Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:39 01 maja 2024 Imieniny: Józefa, Filipa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
waclawbr/inf. pras. | 2023-09-15 23:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Grafiki, ceramiki i płaskorzeźby Salvadora Dali w FilArt Galerii

Olsztyn24
Otwarcie wystawy w FilArt Galerii | Więcej zdjęć »

W Galerii FilArt, urządzonej na trzech poziomach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, otwarto dzisiaj (15.09) wystawę oryginalnych grafik, ceramik i płaskorzeźb jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku - Salvadora Dali. Dodatkowego „smaczku” wystawie dodaje fakt, że właścicielem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie na Kaszubach. W otwarciu wystawy uczestniczył dyrektor tego GOK - Rafał Płotka.

Otwarcie wystawy zatytułowanej „Salvador Dali - Esencjonalnie”, prezentującej blisko 90 prac Salvadora Dali, było okazją do otwarcia w filharmonii nowej przestrzeni wystawienniczej - FilArt Galerii. Galeria ma prezentować sztukę lokalnych i światowych artystów. Dyrekcja filharmonii planuje organizować nowe wystawy co dwa miesiące.

Zgromadzone na inauguracyjnej wystawie grafiki, porcelana i płaskorzeźba są w większości sygnowane własnoręcznie przez artystę. Prezentowane dzieła ukazują mniej znane oblicze Dalego. W pracach z cyklu „Boska komedia” daje się poznać jako świetny ilustrator i interpretator, w cyklu uwidacznia się jego maniakalne wręcz przywiązanie do pewnych motywów. Dalí był także wielkim miłośnikiem sztuki dawnej i również temu dawał wyraz w grafikach.

Do najbardziej kontrowersyjnych działalności Dalego należą obrazy religijne, powstałe w wyniku rzekomych uniesień wiary artysty, w których odwoływał się m.in. do baroku włoskiego i hiszpańskiego, a także akademizmu XIX wieku. W filharmonii prezentowana jest płaskorzeźba „Chrystus Gali”, która jest najcenniejszym obiektem tej wystawy.
R E K L A M A
Obok bogactwa podejmowanych tematów zaskakiwać może także niezwykła biegłość warsztatowa w technikach graficznych. Dalí nie traktował żadnej dziedziny swojej twórczości pobocznie, a wręcz każdy aspekt jego życia był sztuką. Wystawa w FilArt Galerii Filharmonii Warmii i Mazur to wyjątkowa możliwość, by poznać bliżej tę nieco nieznaną dziedzinę wielowątkowej twórczości wszechstronnego artysty.

Jak napisał Dr Marian Panek „Salvador Dali wykreował swój odmienny wizualny świat. Świat nadrealnych postaci, zdarzeń, rekwizytów, przebiegu wyrafinowanych plastycznych opowieści o nim. Dali stworzył inny, własny, znaczący, pełen symbolicznych treści artystyczny kosmos. Sam też jest bohaterem tych wizualnych narracji w odmiennych wcieleniach, przy stosowaniu różnych realizacyjnych metod, twórczych nawykach i sposobie pracy. Jego sztuka jest podziwiana. Fascynuje zarówno pospolitego widza, jak i znawców surrealistycznego widzenia.

Dali dokonuje tego w wyrazisty sposób w swych grafikach. Prace na papierze drukowane na zamówienie przez znane wydawnictwa czy drukarzy - właścicieli słynnych pracowni graficznych - poszerzyły znacząco krąg jego odbiorców. Są ewidentnie wynikiem świadomej autopromocji własnej twórczości.

Na ekspozycje w Luzińskim Ośrodku Kultury składa się 75 grafik, 24 ceramiki, 1 płaskorzeźba które powstały w przestrzeni 1944-1983 i w interesujący sposób przywołują zainteresowanie katalońskiego artysty różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku. Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Prezentowane są litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Cykle graficzne: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. Są także inne pojedyncze prace o dużej artystycznej wartości.

Dali eksperymentował w grafice, najlepiej czuł się w akwaforcie, sięgał też po akwatintę, rytował na deskach, stosował zabiegi fotochemiczne przydatne przy naświetlaniu emulsji na matrycach. Wzbogacał swój repertuar techniczny o klasyczne ksylografie czy fotoryty w tworzywach sztucznych. Na płytach litograficznych zostawia formy, ślady miotanych nabojów z kolorowymi farbami, strzela również takimi pociskami do blach miedzianych.

Oglądając jego grafiki, stajemy przed fenomenem surrealizmu, który w wydaniu Dalego- innowatora rozciąga się na całe minione stulecie, choć u podstaw warsztatu tego artysty leży solidne doświadczenie szkoły klasycznej, zarówno pod względem znajomości historii sztuki, jak i rozmaitości technik plastycznych”.

Wystawę można oglądać od 15 września do 15 października 2023 roku w FilArt Galerii, czyli foyer Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie wystawy „Salvador Dali – Esencjonalnie” w olsztyńskiej filharmonii
15-09-2023
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.