Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:53 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2023-04-13 21:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Jest wsparcie na rozwój lokalny kierowany przez społeczność

Olsztyn24
Beneficjenci umów z przedstawicielami zarządu województwa (fot. WMUM)

Marszałek Gustaw Marek Brzezin podpisał umowy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od ponad 15 lat uczestniczy we wdrażaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, odnosząc ogromne korzyści mające wpływ na rozwój regionu i poprawę jakości życia środowisk lokalnych.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym z PROW mieszkańcy naszego województwa, w szczególności z obszarów wiejskich, mogą m.in. założyć własną działalność gospodarczą, dynamicznie rozwijać swoją dotychczasową działalność, zadbać o zachowanie dziedzictwa lokalnego, czy promować walory swojego obszaru zamieszkania, w tym produkty lub usługi lokalne.

Jednym z kierunków wsparcia w ramach PROW 2014-2020 realizowanym za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania jest szeroko rozumiany rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS), w tym: podejmowanie działalności gospodarczej, tworzenie nowych miejsc pracy, szkolenia, kursy zawodowe pozwalające na zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy oraz niekomercyjna infrastruktura rekreacyjna i turystyczna. Oznacza to, że za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania z obszaru objętego lokalną strategią rozwoju na terenie naszego województwa beneficjenci realizują swoje przedsięwzięcia. Wiele inicjatyw dotyczy wspierania współpracy między podmiotami wykonującymi działalność gospodarczą na terenach wiejskich w zakresie świadczenia usług turystycznych, rozwijania rynków zbytu produktów lub usług lokalnych oraz w ramach krótkich łańcuchów dostaw, zachowania dziedzictwa lokalnego, budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej oraz promowania obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju.
R E K L A M A
Inicjatywa Leader to działania lokalne i przede wszystkim zaplanowane przez samych mieszkańców. Pomysł na przedsiębiorczość i aktywność społeczną bez ludzi z pasją nie jest możliwy. To lokalni liderzy wspierają i inicjują wszelkie działania. Dlatego do wyzwań po stronie lokalnych grup należy kształcenie liderów na wiejskich obszarach, rozwijanie walorów turystycznych, czy markowych produktów i obiektów turystycznych. Za pośrednictwem lokalnych grup mieszkańcy z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju realizują własne inicjatywy. Ponad 50 proc. środków przeznaczonych na wdrażanie tych strategii skierowano na tworzenie nowych miejsc pracy. Dotychczasowe doświadczenie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, jako instytucji wdrażającej programy unijne służące pozyskiwaniu funduszy w wyżej wymienionych zakresach pokazuje, że jest to najskuteczniejsza forma tzw. „pobudzenia obszarów wiejskich”, zmieniająca oblicze warmińsko-mazurskiej wsi na lepsze.

Podsumowując dotychczasową realizację PROW 2014-2020, można śmiało powiedzieć, że beneficjenci z Warmii i Mazur w pełni wykorzystali szansę, jaką dają środki unijne. Do tej pory w ramach poddziałania 19.2 r. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 ze wszystkich lokalnych grup działania z terenu województwa warmińsko-mazurskiego wpłynęło łącznie 1958 wniosków o przyznanie pomocy, a samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zawarł z Beneficjentami łącznie 1144 umowy o przyznaniu pomocy (na kwotę ponad 129 mln złotych).

Z samego obszaru działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zawarł do tej pory z Beneficjentami 105 umów o przyznaniu pomocy na łączną kwotę 11 mln złotych. LGD „Lider w EGO” z siedzibą w Ełku, skupia 11 gmin z 3 powiatów wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzięki funduszom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wspierającym lokalne działania kierowane przez społeczność, po raz kolejny zostały umowy o przyznaniu pomocy. Wnioskodawcy z obszaru działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” podpisali 8 umów (lista dostępna na https://warmia.mazury.pl) o przyznanie pomocy na łączną kwotę 800 tys. zł. Planowane do realizacji operacje dotyczą podejmowania działalności gospodarczej służącej podniesieniu poziomu przedsiębiorczości na terenie LGD. Dodatkowo z innych lokalnych grup działania zostanie podpisanych 5 umów na kwotę 390 tys. zł.

1 stycznia 2023 roku rozpoczął się kolejny okres programowania funduszy unijnych. Wsparcie finansowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2023-2027 będzie przyznawane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR). Wsparcie to będzie obejmowało interwencję LEADER, w związku z tym zarząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił w terminie od 11 kwietnia 2023 r. do 7 czerwca 2023 roku nabór wniosków w ramach konkursu na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Celem konkursu jest wybór Lokalnych Strategii Rozwoju, które będą realizowane przez Lokalne Grupy Działania w latach 2023-2027. W ramach wdrożenia interwencji planuje się 2 komponenty:

» Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - poprzez realizację zróżnicowanych operacji/ projektów/ inicjatyw w zakresach objętym wsparciem, w tym m.in.: projekty grantowe i operacje własne LGD oraz projekty współpracy (Wdrażanie LSR),

» Zarządzanie lokalnymi strategiami rozwoju i animacja (Zarządzanie LSR).

Cele interwencji będą osiągnięte przez realizację operacji w następujących zakresach wsparcia:

1. Rozwój przedsiębiorczości, w szczególności:
• podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne
• rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej
• rozwijanie przedsiębiorstw społecznych.

2. Rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych w szczególności w zakresie:
• gospodarstw agroturystycznych
• zagród edukacyjnych
• gospodarstw opiekuńczych.

3. Rozwój współpracy w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych.
4. Poprawa dostępu do usług dla lokalnych społeczności,
5. Przygotowanie koncepcji inteligentnej wsi (Smart Villages).
6. Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej.
7. Kształtowanie świadomości obywatelskiej.
8. Włączenie społeczne osób w niekorzystnej sytuacji.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.