Zamek Biskupi w Lidzbarku Warmiński, oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie do 7 grudnia bieżącego roku, w siedem niedziel, o godzinie 17.00, zaprasza na cykl koncertów Zamek Muzyki - artystów muzyków specjalizujących się w grze na historycznych instrumentach i interpretacjach dzieł dawnych mistrzów.
W niedzielę (13.07) odbędzie się drugi koncert: LIMINALIS - dawne melodie Wysp Brytyjskich.
LIMINALIS to trio, które przenosi dawne XVII i XVIII-wieczne melodie w nową przestrzeń dźwiękową, balansując na granicy epok. Zespół czerpie inspirację z dawnych melodii zapisanych w angielskich, irlandzkich, szkockich zbiorach na flet, opracowanych przez kompozytorów żyjących na przestrzeni XVII - XIX wieku, interpretując je w świeży, współczesny sposób. Ich muzyka to połączenie tradycji, nurtu wykonawstwa muzyki dawnej i nowoczesności, gdzie historyczne wariacje splatają się z autorskimi kompozycjami i improwizacją. Muzyka Liminalis jest akustyczna, liryczna i transowa, momentami subtelna, a innym razem dynamiczna i pełna energii. To podróż między epokami, gdzie dawne melodie odnajdują nowe życie w nowoczesnych aranżacjach.
W pierwszej części koncertu usłyszymy kompozycje Louisa Jansena, który w swoim dziele „12 Scotch Airs or Melodies Arranged with Variations for the German Flute” z XVIII/XIX wieku, zaprezentuje klasyczne szkockie melodie, takie jak „My ain kind Deary” oraz „Roslin Castle”. Te utwory, przepełnione emocjami, będą wprowadzeniem do bogatej tradycji muzycznej Szkocji. Następnie, John Walsh, znany z pracy nad „The Division Flute”, przybliży nam utwory z XVII/XVIII wieku, w tym „Readings Ground” oraz „Faronells Ground”. Jego kompozycje pokazują wirtuozerię i technikę gry na flecie, a także rozwijają tradycję melodii tanecznych. Kolejnym punktem programu będą stare pieśni, w tym znana „Scarborough Fair” oraz „The Sky Boat Song”. Te utwory, datowane na XVI i XVIII wiek, są nie tylko melodiami, ale również nośnikami kulturowych opowieści, które przetrwały wieki. W dalszej części koncertu zaprezentujemy utwory Jamesa Oswalda z jego „The Caledonian Pocket Companion”, w tym „When she cam ben she bobed” oraz „Green Sleeves”. Oswald, jako kompozytor i aranżer, wprowadza do swoich dzieł elementy folkloru, co czyni je wyjątkowymi. Na zakończenie koncertu usłyszymy melodie Niela Gowa z jego „A Third Collection of Stratspey Reels, &c.”. Utwory takie jak „Lady Charlotte Bruce’s Favourite”; oraz „Lord Macdonalds Reel” będą zwieńczeniem wieczoru, oddającym radość i energię szkockiej muzyki tanecznej.
Program koncertu:» Louis Jansen (1774-1840)
Scotch Airs or Melodies Arranged with Variations for the German Flute (XVIII/XIX w.):
- My ain kind Deary
- Roslin Castle
» John Walsh (1665-1736)
The Division Flute (XVII/XVIII w.)
- Readings Ground
- Pauls Steeple
- Faronells Ground
- A Division to a Ground by Mr Solomon Eccles
- Division on a Ground
» The old songs:
- The Scarborough Fair (XVI/XVII w.)
- The Sky Boat Song (XVIII w.)
» James Oswald (1711-1769)
The Caledonian Pocket Companion
- When she cam ben she bobed
- Green Sleeves
» Niel Gow (1727-1807)
A Third Collection of Stratspey Reels, &c. (XVIII w.)
- Lady Charlotte Bruce’s Favourite
- Lord Macdonalds Reel
Wykonawcy:» Zespół LIMINALIS
Patrycja Betley - instrumenty perkusyjne
Karolina Zych - flet traverso
Michał Zator - harfa, śpiew
Patrycja Betley - multiperkusjonistka, kompozytorka, muzykoterapeutka, pedagog. Współtworzy czołowe polskie zespoły muzyki world, takie jak Karolina Cicha & Spółka, duet Betley/Miró, Kayah & Transoriental Orchestra, trio jazzowe Możdżer/Betley/Smoliński. Występuje z Leszkiem Możdżerem, Orkiestrą Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV) oraz gitarzystą klasycznym Krzysztofem Meisingerem. Tworzy „melodie w rytmie”, łącząc etniczne instrumenty perkusyjne z klasycznymi zestawami perkusyjnymi i elektroniką, co stanowi fuzję, która definiuje jej brzmienie. Od 2022 roku jest oficjalną endorserką jednej z największych światowych marek perkusyjnych MEINL oraz irlandzkich bębnów ramowych bodhrán firmy Metloef Drums, jako jedyna kobieta i jedna z dwóch osób pochodzenia nie irlandzkiego.
Laureatka indywidualnie i z zespołami licznych nagród, m.in. wraz z KarolinąCicha & Spółka dwie nominacje do Fryderyków Akademii Fonograficznej. Indywidualnie została laureatką m.in. nagród dla Najlepszego Muzyka na Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, Festiwalu „Nowa Tradycja” Polskiego Radia. Występuje na prestiżowych festiwalach muzycznych i wydarzeniach w Polsce i za granicą, m.in. w Royal Albert Hall w Londynie, na World Economic Forum w Szwajcarii, Jodphur Festival w Indiach i in.
Karolina Zych - specjalizuje się w grze na historycznych fletach poprzecznych sprzed reformy Böhma. Flecistka orkiestry instrumentów historycznych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej. Prowadzi klasy fletów historycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Edukację muzyczną rozwijała na flecie współczesnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie na flecie historycznym w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku. Współpracuje z Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz, klawikordzistką Marią Erdman, pianistką Katarzyną Drogosz, orkiestrą Diletto, Capellą Cracoviensis, Wrocławską Orkiestrą Barokową.
Michał Zator - jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar, akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Stypendysta Ministra Kultury. Stypendysta Marszałka Wielkopolski. Półfinalista piątej edycji programu „Mam Talent”. Nagrywał wspólne projekty m.in. z Edytą Górniak. Obecnie współpracuje m.in. z Natalią Niemen. W swoim repertuarze ma kompozycje klasyczne i autorskie. W pracy twórczej pomaga mu rzetelne wykształcenie otrzymane na Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Staniewicz.
Cykl Zamek Muzyki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.Partnerzy: Towarzystwo Muzyczne MEDIUS, Hotel Krasicki