mogli się wzmocnić dzięki stoisku zielarskiemu - informowała Elżbieta Jelińska. - Jest to zielarnia z Olsztynka, która przygotowała różne napoje, herbatki ziołowe, lemoniadę i wypieki.

Jak co roku, na czas Europejskiej Nocy Muzeów w Olsztynie uruchomiona została Muzealna Linia Autobusowa, której busiki krążyły pomiędzy zamkiem, Tartakiem Raphaelsohnów, Muzeum Przyrody i  Biurem Wystaw Artystycznych Galerią Sztuki, które również zaprosiły olsztynian na nocne atrakcje.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Noc Muzeów 2017 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (1)

21-05-2017

image galeria
Noc Muzeów 2017 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (2)

21-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl