Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-03-14 14:00 | Rozmiar tekstu: A A A
Wielkanoc na Warmii i Mazurach

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na przedświąteczne warsztaty

Olsztyn24
(fot. MWiM)
Zbliżające się Święta Wielkanocne to doskonały czas na przypomnienie charakterystycznych dla tych świąt zwyczajów i tradycji, a także nabycia umiejętności, które pozwolą wprowadzić do świątecznego anturażu elementy związane z Warmią i Mazurami. Od lat pomaga w tym Muzeum Warmii i Mazur, organizując przedświąteczne warsztaty, skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia mieszkańców regionu.

Olsztynian na takie warsztaty zaprasza przede wszystkim Dom „Gazety Olsztyńskiej” przy Targu Rybnym. Muzealnicy przypomną uczestnikom zasady obowiązujące w czasie Wielkiego Postu, opowiedzą jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej i Wielkiego Postu, a także, jak świętowano Wielkanoc na Warmii.

Zajęcia składać się będą nie tylko z opowieści o regionalnych tradycjach, ale także z części warsztatowej, w trakcie której będzie można stworzyć wielkanocną ozdobę.
R E K L A M A
banner
Dom „Gazety Olsztyńskiej” ma też propozycję dla całych rodzin. W dniach 2-3 kwietnia, w godz. 11-13 Dom „Gazety Olsztyńskiej” zaprasza na Wielkanocne Warsztaty Rodzinne. Uczestnicy warsztatów będą wykonywać kartki pocztowe, obrazki malowane na szkle i ozdoby świąteczne nawiązujące w swej symbolice i estetyce do tradycji wielkanocnej. Uczestnikom spotkania będą też przybliżone obrzędy i zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych, charakterystyczne dla obyczajowości Warmii.

Do udziału w warsztatach wiosennych zachęca natomiast Muzeum Przyrody przy ul. Metalowej w Olsztynie. Warsztaty będą się odbywały w dniach od 24 do 31 marca br. Muzeum proponuje dwa podstawowe tematy:

1) „Jakie kwiaty kwitną wiosną?” - dlaczego i kiedy zakwitają pierwsze kwiaty i jak wyglądają na drzewach, krzewach oraz roślin zielnych? Przy sprzyjającej aurze - wiosenne obserwacje,

2) „Ptaki – jaja i gniazda” - podczas warsztatów uczestnicy poznają kilkanaście gatunków ptaków. Dowiedzą się, jak wyglądają gniazda i w jakich miejscach się znajdują, jakie kształty i kolory mają ptasie jajka.

Warsztaty adresowane są do grup zorganizowanych z przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych

Propozycje świątecznych warsztatów mają też oddziały Muzeum Warmii i Mazur mieszczące się poza Olsztynem: w Reszlu, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.
 
Galeria „Zamek” w Reszlu zachęca do udziału w warsztatach zatytułowanych „Opowieść o Wielkanocy” - na podstawie przykładowych obrazów, uczestnicy warsztatów będą rozmawiać o zwyczajach wielkanocnych, ale też o twórczości wybranych malarzy. A Święta Wielkanocne, obyczaje i obrządki w XIX i XX wieku wielokrotnie były przedstawiane w malarstwie polskim m.in. przez Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera i Józefa Chełmońskiego. W dalszej części warsztatów zorganizowane zostaną zajęcia plastyczne - wyklejanie, malowanie pisanek, decoupage, projektowanie kart świątecznych.

Warsztaty w Reszlu organizowane będą od 17 marca do 2 kwietnia.
 
Warsztaty „Wielkanoc na Mazurach” w Muzeum w Mrągowie będą miały charakter etnograficzny. Pierwszą część zajęć stanowić będzie wprowadzenie w świat zwyczajów wielkanocnych: „kaczanie” jaj, wypiek wielkoczwartkowego obwarzanka, znaczenie symboli związanych ze świętami. Druga część będzie miała charakter warsztatowy. Uczestnicy wykonają ozdoby świąteczne.

Warsztaty w Mrągowie odbywać się będą w okresie od 23 do 27 marca w godzinach 8.00-14.00.

Również warsztaty przedświąteczne „Wielkanoc na Warmii” w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim będą miały charakter etnograficzny. Organizowane będą od 17 do 23 marca.

Pierwsza część zajęć stanowić będzie wprowadzenie w świat zwyczajów wielkanocnych takich jak: świąteczny poranek, tradycyjna kąpiel, wypatrywanie baranka w słońcu, ascetyczne śniadanie. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest kadyk, czego nie może zabraknąć w warmińskiej palmie, kim była Ostara? Druga część będzie miała charakter warsztatowy. Uczestnicy wykonają ozdoby świąteczne.

W imieniu Muzeum Warmii i Mazur zapraszamy do skorzystania z przedświątecznych propozycji. Więcej informacji, w tym dane kontaktowe do umówienia terminów spotkań w placówkach muzealnych i kosztów udziału w warsztatach - na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur: www.muzeum.olsztyn.pl

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl