Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:34 21 maja 2024 Imieniny: Jana, Kryspina
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Zapowiedzi imprez i wydarzeń
d. | 2021-03-03 10:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Niedziela z „Ciałem w drodze” w BWA

Olsztyn24
Fotorafia autorstwa Anny Baumgart

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wydarzenie on-line „Ciało w drodze”, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (7.03). W jego ramach zostanie zaprezentowany film (dostępny na facebooku BWA od od godziny 12.00) Anny Baumgard, artystki postkonceptulanej, natomiast o godzinie 19.30 odbędzie się spotkanie i dyskusja on-line wokół zaprezentowanego materiału, w której uczestniczyć będą: Anna Baumgart (artystka), Zofia Krawiec (kuratorka), Dorota Sepczyńska (filozofka) oraz Bogna Stefańska (historyczka sztuki).

Jak współcześnie zmienia się nasze nastawianie do podróży? Często interpretowana jako metafora życia, kiedyś wpisywała się w romantyczny etos odważnego zdobywcy świata. Przez wieki podróż traktowana była jako obszar zarezerwowany w ogromnej większości dla mężczyzn. To oni ucieleśniali przygodę i ryzyko, kobiety z kolei kojarzone były z ogniskiem domowym. Gloria Steinem w książce „Moje życie w drodze” pisała o tym jak ważnym doświadczeniem dla kobiet jest samotne przemieszczanie się. Poznawanie świata, ale też własnych zasobów i kompetencji oraz budowanie na tym doświadczeniu własnej tożsamości i własnego poczucia niezależności.

Z kolei w ostatnich czasach, w ramach dyskusji o katastrofie klimatycznej, coraz częściej zaleca się rezygnowanie z podróży samolotowych i rzadsze przemieszczanie się samochodem. Podróż staje się jeszcze innym tematem w świetle wydarzeń z ostatniego roku, kiedy to ze względu na pandemię wiele krajów wstrzymało połączenia lotnicze i zamknęło granice lądowe oraz nakazało izolację we własnych domach. A o przemieszczaniu zaczęto mówić w kontekście niebezpieczeństwa, jeden przejazd tramwajem mógł doprowadzić do zakażenia wirusem kilkudziesięciu osób.

BWA zaprasza na projekcję filmu Anny Baumgart „Dziennik podróży, który powstał z inspiracji postacią Mieczysławy Nogajewskiej, która przed II wojną światową samodzielnie prowadziła najbardziej znany zakład fotograficzny w Gdyni „Foto-Elite”. Wybuch wojny spowodował, że Nogajewska straciła cały swój dobytek. Wówczas rozpoczęła się też jej wieloletniej tułaczka po Polsce w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia, w którym mogłaby znów założyć swoją pracownię fotograficzną. Odbędzie się również dyskusja wokół tego filmu, w której udział weźmie artystka i reżyserka „Dziennika podróży”, a także filozofka Dorota Sepczyńska, historyczka sztuki Bogna Stefańska i kuratorka Zofia Krawiec.
R E K L A M A
Harmonogram:

» 12.00 - premiera filmu Anny Baumgart na profilu facebookowym BWA Olsztyn (materiał będzie dostępny przez 24 godziny)

» 19.30 - dyskusja on-line wokół filmu na profilu facebookowym BWA Olsztyn. W rozmowie wezmą udział: Anna Baumgart, Zofia Krawiec, Dorota Sepczyńska i Bogna Stefańska BOGNA S (spotkanie online - Facebook BWA Olsztyn)

W tym dniu Instagram BWA przejmie Zofia Krawiec, która nie tylko wprowadzi oglądających do wieczornej debaty, ale i odsłoni postać Anny Baumgart.

Zapraszamy!

******

Anna Baumgart - artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Doktora sztuki. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace filmowe, performatywne i rzeźbiarskie były prezentowane na wielu wystawach, m.in. w Brooklyn Museum of Art, Jewish Museum w Nowym Jorku, Neuer Berliner Kunstverein w Berlinie, KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, Museum on the Seam w Jerozolimie, Casino Luxembourg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Rydze, Tallinie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Polin w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz na festiwalach sztuki wideo i dokumentu, m.in. Videobrasil w Sao Paulo, Videonale w Bonn, Monstrainvideo w Milano, European Media Art Festival Osnabrück, Nowe Horyzonty, Watch Docs. Projekt „Zdobywcy Słońca” (2012) został zaproszony na Manifesta 10, ale z powodu inwazji Putina na Ukrainę artystka w ramach protestu odrzuciła zaproszenie. Film „Świeże wiśnie” (2010) otrzymał nagrodę publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. Jej prace znajdują się w licznych polskich i międzynarodowych kolekcjach, m.in. Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Górnośląskie Muzeum w Bytomiu, Parlament Europejski w Strasburgu, Muzeum Narodowe w Warszawie, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, Galeria Arsenał w Białymstoku. W latach 2000-2006 prowadziła kawiarnię Baumgart w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, która była projektem artystyczno-aktywistycznym i miejscem kultowym na ówczesnej mapie Warszawy.

Zofia Krawiec - pisarka, artystka, kuratorka i dziennikarka kulturalna. Autorka książki „Miłosny Performans” wyd. Lampa i Iska Boża (2016 r.). Autorka instagramowego projektu feministycznego pt. Nuerotic girl. Reżyserka, scenarzystka i odtwórczyni jednej z głównych ról serialu artystycznego „Łatwo płonę” zrealizowanego we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Dorota Sepczyńska - filozof, pedagog, popularyzator nauki i animator kultury. Zajmuje się filozofią współczesną i społeczną, szczególnie najnowszą filozofią polityki. Pracuje w Instytucie Filozofii UWM w Olsztynie.

Bogna Stefańska - historyczka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje w Dziale Badań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W swojej pracy badawczej zajmuje się sztuką wobec kryzysu klimatycznego i ekofeminizmem. Współtwórczyni festiwalu filmów dokumentalnych kobiet HER Docs Film Festival.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.