Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:49 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
Stanisław Czachorowski | 2019-01-04 15:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Długa Noc Biologów pełna edukacyjnych i naukowych atrakcji

Olsztyn24
 

Ogólnopolska Noc Biologów 2019 w Olsztynie, w tym roku odbędzie się 11 stycznia (piątek), w godzinach 8.00-22.00. Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, razem z 31 innymi wydziałami przyrodniczymi i ogrodami botanicznymi, jak co roku, bierze udział w ogólnopolskim festiwalu nauki „Noc Biologów”.

Pierwszą „Noc Biologów”, w styczniu 2012 r., organizowało 16 jednostek naukowych, w 2013 r. już 19 instytucji. Jak będzie w 2019 roku? Spośród 35 jednostek, które wcześniej uczestniczyły w programie, na stronie ogólnopolskiej projektu zarejestrowanych jest już 31 (może pozostałe także się ujawnią w najbliższych godzinach).

Tegoroczna „Noc Biologów” będzie już ósmą akcją promującą wiedzę biologiczną i przyrodniczą w popularnonaukowej formie, nawiązująca do edukacji pozaformalnej i społecznej misji uniwersytetu. W przygotowanie tegorocznego wydarzenia poza Wydziałem Biologii i Biotechnologii włączyły się także: Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Nauk Społecznych UWM. Nauka wymaga współpracy i dlatego szukamy jej na różnych płaszczyznach.

Oficjalne i uroczyste otwarcie „Nocy Biologów” 2019 odbędzie się 11 stycznia (piątek) o godz. 11.00 w holu Collegium Biologiae (Kortowo, ul. Oczapowskiego 1A). Program wydarzenia można prześledzić na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl, zaś bieżące informacje można śledzić na Facebooku: https://www.facebook.com/events/280630432485166/ oraz na blogu http://biologiaolsztyn.blogspot.com/p/noc-biologow.html 
R E K L A M A
W Olsztynie naukowcy przygotowali ponad 100 różnych wykładów, warsztatów, laboratoriów, wystaw, pokazów, gier edukacyjnych, w których realizację włączeni są pracownicy, doktoranci i studenci. Spodziewamy się udziału ponad 500 uczniów i dorosłych z całego woj. warmińsko-mazurskiego. Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży szkolnej Noc Biologów w Olsztynie zaczyna się o 8.00 rano i potrwa do 22.00 w nocy. Przedpołudniowe godziny zajęć umożliwiają udział szkół wiejskich i z małych miasteczek (jest możliwość dowiezienia uczniów na zajęcia i powrót do domu - ze szkoły muszą jeszcze dojechać do swoich domów).

W tym roku w dużym stopniu „Noc Biologów” finansowana jest z projektu Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0, w ramach programu POWER. Staramy się umożliwić dostęp do wiedzy także środowiskom defaworyzowanym z terenów wiejskich. Poza udziałem w Nocy Biologów uczniom oferujemy stacjonarne zajęcia w ciągu trzech kolejnych semestrów (koniec projektu w marcu 2020 roku). Jest to jeden ze sposobów realizowania społecznej misji uniwersytetu i upowszechniania wiedzy w ramach edukacji pozaformalnej oraz wspierania zadań edukacyjnych szkół. Hasłem przewodnim w tym roku jest „Biologia dla zdrowia”.

Noc Biologów jest popularnonaukowym festiwalem naukowym. Skierowana jest zarówno do dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej, jak i do osób dorosłych przede wszystkim z województwa warmińsko-mazurskiego (ale przyjeżdżają do nas także szkoły z powiatów z północnego Mazowsza).

Wstęp na wszystkie wykłady i pokazy jest bezpłatny. Po południu zachęcamy do wyjść rodzinnych. To nie tylko mądre i rodzinne spędzanie czasu. Dzieci są znakomitym alibi dla dorosłych, by brać udział w edukacyjnych pokazach (czasem dorośli sami się wstydzą uczestniczyć w takich „niepoważnych” edukacyjnych aktywnościach).

Ponieważ najbliższa „Noc Biologów” w Olsztynie odbędzie się częściowo w ramach projektu Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0, przybędzie nieco formalności przy rezerwowaniu miejsc oraz konieczność wypełnienia deklaracji udziału (dla uczestników w wieku 6-16 lat). Więcej o projekcie na stronie: http://uniwersytetmo.blogspot.com/

„Noc Biologów” ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię, medycynę i biotechnologię. Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka czy rośliny kwiatowej. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa dyskusja nad globalnymi zmianami klimatycznymi i ich wpływ na różnorodność biologiczną Ziemi. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic.

Dr hab. Stanisław Czachorowski
(koordynator Nocy Biologów)


Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.