Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-05-15 16:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Czary i magia w olsztyneckim skansenie

Olsztyn24
Noc Muzeów w skansenie (fot. Dariusz Chodkowski Jr.)
Na odwiedzających olsztynecki skansen podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów czekać i czyhać będą Zmory, kłobuki, topniki i diabły. W nocy z soboty na niedzielę (19/20.05) wszelkiego rodzaju demony i siły nieczyste pojawią się w Parku Etnograficznym w Olsztynku.

- Biorąc pod uwagę fakt, że dawne ziemie pruskie mają za sobą bardzo bogatą i wieloetniczną historię, a tradycje kulturowe tych ziem wzbogacane są po dziś dzień, trzeba przyznać, że straszy u nas bardzo różnorodnie - wielokulturowo, wieloetnicznie, tradycyjnie i współcześnie - mówi Robert Waraksa z skansenu w Olsztynku.

Dawniej prosty lud musiał sobie radzić ze zrozumieniem zjawisk przyrody czy przeróżnych zdarzeń w ludzkim życiu. Kultywowanie zwyczajów przodków, niski poziom oświaty były przyczynami powstawania przesądów przekazywanych z ust do ust.
R E K L A M A
banner
- Nasze rodzime duchy i strachy, jak kłobuki czy kauki, połączyły swoje siły z niebezpiecznymi mocami przybyłymi tu z różnych stron otaczającego Mazury świata. Skansen w Olsztynku otrzymał ostrzeżenie, że w najbliższą Noc Muzeów całe to niebezpieczne panopticum zamierza się uaktywnić. Na nieostrożnych i nieprzygotowanych turystów, może czyhać ognisty Kłobuk - złodziej wszelkiego majątku, a topnik zamierza porywać w odmęty rzeki przechodzące w pobliżu dziewice. Bać się trzeba również zmory, gdyby ktoś niechcący zasnął gdzieś na ławce lub pod drzewem - dodaje Robert Waraksa.

Pracownicy muzeum w Olsztynku będą oczywiście starali się zabezpieczyć odwiedzających od tych wszystkich niebezpieczeństw, przygotowując się na tę okoliczność. Nie dają jednak gwarancji, że będą potrafili wszystkich uchronić przed mazurskimi czarami.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21:00. Przy odgłosach nocy będzie można zwiedzać skansen w grupach. Na koniec wycieczki każdy otrzyma certyfikat przyjaciół mazurskich strachów z okolicznościową pieczęcią.

Po spacerze zwiedzający zostaną zaproszeni na spektakl światła i dźwięku poświęcony magii i czarom na Mazurach w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno. Spektakl odbędzie się o godz. 22:00 i 23:00 w amfiteatrze w skansenie. Wszyscy zwiedzający powinni opuścić teren Park Etnograficzny do godz. 24:00, bo zmory wychodzą rabować i nękać.

Tradycja Nocy Muzeów sięga 1997 r., kiedy to po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie. Od tamtego czasu impreza zyskała wielką popularność i dziś przygotowywana jest w wielu miastach Europy. Muzeum w Olsztynku w Europejską Noc Muzeów włączy się po raz siódmy.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl