Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:22 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Ewelina Miksa | 2019-04-23 11:13 | Rozmiar tekstu: A A A
Zapraszamy na VIII Majówkę z łukiem i koniem

Najlepsi łucznicy konni znowu będą rywalizować na Polach Grunwaldu

Olsztyn24
Majówka z Łukiem i koniem na Polach Grunwaldu (fot. archiw.) | Więcej zdjęć »

Już za kilka dni na Polach Grunwaldu znowu zobaczymy galopujące konie i usłyszymy świst strzał. 2 maja (czwartek) rozpoczną się tam bowiem VIII International Mounted Archery Games (VIII Międzynarodowe Zawody Historycznego Łucznictwa Konnego). Miłośników tej dyscypliny sportu, ale także turystów złaknionych wypoczynku na łonie natury, czekają cztery dni pełne sportowych wrażeń i emocji.

Tegoroczna „Majówka z łukiem i koniem” na Polach Grunwaldu odbędzie się w dniach 2-5 maja. Na największe, międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce zjedzie blisko 40 zawodników z 20 państw. Swoje umiejętności zaprezentują wirtuozi łucznictwa konnego m.in. z Iranu, Australii, Węgier, Niemiec, Francji, Szwecji oraz Szwajcarii. Swój udział potwierdził dwukrotny Mistrz Świata, Irańczyk Ali Ghoorchian oraz pierwsza dama łucznictwa konnego, najlepsza polska zawodniczka Anna Sokólska.

Zawodników będzie można podziwiać w 3 konkurencjach. W konkurencji węgierskiej trzeba wykazać się doskonałą techniką strzelania na dużych dystansach; w konkurencji koreańskiej trzeba mieć silne nerwy oraz wykazać się szybkostrzelnością. Najtrudniejsza zaś konkurencja grunwaldzka (na zasadach Toru Polskiego), rozegrana zostanie w ciągu dwóch dni. Dla uczestników to będzie prawdziwy sprawdzian umiejętności zarówno łuczniczych jak i jeździeckich.

Już teraz organizatorzy kolejnej „Majówki z łukiem i koniem” - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz ośrodek łucznictwa konnego AMM Archery - zapraszają na wspólne spędzenie czasu. Dla publiczności przygotowano wiele atrakcji. Dorośli, młodzież i dzieci będą mieli możliwość strzelania z łuku pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wzięcia udziału w otwartym turnieju łuczniczym, skorzystania z konnych przejażdżek, wysłuchania prelekcji o współczesnym i historycznym łucznictwie konnym oraz zwiedzania Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
R E K L A M A
„Majówka z łukiem i koniem - International Mounted Archery Games (IMAG) to od 8 lat, największe międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce. Od początku istnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zawodników z zagranicy i z naszego kraju. Przez tych kilka lat, w imprezie wzięło udział ponad 200 zawodników z ponad 20 państw. Pola Grunwaldu odwiedzali zawodnicy z tak dalekich krajów jak: Iran, Malezja, USA, Turcja, Brazylia oraz najlepsi Europejczycy. Nic w tym dziwnego - zawody organizowane są na najwyższym, światowym poziomie. Trzykrotnie podczas nich była rozgrywana pierwsza runda Pucharu Europy. A co roku IMAG przyciąga najlepszych łuczników konnych z kraju i ze świata - Mistrzów Europy i Świata, medalistów Mistrzostw Świata, Pucharu Europy, Euroazji i oczywiście czołowych polskich zawodników. Kilkakrotnie podczas zawodów były bite rekordy Polski (tylko podczas zawodów w 2017 roku ustanowiony został nowy rekord Polski oraz nowy rekord toru w konkurencji węgierskiej). W tegorocznej edycji zawodów, po raz pierwszy w Polsce zostanie wprowadzona specjalna klasyfikacja drużynowa, obejmująca zespoły dwuosobowe, składające się z jednego seniora i jednego juniora.

Łucznictwo konne to współcześnie przede wszystkim sport i forma aktywnego wypoczynku. Jednak w tak wyjątkowym miejscu, na terenie gdzie rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, nie sposób zapomnieć o historii. Dlatego na zawodach wprowadzona została jeszcze jedna klasyfikacja - historyczna, dedykowana zawodnikom, którzy startują w strojach odtwarzających minione epoki: średniowiecze oraz XVI i XVII wiek. Na publiczność i widzów czeka więc nie tylko moc sportowych emocji, ale również uczta dla oczu: piękne siedemnastowieczne żupany, tatarskie czapy i łuki, strzały, kołczany i łubia odtworzone ze szczególną dbałością o zgodność z historią.

