Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-05-21 12:32 | Rozmiar tekstu: A A A
Europejska Noc Muzeów 2017

Noc Muzeów w Domu Gazety Olsztyńskiej

Olsztyn24
Noc Muzeów w Domu Gazety Olsztyńskiej | Więcej zdjęć »
W kalendarzu wydarzeń przygotowanych na sobotnią (20.05) Europejską Noc Muzeów przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, jak zwykle nie zabrakło propozycji przygotowanych przez oddziały tej instytucji kultury. W Domu Gazety Olsztyńskiej przy Targu Rybnym zwiedzający mogli m.in. zobaczyć dwie nowe wystawy.  

- Dzisiaj została otwarta wystawa „Święci z warmińskich kapliczek” ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur - mówi Angelika Rejs, autorka wystawy. - To jest wystawa głównie fotograficzna, dlatego mamy mnóstwo fotografii z terenu Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie zawieźliśmy nasze rzeźby i wykonaliśmy ich zdjęcia w plenerze. Ponadto prezentujemy kilka rzeźb typowych dla tego terenu.

Na wystawie zaprezentowano też część dokumentacji naukowej z 1948 i 1958 roku, potwierdzającej autentyczność zaprezentowanych na wystawie rzeźb.

Tę wystawę będzie można oglądać w Domu Gazety Olsztyńskiej co najmniej przez kilka miesięcy. Natomiast na Europejską Noc Muzeów i w związku z 25-leciem Domu Gazety Olsztyńskiej, pracownicy tego oddziału Muzeum Warmii i Mazur przygotowali też drugą, jednodniową wystawę. Jej tytuł to „Najcenniejsze zbiory Domu Gazety Olsztyńskiej”.
R E K L A M A
banner
- Na tej wystawie możemy zobaczyć obiekty, które pokazują kierunki gromadzenia naszych zbiorów - mówi Danuta Syrwid z Domu Gazety Olsztyńskiej. - Od Gazety Olsztyńskiej, która dla nas jest najbardziej istotna - i tutaj pokazujemy numer tej gazety z 1915 roku, zupełnie wyjątkowy, ponieważ w Polsce i Europie zachowały się tylko dwa numery z tego roku - poprzez pamiątki związane z rodziną Pieniężnych i duży zbiór pamiątek związanych z profesorem nauk rolniczych Witoldem Niewiadomskim. Ponadto można zobaczyć tutaj exlibrisy, pamiątki związane z działalnością podziemnej Solidarności, m.in. kartki pocztowe wydawane w podziemiu, a także bardzo piękny zbiór znaczków pocztowych, również z podziemia solidarnościowego.

Poza tym na wystawie zgromadzono wiele innych ciekawych obiektów.

- Pokazujemy również medale Juliusza Malewskiego i Witolda Niewiadomskiego - objaśnia Danuta Syrwid. - Pokazujemy też pamiątki drukarskie, których mamy pokaźne zbiory: czcionki czy klisze chemigraficzne. Ponadto mamy kamień litograficzny, który też jest rzadkością. Mamy również zabytkowe obiekty techniki: dalekopis, maszyny do pisania, telefony, kamery, rzutniki i wiele innych, ciekawych urządzeń.

Więcej w wymienionych wyżej wystawach można dowiedzieć się z naszego filmu wideo nagranego w Domu Gazety Olsztyńskiej.

Oprócz nowych wystaw, w ofercie Domu Gazety Olsztyńskiej na Europejską Noc Muzeów była możliwość zobaczenia po raz ostatni ekspozycji „Gazeta Olsztyńska (1886-1939)”, która od poniedziałku będzie demontowana w związku z planowaną jej modernizacją, a także obejrzenie prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Od Fischmarkt do Targu Rybnego”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Noc Muzeów 2017 w Domu Gazety Olsztyńskiej

21-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl