19:52 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
waclawbr | 2019-05-05 19:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Polacy ponownie zdominowali Międzynarodowe Zawody Historycznego Łucznictwa Konnego Grunwald 2019

VIII Międzynarodowe Zawody Historycznego Łucznictwa Konnego Grunwald 2019 | Więcej zdjęć »

Dobiegła końca tegoroczna majówka na Polach Grunwaldu. Zakończyły się też rozgrywane podczas majówki Międzynarodowe Zawody Historycznego Łucznictwa Konnego. W niedzielne (5.05) popołudnie poznaliśmy najlepszych łuczników konnych, jacy w tym roku pojawili się pod Grunwaldem.

W tegorocznej, ósmej już edycji zawodów łuczników konnych, organizowanych przez ośrodek łucznictwa konnego AMM Archery z Białegostoku oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, wystartowało 47 zawodników i zawodniczek z 17 krajów: Chin, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Mongolii, Turcji, Francji, Węgier, Rosji, Szwecji, Finlandii, Serbii, Litwy, Mołdawii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski. Chociaż warunki rywalizacji były wyjątkowo trudne (padał deszcz i śnieg, było zimno i wiał silny wiatr) zawody ukończyło 44 łuczników.

W ciągu czterech dni zawodów (czwartek-niedziela) rozegrano trzy konkurencje: w czwartek i niedzielę łucznicy rywalizowali na torze polskim w konkurencji grunwaldzkiej, w piątek w konkurencji węgierskiej zaś w sobotę w konkurencji koreańskiej.

Większość miejsc na podium wywalczyli reprezentanci polskich zespołów łuczniczych, poza kategorią „junior”, w której startowali tylko zawodnicy zagraniczni.
W klasyfikacji generalnej zawodów najlepszy okazał się Wojciech Osiecki. Drugie miejsce przypadło Leszkowi Moniakowskiemu, zaś trzecie miejsce wywalczyła Anna Sokólska. Pierwszy z zawodników zagranicznych - István Tóth z Węgier zajął czwarte miejsce.

W bardzo ważnej ze punktu widzenia organizatorów rodzimej konkurencji grunwaldzkiej również dominowali Polacy, zajmując cztery pierwsze miejsca. Tutaj również najlepszy był Wojciech Osiecki, natomiast drugie miejsce wywalczyła Anna Sokólska przed Leszkiem Moniakowskim i Anną Sterczyńską. Najlepszy z obcokrajowców - Viktor Kurza z Rosji był piąty.

W konkurencji węgierskiej miejscami na podium podzielili się zwycięzcy całych zawodów. Tyma razem najlepszy był Leszek Moniakowski, przed Wojciechem Osieckim i Anną Sokólską.

Jedynym z seniorów zza granicy, który wywalczył miejsce na podium był Węgier István Tóth. Zwyciężył on w konkurencji korańskiej, pozostawiając w pokonanym polu łuczników z Polski: Leszka Moniakowskiego i Wojciecha Osieckiego.

Klasyfikacja trójki juniorów biorących udział w zawodach przedstawiała się następująco:

1) Marcus Hjortsberg (Szwecja)
2) Youn Le Gall (Francja)
3) Liubov Moroka (Rosja).

Najlepsi łucznicy z rąk dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymona Dreja i Michała Sanczenko z AMM Archery Białystok oraz sponsorów odebrali medale, dyplomy, a także nagrody rzeczowe, wśród których były m.in. wysokiej klasy łuki historyczne. Zwycięzcy konkurencji grunwaldzkiej dodatkowo wyróżnieni zostali zekierami (pierścieniami łuczniczymi).

Więcej o uroczystości podsumowania zawodów w naszej wideo relacji i na zdjęciach z wydarzenia.

F I L M Y
G A L E R I A :
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Zakończenie VIII Międzynarodowych Zawodów Historycznego Łucznictwa Konnego Grunwald 2019