Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2015-05-07 20:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Anna Bujak i Janusz Połom prezentują swoją twórczość w BWA

Olsztyn24
Od lewej: Janusz Połom, dyrektor BWA Małgorzata Bojarska-Waszczuk i Anna Bujak | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbył się dzisiaj (7.05) wernisaż wystawy rzeźb i fotomontaży Anny Bujak „Uwięzione w wyobrażeniu” oraz fotografii Janusza Połoma „W słoneczne popołudnie”.

Na wystawę Anny Bujak, która jest prezentowana w sali głównej galerii, składają się najbardziej charakterystyczne dla tej artystki prace. Prezentowany wybór obiektów i fotomontaży ujawnia główne motywy i strategie artystyczne stosowane przez Bujak: zwierzę - jako podstawowa forma i źródło interpretacji, motyw zwierzęcia zranionego, poddanego traumie, zatopionego w swoim otoczeniu, zainteresowanego wyłącznie własnym „byciem”, oraz dematerializacja figury zwierzęcej (rysunek zwierzęcia rozgrywający się w przestrzeni), pozwalająca na ujawnienie istotnych organów wewnętrznych budujących swoistą narrację.

Przesunięcie akcentu z „ludzkiego” na „zwierzęce” pozostaje najistotniejszą cechą prac Anny Bujak. Tytuł wystawy nawiązuje do spostrzeżenia J. Lacana, który pisał, że zwierzęta zostały pochwycone przez spojrzenie świata, uwięzione w wyobrażeniu. Zostały wystawione na widok patrzącego, stały się obrazem, którym odbiorca manipuluje i który modyfikuje.
R E K L A M A
banner
Drugą z otwartych wystaw (prezentowaną w sali kameralnej galerii) jest ekspozycja fotografii autorstwa Janusza Połoma „W słoneczne popołudnie”.

Małgorzata Kierkus-Prus o cyklu:

Współczesny człowiek stara się uciec od niewygodnego tematu zabijania zwierząt na pokarm dla siebie. Wolimy kontakt z już pozbawionym tożsamości towarem sklepowym, który nie przywodzi na myśl żywego stworzenia, staje się jadalnym produktem. Pozorny humanitaryzm polega na unikaniu kontaktu z drastycznością śmierci i koniecznym dla ludzi pozbawianiu zwierząt życia. Nie uczestnicząc bezpośrednio w uśmiercaniu czujemy się wolni od zabijania. W nowym cyklu zdjęć „W słoneczne popołudnie”, Janusz Połom stara się uświadomić nam naszą konsumencką hipokryzję i jednocześnie pokazać naturalny kontakt ze zwierzęciem w rytuale śmierci. Od niemal sielankowego obrazka ukazującego kroczące w trawie kaczki, autor przechodzi do kolejnych etapów przygotowywania strawy. Kobiety szykują czerninę, zlewają do garnków krew z rozciętych łebków, oskubują kaczki z piór. Czynią to z dbałością i poszanowaniem zwierząt, wpisują się w odwieczny cykl natury, w której człowiek jest mięsożercą.

******

Anna Bujak - urodzona w 1979 roku, artystka wizualna, rzeźbiarka, autorka instalacji, rysunków i fotomontaży. W latach 2006-2011 studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową z wyróżnieniem obroniła w 2011 roku. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2015 roku nominowana do WARTO, nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej Wrocław dla młodych artystów w dziedzinie sztuk wizualnych. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Janusz Połom - urodzony w 1950 roku w Toruniu, młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Bywa poetą. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Przez wiele lat przebywał poza krajem, w Kanadzie i Meksyku. Do Polski powrócił w 2001 r. Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczy fotografii na Wydziale Sztuki. Mieszka w rodzinnym domu w gminie Gietrzwałd, na Warmii.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [2]
~zed / 2015-05-10 12:09
Nawet Monstroteratum Furisum (Ohydek Szalej) ma prawo do refleksji :)
~Elżbieta M / 2015-05-08 11:26
Wystawa jest dobra, ale nie mogłam po niej zasnąć, dlatego postanowiłam napisać kilka zdań refleksji, bo być może innych to także spotkało (raczej wiem, że spotykało – potwierdziła mi to już jedna z osób, która wyszła z wystawy w trakcie jej zwiedzania, jej wrażliwość nie pozwoliła tam zostać). Nie mogłam zasnąć, ponieważ autorzy tekstów, wprowadzających do oglądania prac Janusza Połoma i Anny Bujak, mają rację – jesteśmy hipokrytami! Z jednej strony podziwiamy zwierzęta i sielankowe obrazy, jakie współtworzą z naturą lub otoczeniem naszych domów, a potem bezlitośnie je zabijamy jak typowi drapieżcy. Nie ma od tego odwrotu. Odwracamy wzrok od śmierci, ale śmierć mamy w swoim rytuale zachowań. Taka jest natura, taki jest świat, tacy jesteśmy my? Zwierzęta z bijącym pulsem świata przyrody, wolne i jednocześnie zdane wyłącznie na naszą pastwę, padają przed nami w rzece krwi. Piękno i cień. Nawet jeśli w pełnym słońcu, jak na malarskich fotografiach Janusza Połoma, to z ciężarem cienia. Metalowe konstrukcje sylwetek zwierząt Anny Bujak krwawią lustrzanie – odbija się w nich nasz cień. Wczoraj, podczas wernisażu wiele osób tworzyło grupy do rozmów o tym, czego dzięki artystom doświadczają, o tym jak ważne jest dać im głos. Czuję się uwięziona w wyobrażeniu… - tak , Anna Bujak, dotknęła mnie mocno. Przepraszam za osobiste wynurzenia, do których zostałam sprowokowana wczorajszym wernisażem.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystaw w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie [7.05.2015]

07-05-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl