Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-03-19 20:59 | Rozmiar tekstu: A A A

O kordach i nożach bojowych na olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Warsztaty bałtijskie w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
W czwartkowy (19.03) wieczór Muzeum Warmii i Mazur, razem z Towarzystwem Naukowym Pruthenia, zaprosiło miłośników historii i archeologii na kolejne spotkanie z cyklu Warsztaty bałtyjskie. Tym razem Kacper Martyka z działu archeologii muzeum przygotował wykład o średniowiecznych kordach i nożach bojowych ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.

- Wykład będzie o broni białej, o kordach i puginałach sztyletowych z kolekcji znajdującej się w Muzeum Warmii i Mazur - powiedział nam Kacper Martyka przed wykładem. - Mamy w Olsztynie prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję puginałów sztyletowych w formie antenowej z XIV wieku. Co prawda liczba tych puginałów „nie powala”, bo to są trzy sztuki, ale i tak te trzy sztuki są najprawdopodobniej największą kolekcją tego typu puginałów w Polsce.

Jak wyjaśnił Kacper Martyka, w tej części Europy trudno oczekiwać dużej liczby egzemplarzy puginałów, bowiem w połowie XIV wieku obecne Warmia i Mazury były swoistą wschodnią flanką świata zachodniego.
R E K L A M A
banner
- U nas sam fakt obecności tego typu broni, zwłaszcza w kontekście pochówków pruskich, jest dość wyjątkowy - dodał Kacper Martyka. - Dwa spośród posiadanych przez muzeum egzemplarzy XIV wiecznych puginałów znaleziono jeszcze przed II wojną światową na pruskim cmentarzysku w Równinie pod Kętrzynem, trzeci odkryto całkiem niedawno w Elblągu. 

W czasie wykładu Kacper Martyka, oprócz scharakteryzowania olsztyńskiej kolekcji puginałów, przybliżył słuchaczom typologię broni białej i sposoby jej stosowania w czasie walk.

Przypomnijmy, że Warsztaty bałtyjskie to cykl spotkań muzealnych organizowanych przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wraz z Towarzystwem Naukowym „Pruthenia”, podczas których przybliżane są zagadnienia dotyczące archeologii ziem pruskich oraz historii wczesnego średniowiecza.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

»

19-03-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl