Odtworzony przez potomków sztandar Andrzeja Samulowskiego na budynku dawnej księgarni w Gietrzwałdzie (fot. Sławomir Ostrowski)
11 lipca 2025 roku minęła 105. rocznica plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jedną z ważnych postaci tego czasu był Warmiak, poeta, właściciel księgarni w Gietrzwałdzie Andrzej Samulowski. W Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” w Olsztynie powstał multimedialny projekt „Polski sztandar nad Gietrzwałdem - cyfrowa saga o rodzinie Samulowskich”, sfinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Cyfrowa opowieść przedstawia niezwykłą historię związaną z Andrzejem Samulowskim (1840-1928). 11 lipca 1920 roku, w dniu plebiscytu na Warmii i Mazurach, podczas którego ważyły się losy Polski, Samulowski wywiesił na swoim domu sztandar z białym orłem na czerwonym tle. Był to wyraz wielkiej odwagi oraz patriotyzmu. Chciał w ten sposób dodać otuchy Warmiakom, chociaż ryzykował życiem.
-
W prezentacji z wykorzystaniem dźwięku, filmów, artykułów, fotografii możemy zobaczyć ważną część historii Warmii, która toczyła się w tle wielkiej, europejskiej historii. Nowatorskie ujęcie projektu sprawia, że z Gietrzwałdu możemy przenieść się do Wersalu, a losy Warmii i jednej rodziny stają się całością. Poznajemy potomków Samulowskich oraz drugie życie pamiątkowego sztandaru. A na końcu czeka nas rodzaj edukacyjnej zabawy – ułożenie sztandaru z puzzli – mówi Ewa Hopfer, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Autorem prezentacji jest Sławomir Ostrowski.
11 lipca 1920 roku był ważnym dniem dla Warmiaków i Mazurów, niestety, Polska na Warmii, Mazurach i Powiślu przegrała plebiscyt, przeprowadzony w wyniku ustaleń wersalskiego traktatu pokojowego. W Gietrzwałdzie za Polską głosowało 170 osób, za Niemcami - 412.
Prezentacja została umieszczona w tzw. chmurze i może być opublikowania na dowolnej stronie internetowej.
https://view.genially.com/6085cd09ccdf320d43ab82aa