Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:38 30 kwietnia 2024 Imieniny: Bartłomieja, Donaty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Zapowiedzi imprez i wydarzeń
inf. pras. | 2023-04-18 19:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przygotowuje się do tegorocznej „Majówki z łukiem i koniem”

Olsztyn24
Majówka z łukiem i koniem (fot. archiwum)

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przygotowuje się do „Majówki z łukiem i koniem”, jednego ze sztandarowych wydarzeń rozgrywających się na grunwaldzkich polach. Na publiczność czekają trzy dni pełne emocji. Między 29 kwietnia, a 1 maja 2023 r., zorganizowane zostaną XII Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego. W tym roku prawdopodobnie pojawią się dwie nowe reprezentacje – Kataru i Arabii Saudyjskiej.

Zawodników będzie można podziwiać w 3 konkurencjach. W Tower 90 trzeba wykazać się doskonałą techniką strzelania na dużych dystansach; w Raid 233 trzeba mieć silne nerwy, oraz wykazać się szybkostrzelnością; w konkurencji Qabaq wywodzącej się z tradycji tureckiej, strzela się natomiast do celu umieszczonego w górze. Dla uczestników to będzie prawdziwy sprawdzian umiejętności zarówno łuczniczych jak i jeździeckich.

Już teraz organizatorzy kolejnej Majówki z łukiem i koniem - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz ośrodek łucznictwa konnego AMM Archery - serdecznie zapraszają na wspólne spędzenie czasu. Dla publiczności przygotowano wiele atrakcji. Dorośli, młodzież i dzieci będą mieli możliwość strzelania z łuku pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, konne przejażdżki, prelekcje o współczesnym i historycznym łucznictwie konnym; zwiedzanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem; otwarty turniej łuczniczy.

******
R E K L A M A

Majówka z łukiem i koniem - International Mounted Archery Games (IMAG)

Od 11 lat, największe międzynarodowe zawody łucznictwa konnego w Polsce. Od początku istnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zawodników z zagranicy i naszego kraju. Przez tych kilka lat, w imprezie wzięło udział ponad 200 zawodników z blisko 20 państw. Pola Grunwaldu odwiedzali zawodnicy z tak dalekich krajów jak: Iran, Malezja, Korea, USA, Turcja, Brazylia oraz najlepsi Europejczycy. Nic w tym dziwnego - zawody organizowane są na najwyższym, światowym poziomie.

Trzykrotnie podczas nich była rozgrywana pierwsza runda Pucharu Europy. A co roku IMAG przyciąga najlepszych łuczników konnych z kraju i ze świata - Mistrzów Europy i świata, medalistów Mistrzostw Świata, Pucharu Europy, Euroazji i oczywiście czołowych polskich zawodników. Kilkukrotnie podczas zawodów były bite rekordy Polski (podczas zawodów, w 2017 roku ustanowiony został nowy rekord Polski oraz nowy rekord toru w konkurencji węgierskiej).

Łucznictwo konne to współcześnie przede wszystkim sport i forma aktywnego wypoczynku. Jednak w tak wyjątkowym miejscu, na terenie gdzie „rozegrała” się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy nie sposób zapomnieć o historii. Dlatego na zawodach wprowadzona została jeszcze jedna klasyfikacja - historyczna. Dedykowana zawodnikom, którzy startują w strojach odtwarzających minione epoki: średniowiecze oraz XVI i XVII wiek. Na publiczność i widzów czeka nie tylko moc sportowych emocji, ale również uczta dla oczu: piękne siedemnastowieczne żupany, tatarskie czapy oraz łuki, strzały, kołczany i łubia odtworzone ze szczególną dbałością o zgodność z historią.

Konkurencje łucznictwa konnego na IMAG 2023:

Zawody będą rozegrane w trzech konkurencjach: Raid 233, Tower 90 oraz Qabaq Individual. Każda z ww. konkurencji, różni się ilością i ustawieniem tarcz oraz limitem czasu w jakim należy pokonać całą trasę.

Konkurencja Raid 233

Rozgrywana jest w trzech etapach. Na potrzeby każdego z nich, tor jest przebudowywany - zmienia się ilość tarczy (I etap - 2, pozostałe - 3) oraz ich ustawienie względem toru jazdy. Tarcze kwadratowe, o boku 80 cm są punktowane od 5 do 1. Za trafianie w każdym przejeździe wszystkie tarcze można uzyskać punkty bonusowe. Każdego zawodnika obowiązuje limit czasowy 14 sekund. Za pokonanie toru w szybszym czasie zawodnik również otrzymuje dodatkowe punkty bonusowe. Za przekroczenie normy czasu, zawodnik nie tylko traci wszystkie bonusy (zarówno za czas jak i za tarcze), ale otrzymuje jeszcze punkty ujemne (za każdą sekundę -1 pkt). Podczas przejazdu strzały muszą znajdować się w kołczanie. W trakcie rozgrywania konkurencji, każdy zawodnik ma po sześć punktowanych przejazdów tzn. po dwa na każdym ww. torze.

Konkurencja Tower 90

Konkurencja rozgrywana na 90-metrowym, prostym torze. Limit czasu to 18 sekund. Tarcza, okrągła, o średnicy 90 cm stoi w połowie toru i jest punktowana 5-4-3-2-1. Należy do niej strzelać od przodu, w bok i do tyłu. Każdy zawodnik ma po sześć punktowanych przejazdów, a ilość oddanych strzałów jest nieograniczona. Podobnie jak w konkurencji koreańskiej, również i tu, za pokonanie toru w szybszym czasie, zawodnik otrzymuje punkty bonusowe. Za każdą sekundę poniżej limitu czasu można zyskać 1 pkt. Przekroczenie zaś normy czasu jest szczególnie bolesne, gdyż przejazd jest zerowany i zawodnik nie otrzymuje żadnych punktów. W trakcie tej konkurencji strzały mogą się znajdować zarówno w ręce zawodnika, jak i w różnego typu kołczanach.

Qabaq Individual

Zawodnicy strzelają do okrągłego celu umieszczonego na szczycie wysokiego słupa stojącego 60 m od linii startu. Każdy zawodnik ma dwa punktowane przejazdy. Punkty (5-3-1) przydzielane są w zależności od odległości w jakiej znajduje się koń od celu oraz pozycji jeźdźca przy złożeniu się do strzału.

******

Program Majówki z łukiem i koniem 2023

» 29.04.2023 - sobota
10:00 - 16:00 konkurencja Raid Track 2-3-3

» 30.04.2023 - niedziela
10:00 - 16:00 konkurencja Tower Track 90

» 1.05.2023 - poniedziałek
9:00 - 13:00 konkurencja Qabaq Individual
13:30 - 14:30 pokazy konne
15:00 - 16:00 - ceremonia zamknięcia zawodów

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.