Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:58 15 czerwca 2024 Imieniny: Jolanty, Bernarda
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wypoczynek, rekreacja
AS/Orion | 2024-05-22 18:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak zrobić leżak ogrodowy z palet?

Olsztyn24
(fot. Materiał partnera) | Więcej zdjęć »

Samodzielne wykonywanie przedmiotów daje dużo satysfakcji, a przy tym może przynieść spore oszczędności. Z zalet tworzenia rzeczy we własnym zakresie warto skorzystać przy okazji kompletowania mebli do ogrodu. Leżak ogrodowy z palet ma szansę stać się nie tylko funkcjonalnym, ale i pięknym elementem wyposażenia zielonego terenu. Oto co trzeba zrobić, by go stworzyć.

Wybór i kompletowanie palet na leżak ogrodowy

Najlepszym materiałem, by zrobić leżak ogrodowy, będą europalety, ponieważ są solidniejsze, a tym samym trudniejsze do złamania od platform innych typów. Warto jednak mieć na uwadze, że przez to bywają od nich cięższe (jedna sztuka waży 25 kg). Europalety sprawdzą się w przypadku mebla, który będzie rzadko przenoszony.

Pojedyncza platforma euro (EPAL) ma 1,2 m długości, 80 cm szerokości i 10 cm wysokości. W związku z tym do wygodnego kładzenia się i wstawania z mebla potrzeba co najmniej dwóch palet. Dla zwiększenia komfortu wypoczynku warto też dodać kolejną, wydłużającą siedzisko. Jednak liczące 2,4 m długości miejsce do leżenia można przyciąć.

Montaż leżaka ogrodowego z palet

Do wykonania mebla nie trzeba niczego więcej niż gwoździ i młotka. Pracę można też przyspieszyć. W tym celu do mocowania kolejnych elementów należy użyć wkrętów do drewna i wkrętarki. Oprócz tego potrzebny będzie specjalny klej.
R E K L A M A
Montaż leżaka ogrodowego powinien wyglądać w następujący sposób:

1. Na początek trzeba dokładnie oszlifować deski. Do tego zadania potrzebne będą dwa rodzaje papieru ściernego. Wstępna obróbka wymaga produktu o średniej gradacji, czyli od P80 do P120. By wykończyć powierzchnię tak, aby była gładka, przyda się papier o drobnej gradacji np. P220.

2. Po usunięciu nierówności i drzazg paletę warto zabezpieczyć lakierem. Jeśli drewno ma zmienić kolor, potrzebna będzie bejca bądź lakierobejca.

3. Następnie należy postawić jedną paletę na drugą i przymocować je do siebie. W ten sposób uda się stworzyć dostatecznie wysokie siedzisko.

4. Jeśli leżak ogrodowy ma być długi, nie obejdzie się bez przykręcenia do siebie dwóch palet jedna za drugą. Naddatek można odciąć przy pomocy piły ręcznej. Wcześniej trzeba zaznaczyć linię cięcia oraz wyjąć gwoździe łączące zewnętrzną dolną deskę z wierzchnimi. Po odcięciu części palety wystarczy ją przymocować z powrotem do końca siedziska od spodu.

5. Kolejny krok to montaż oparcia. Ze względu na to, że powinno znajdować się ono pod kątem, tę czynność najlepiej wykonać w dwie osoby. Jedna będzie trzymać paletę w odpowiedniej pozycji, a druga połączy ją z siedziskiem przy pomocy przyciętej pionowej (i dostatecznie grubej) deski oraz kleju.

Ważne, by użyć kleju szybkowiążącego, a po jego zaaplikowaniu przycisnąć oparcie do siedziska i trzymać je tak przez kilka minut.

Warto pamiętać o wyborze odpowiedniego spoiwa. Do łączenia drewna z drewnem najlepszy będzie klej aminowy. Zamiast niego można użyć produktu polioctanowego (wikolowego). Do budowy leżaka nie nadają się za to preparaty poliuretanowe, gdyż ich właściwości klejące słabną pod wpływem promieni słonecznych.

Tapicerowanie leżaka ogrodowego z palet

Aby leżak był wygodny, wystarczy położyć materac i poduszki. Mebel może jednak być jeszcze wygodniejszy, jeśli zostanie obłożony tapicerką. Jak to zrobić?

1. Na zwiększenie komfortu pozwoli pianka tapicerska. Warto postawić na produkt oznaczony symbolem T14. Taki materiał wykorzystuje się m.in. do produkowania materaców.

2. Piankę tapicerską należy ciąć przy pomocy bardzo ostrego noża. Do tego zadania nadaje się ostrze do krojenia wykładzin. Czyste cięcie pozwala uzyskać trzymanie rękojeści noża pod kątem 90°. Przed przystąpieniem do tej czynności linię cięcia zaznacza się przy pomocy linijki i kolorowej taśmy lub flamastra.

3. Następnie na piankę nakłada się materiał. Powinien być on około 10 cm dłuższy na każdym boku. Całość pozostaje przytwierdzić do leżaka. W tym celu mebel trzeba odwrócić, a następnie przymocować obicie do wierzchu siedziska przy pomocy zszywacza tapicerskiego.

4. Po przymocowaniu tapicerki materiał na jej rogach będzie wystawał. Na koniec trzeba go więc jeszcze zawinąć, a następnie połączyć specjalnym klejem albo spiąć szpilkami tapicerskimi.

Praktyczne modyfikacje leżaka ogrodowego z palet

Leżaki ogrodowe z palet mogą stać się jeszcze bardziej funkcjonalne. Dobrze jest pomyśleć o ich przenoszeniu i wygodzie spędzania na nich długich godzin. Przydać mogą się m.in.:

• kółka - dzięki którym nie trzeba będzie dźwigać ciężkiego mebla;
• szuflady pod siedziskiem - na okulary przeciwsłoneczne, książkę, smartfon czy cokolwiek innego, co ma znajdować się pod ręką.

Leżak ogrodowy z palet a mebel ze sklepu

Podsumowując, mankamentem leżaków ogrodowych z palet jest brak regulacji oparcia. Jeśli ta cecha mebla ma kluczowe znaczenie, warto zastanowić się nad zakupem gotowego modelu. W sprzedaży dostępne są zarówno meble drewniane, jak i metalowe. Zdecydowanie się na te drugie otwiera nowe możliwości, takie jak zakup modelu grawitacyjnego bądź podwieszanego.

Z D J Ę C I A
AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.