Konkurencje łucznictwa konnego na IMAG 2019

Zawody będą rozegrane w trzech konkurencjach: grunwaldzkiej (na zasadach Toru Polskiego), koreańskiej i węgierskiej. Każda z ww. konkurencji, różni się liczbą tarcz, długością toru, na którym się startuje, liczbą przejazdów oraz limitem czasu w jakim należy pokonać całą trasę.

Konkurencja Koreańska
Rozgrywana jest w trzech etapach. Na potrzeby każdego z nich tor jest przebudowywany - od 90 m poprzez 120 m, a kończąc na 150 m oraz zmieniana jest liczba tarcz (odpowiednio 2, 3 i 5). Tarcze, kwadratowe, 84 cm, są punktowane od 1 do 5. Za trafianie w każdym przejeździe wszystkich tarcz można uzyskać punkty bonusowe. Każdego zawodnika obowiązuje limit czasowy dopasowany do długości toru (odpowiednio jest to 14, 18 i 23 sekundy). Za pokonanie toru w krótszym czasie zawodnik również otrzymuje dodatkowe punkty. Za przekroczenie normy czasu, zawodnik nie tylko traci wszystkie bonusy (zarówno za czas, jak i za tarcze), ale otrzymuje jeszcze punkty ujemne (za każdą sekundę -1 pkt). Podczas przejazdu strzały muszą znajdować się w kołczanie. W trakcie rozgrywania konkurencji, każdy zawodnik ma po sześć punktowanych przejazdów tzn. po dwa na każdym torze.

Konkurencja Węgierska
Konkurencja rozgrywana na 99 metrowym, prostym torze. Limit czasu to 20 sekund. Tarcza, okrągła, o średnicy 90 cm stoi na środku toru i jest punktowana 2-3-4. Należy do niej strzelać od przodu, z boku i do tyłu. Każdy zawodnik ma po dziewięć punktowanych przejazdów, a liczba oddanych strzałów jest nieograniczona. Podobnie jak w konkurencji koreańskiej, również i tu za pokonanie toru w krótszym czasie, zawodnik otrzymuje punkty bonusowe. Za każdą sekundę poniżej limitu czasu można zyskać 1 pkt, przekroczenie zaś normy czasu jest szczególnie bolesne, gdyż przejazd jest zerowany i zawodnik nie otrzymuje żadnych punktów. W trakcie tej konkurencji strzały mogą się znajdować zarówno w ręce zawodnika, jak i w różnego typu kołczanach.

Tor polski
Nasza narodowa konkurencja wymaga od uczestników doskonałych umiejętności jeździeckich i łuczniczych. Trzeba bowiem umieć prowadzić konia na kilkusetmetrowym torze w zakrętach, jednocześnie strzelając z łuku do mat ustawionych w różnych konfiguracjach. Zawodnicy muszą celnie strzelać na dalekie odległości do przodu (nawet do 100 m) i na krótsze w bok lub do tyłu. Tarcze są ustawiane po prawej i lewej stronie toru, strzelanie wymaga więc umiejętności przekładania łuku do drugiej ręki lub na drugą stronę szyi konia. Niejednokrotnie ustawienie mat wymusza strzały pionowo w dół lub do góry. Tor polski to prawdziwie bojowe wyzwanie - kilkadziesiąt sekund galopu i prawie dwadzieścia strzałów. Jest to konkurencja najbardziej lubiana i wyczekiwana przez wszystkich zawodników. W tym roku ponownie poświęcone zostaną jej dwa dni zawodów.

Każdego dnia zawody rozpoczynać się będą u podnóża wzgórza pomnikowego o godz. 9. W zależności od warunków atmosferycznych oraz sprawności zawodników i organizatorów, zawody mogą trwać do późnych godzin popołudniowych. Uroczystość zakończenia zawodów i wręczenia nagród najlepszym łucznikom konnym zaplanowano na niedzielę (5.05) na godz. 16. pod pomnikiem grunwaldzkim.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.