Kolejni żołnierze rozpoczynają służbę w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W piątkowy (4.07) ranek przed bramą koszar w Giżycku, pojawili się ochotnicy, którzy przez szesnaście dni będą przyswajali sobie podstawy żołnierskiego rzemiosła. Znaczną część stanowią uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy wzięli udział w programie „Wakacje z WOT”.
W pierwszym tegorocznym wakacyjnym szkoleniu, organizowanym przez 4. Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej, bierze udział ponad stu pięćdziesięciu ochotników z całego województwa.
- Jednym z powodów, dla których wstąpiłam do Wojsk Obrony Terytorialnej jest chęć bycia potrzebnym, zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności - mówi ochotniczka Marta.
„Wakacje z WOT” są kierowane przede wszystkim do uczniów i studentów, ale wśród ochotników są także osoby pracujące, które chcą łączyć zatrudnienie w cywilnych firmach i instytucjach ze służbą wojskową. Tę możliwość dają im właśnie Wojska Obrony Terytorialnej.
Dla ponad stu ochotników to pierwszy kontakt z wojskiem, dlatego przejdą oni szesnastodniowe szkolenie podstawowe.
- To pierwszy krok w służbie dla Rzeczpospolitej. Intensywne szesnaście dni, które uczą podstaw wojskowego rzemiosła, od musztry, przez strzelanie, aż po taktykę lekkiej piechoty - mówi ppłk Jacek Szpakowski, dowódca 41. Batalionu Obrony Pogranicza w Giżycku.
Weryfikacją zdobytej podczas szkolenia wiedzy i umiejętności będzie pętla taktyczna - forsowny, wielogodzinny egzamin w terenie. „Szesnastkę” zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, po której nowi terytorialsi trafią do pododdziałów brygady, rozlokowanych w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.
- Każdy ochotnik, który zakłada mundur, staje się częścią zespołu i bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojej małej ojczyzny - podkreśla ppłk Szpakowski.
Około pięćdziesięciu ochotników, którzy w piątek dołączyli do 4WMBOT, ma już doświadczenie wojskowe i złożyło w przeszłości przysięgę wojskową. W ich przypadku szkolenie będzie o połowę krótsze.
Ukończenie „szesnastki”, lub „ósemki” nie oznacza, że proces szkolenia żołnierzy się zakończył. Każdy terytorials musi raz w miesiącu przejść dwudniowe szkolenie rotacyjne, a raz w roku - czternastodniowe szkolenie zintegrowane. Może też doskonalić umiejętności lub zdobywać nowe kompetencje podczas specjalistycznych kursów, a wyróżniający się żołnierze mogą zostać podoficerami (po ukończeniu kursu „Sonda”) i oficerami (kurs „Agrykola”).
„Wakacje z WOT” w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obejmą w tym roku dwa szkolenia: pierwsze rozpoczęło się właśnie w Giżycku, kolejne zaplanowano w Braniewie, od 25 lipca do 9 sierpnia.
Kontakt w sprawie rekrutacji do WOT znaleźć można na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl Informacji o kryteriach i terminach naboru do służby udzielają też zainteresowanym Wojskowe Centra Rekrutacji.
„Wakacje z WOT” po raz pierwszy zorganizowane zostały w 2019 roku. Rok temu w całej Polsce z tej formy szkoleń skorzystało ponad 3600 ochotników.
Z D J Ę C I A