Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:08 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2023-02-28 19:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na Koncert na dwie trąbki

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w piątek (3.03), o godzinie 19.00, na Koncert na dwie trąbki

Wystąpią:
» Alexandr Iradyan (Armenia) – dyrygent
» Michał Tyrański - trąbka
» Damian Kurek - trąbka
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

» Janusz Ciepliński – prowadzenie koncertu

Program:
» Robert Schumann - Uwertura, scherzo i finał E-dur op. 52
» Eric Morales - Koncert na dwie trąbki
» Mieczysław Karłowicz - Symfonia e-moll op. 7 Odrodzenie.
R E K L A M A
Robert Schumann był jednym z najlepszych miniaturzystów w historii muzyki, mistrzem formy aforystycznej - zarówno pieśniowej, jak i fortepianowej. Ale katalog jego dzieł jest dużo bogatszy, a zawiera między innymi wielkie formy symfoniczne. Wymieniając je, zwykle poprzestaje się na czterech opusowanych symfoniach, a przecież do najlepszych osiągnięć gatunku należy z pewnością Uwertura, scherzo i finał E-dur op. 52. Dzieło napisane w tym samym roku co I Symfonia, jest znakomicie zakomponowaną symfonią bez wolnej części, lub też „sinfoniettą”, jak nazwał utwór sam Schumann. Świeżość inwencji, polot harmonii i młodzieńcza energia sprawiają, że op. 52 Schumanna w pełni zasługuje na regularną obecność w programach koncertów.

Zasługuje na to również Koncert na dwie trąbki amerykańskiego kompozytora Erika Moralesa (ur. 1966). To świetny przykład eklektyczności muzyki współczesnej, która w nurcie reprezentowanym przez Moralesa, stanowi efektowne połączenie klasycznego brzmienia symfonicznego z elementami jazzu i hollywoodzkiej muzyki filmowej. Utwór, który prawykonany został w 2013 roku, z jednej strony ukazuje wszystkie możliwości dużego zespołu orkiestrowego z rozbudowaną sekcją perkusyjną, z drugiej zaś - bogate walory trąbki jako instrumentu solowego. Gęste rytmy, pełne blasku melodie i dość tradycyjna harmonia najbardziej przywodzą na myśl ścieżki dźwiękowe do wielkich produkcji filmowych z czasów złotej ery Hollywoodu, a solistom dają okazję do popisania się pięknym dźwiękiem i umiejętnościami wirtuozowskimi.

Romantyczną klamrę koncertu stanowić będzie ostatni studencki utwór Mieczysława Karłowicza - Symfonia e-moll op. 7 „Odrodzenie”, wzorowana na symfonice Piotra Czajkowskiego. I podobnie jak niektóre dzieła rosyjskiego kompozytora, również symfonia Karłowicza posiada literacki, bardzo obszerny zresztą, program. Zawarte w nim idee Alistair Wightman i Elżbieta Dziębowska, biografowie autora Powracających fal, ujęli w następujące określenia: „typowo tetmajerowskie żale i smutki, pozytywistyczna praca u podstaw, nietzscheańska wola walki i wreszcie senna zaduma nad przyszłym światem zastąpiona później pewną formą panteizmu”. Tekst Karłowicza przywodzi na myśl komentarz Czajkowskiego do jego V Symfonii. Między obu dziełami można też dostrzec inne podobieństwa: tę samą tonację, metrum pierwszych części czy wielką apoteozę w tonacji E-dur w finale. I już choćby to świadczy o tym, jak mało reprezentatywny to utwór dla dojrzałego stylu Karłowicza. Wightman nie jest entuzjastą tego dzieła: „Karłowicz w sposób oczywisty odczuwał konieczność skomponowania utworu w taki sposób, aby wykazać się dobrą znajomością warsztatu technicznego, ale zarazem wydaje się, że posługiwał się nim jako środkiem służącym do odrzucenia tych tradycyjnych elementów, które uważał za nieistotne. W rezultacie Symfonia stała się ważnym, aczkolwiek negatywnym aktem mających na celu podkreślenie własnego ja kompozytora”. I już choćby z tego powodu zasługuje na poznanie lub kolejne wysłuchanie na żywo. Jest po prostu niezwykle ciekawym etapem twórczości autora najwybitniejszych polskich poematów symfonicznych.

Alexandr Iradyan - dyrygent

Dyrygent, kompozytor i pianista urodzony w 1990 roku w Erewaniu, występował w ponad piętnastu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Belgii, Niemczech, na Białorusi, w Uzbekistanie, Gruzji, Stanach Zjednoczonych.

Karierę rozpoczął w wieku 16 lat, kiedy wraz z Narodową Orkiestrą Filharmonii Armeńskiej wykonał własny koncert fortepianowy. Jest zwycięzcą wielu ważnych konkursów, takich jak: Międzynarodowy Konkurs im. Arama Chaczaturiana (I nagroda) i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Jekaterynburgu (grand prix). Muzyka Alexandra Iradyana wykonywana była w Carnegie Hall w Nowym Jorku, BOZAR w Brukseli i innych prestiżowych salach. W 2014 roku balet Iradyana Memos of Suicide wystawiony był na deskach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Erewaniu.

Artysta ukończył studia kompozytorskie w Państwowym Konserwatorium w Erewaniu w 2014 roku, zaś dyrygenturę studiował w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. W 2016 roku przeprowadził się do Berlina, by studiować z Międzynarodowej Akademii Dyrygentury przy Universität der Künste u Stevena Sloane’a. Od ukończenia studiów w 2019 roku mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie jest wykładowcą swojej uczelni, a także dyrektorem artystycznym i dyrygentem Sonoris Orchestra Berlin. Pełni także funkcję dyrygenta gościnnego Narodowej Orkiestry Kameralnej Armenii. Współpracuje z licznymi orkiestrami na całym świecie, z którymi wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i współczesny. W czerwcu 2020 roku Alexandr Iradyan zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Arama Chaczaturiana, co dało mu możliwość wystąpienia w Olsztynie z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Artysta ma koncie współpracę z tak znakomitymi muzykami i zespołami, jak: Mischa Maisky, Maxim Vengerov, George Pehlivanian, Belgijska Orkiestra Narodowa, Orkiestra Symfoniczna Radia i TV w Słowenii. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, które prowadzili Robin Ticciati (Deutsches Symphonie Orchester), Sir Roger Norrington, Grzegorz Nowak (Royal Philharmonic Orchestra of London). Dyrygował takimi orkiestrami, jak: Brandenburger Symphoniker, Hochschulorchester der UdK, Staatstheater Cottbus, Bochumer Symphoniker, Kammerorchester Prenzlau, Naubrandenburger Symphoniker.

Michał Tyrański - trąbka

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie trąbki współczesnej oraz trąbki naturalnej. Swoje umiejętności gry doskonalił na wielu kursach muzycznych u wybitnych pedagogów, takich jak: Konradin Groth, Wolfgang Bauer, Tomasz Ślusarczyk, Paul Archibald, Andrew Balio, Richard Giangiulio, Alex Jokiipi, Gabriel Cassone, Guy Touvron, Kristian Steenstrup.

Jest laureatem wielu konkursów muzycznych, w tym pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Trębaczy w Tarnopolu (Ukraina, 2010), pierwszego miejsca na VI Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w konkursie solistów w kategorii otwartej, który odbył się w Kaliszu w 2011 roku oraz pierwszego miejsca w IX Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w kategorii otwartej solistów w Brnie w 2013 roku.

Na stałe współpracował z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Obecnie jest solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z zespołami symfonicznymi oraz kameralnymi w Polsce i za granicą: {oh!} Orkiestrą Historyczną, Orchester für Alte Music Vorpommern, Batzdorfer Hofkapelle, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą XVIII, Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i wieloma innymi.

Koncertował jako solista i kameralista na wielu festiwalach, m.in. w Korei Południowej, Chinach, Hiszpanii, Niemczech, Turcji, Włoszech, Francji czy Rosji.

Jako pedagog na stałe związany jest z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Brał udział w licznych nagraniach z takimi zespołami, jak: Arte dei Sounatori, Goldberg Baroque Ensemble, {oh!} Orkiestra Historyczna, Polska Filharmonia Bałtycka.

Damian Kurek - trąbka

Trębacz, doktor sztuki. Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku ośmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu pod kierunkiem Piotra Waloszczyka. Ukończył studia z wyróżnieniem w klasie trąbki profesora Romana Grynia oraz

w klasie trąbki naturalnej profesora Johanna Plietzscha w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w klasie trąbki profesora Gabriele Cassone w Konserwatorium Muzycznym w Nowarze (Włochy). Brał udział w kursach prowadzonych przez takich profesorów, jak: Philip Smith, Wolfgang Bauer, Konradin Grot, Gabor Boldoczki, Marcus Wursch, Max Sommerhalder, Mauro Maur, Ronald Room, Richard Giangiulio, Klaus Breaker, Sergiu Carstea, Wim van Hasselt.

Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych w Brnie, Międzynarodowego Konkursu Trębaczy w Tarnopolu, Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu.

Współpracuje z orkiestrami oraz zespołami w kraju i za granicą, m.in. z Concertogrosso Berlin, z którą odbył trasę koncertową w roli solisty, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, NFM Orkiestrą Leopoldinum, Poznań Barock Trumpets oraz kwintetem dętym blaszanym Castle Brass.

Jest członkiem i współzałożycielem Polish Brass Trio. Od 2014 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, zaś od 2016 roku – trębaczem-solistą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.

Damian Kurek gra na instrumentach firmy STOMVI.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.